0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAPieņemtas vairākas izmaiņas PVN deklarācijās

Pieņemtas vairākas izmaiņas PVN deklarācijās

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Valdība 17. decembrī pieņēmusi Ministru kabineta noteikumus Nr. 806 Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumos Nr.40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām"". Izmaiņas saistībā ar PVN pārmaksas atmaksu Viena no izmaiņām noteikumos saistīta ar grozījumiem PVN pārmaksas atmaksu kārtībā, ar ko Valsts ieņēmumu dienestam (VID) noteikts pienākums veikt regulāru apstiprinātās PVN pārmaksas atmaksu par taksācijas periodu. Līdz ar to reģistrētam PVN maksātājam MK noteikumu Nr.40 1.pielikumā “Pievienotās vērtības nodokļa deklarācija” vairs nebūs jāaizpilda sadaļa “Informācija par pārmaksāto PVN summu par iekšzemē veiktiem darījumiem, par kuriem nodokli maksā preču vai pakalpojumu saņēmējs” un sadaļa “Pieprasījums par pievienotās vērtības nodokļa…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valdība 17. decembrī pieņēmusi Ministru kabineta noteikumus Nr. 806 Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumos Nr.40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām”.

Izmaiņas saistībā ar PVN pārmaksas atmaksu

Viena no izmaiņām noteikumos saistīta ar grozījumiem PVN pārmaksas atmaksu kārtībā, ar ko Valsts ieņēmumu dienestam (VID) noteikts pienākums veikt regulāru apstiprinātās PVN pārmaksas atmaksu par taksācijas periodu. Līdz ar to reģistrētam PVN maksātājam MK noteikumu Nr.40 1.pielikumā “Pievienotās vērtības nodokļa deklarācija” vairs nebūs jāaizpilda sadaļa “Informācija par pārmaksāto PVN summu par iekšzemē veiktiem darījumiem, par kuriem nodokli maksā preču vai pakalpojumu saņēmējs” un sadaļa “Pieprasījums par pievienotās vērtības nodokļa pārmaksas atmaksu”. Tāpēc šīs sadaļas svītrotas no MK noteikumiem.

Reģistrētiem PVN maksātājiem saglabāta prasība norādīt kontu, uz kuru pārskaitīt PVN pārmaksu, taču vairs nav noteikts, ka šim kontam jābūt atvērtam tieši kredītiestādē. Tas nozīmē, ka PVN pārmaksu atmaksas tiks veiktas ne tikai uz kredītiestādes kontiem, bet arī uz kontiem, kas atvērti, piemēram, elektroniskās naudas iestādē vai uz elektroniskās naudas kontu.

Grozījumi paredz arī to, ka turpmāk PVN deklarācijas papīra formā vairs netiks pieņemtas – tās varēs iesniegt tikai VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Attiecīgi svītrots noteikumu 15. punkts.

Izmaiņas saistībā ar ES ārpussavienības, savienības un importa režīmiem

Citas izmaiņas noteikumos saistītas ar Eiropas Savienības normatīvu pārņemšanu. PVN maksātājiem, kuri reģistrējušies ārpussavienības, savienības režīma izmantošanai, PVN maksātājiem vai starpniekiem, kuri reģistrējušies importa režīma izmantošanai, no 2021. gada 1. jūlija PVN deklarācija par veiktajām preču piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem, uz ko attiecas īpašie režīmi, jāaizpilda atbilstoši Eiropas Komisijas 2020.gada 12.februāra Īstenošanas regulai (ES) 2020/194.

PVN maksātājs, kas plāno izmantot ārpussavienības režīmu vai savienības režīmu, minēto īpašo režīmu piemēro no nākamā kalendārā ceturkšņa pirmās dienas un par šo kalendārā gada ceturksni tam būs jāsniedz PVN deklarācija. Tomēr, ja PVN maksātājs ārpussavienības režīmu vai savienības režīmu darījumiem piemēros pirms minētā datuma, tad no dienas, kad darījumi tika veikti pirmo reizi, PVN maksātājam būs jāiesniedz atsevišķa PVN deklarācija par to kalendāra ceturksni, kurā darījumi tika veikti pirmo reizi saskaņā ar Padomes Īstenošanas regulas Nr.2019/2026 59.panta 2.punktu. Tādējādi PVN deklarācijā tiek pieļauts norādīt tādus darījumus, kuri veikti pirms PVN maksātājs paziņo par vēlmi reģistrēties ārpussavienības vai savienības režīmam.

Savukārt importa režīmu piemēro no dienas, kad PVN maksātājam vai starpniekam ir piešķirts individuālais PVN identifikācijas numurs attiecībā uz importa režīmu. Tādējādi PVN deklarācija par darījumiem, uz kuriem attiecas importa režīms, būs jāiesniedz par to taksācijas periodu, kurā darījums veikts pirmo reizi. Līdz ar to PVN maksātājam vai starpniekam pirms reģistrācijas importa režīma izmantošanai darījumus deklarēt importa režīmā nav iespējams.

Jāatceras, ka reģistrētam PVN maksātājam, kurš ir reģistrējies savienības režīma izmantošanai, iekšzemē sniegtos pakalpojumus personai, kura nav nodokļa maksātāja, jānorāda deklarācijā, kuru iesniedz saskaņā ar PVN likuma 116.pantu.

Izmaiņas saistībā ar “Brexit”

Viena izmaiņa noteikumos ieviesta arī saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. ES Padome noteikusi, ka PVN identifikācijas numuriem Ziemeļīrijā jālieto prefiksu “XI”. Šis regulējums pārņemts MK noteikumos Nr.40, nosakot, ka Ziemeļīrija preču piegāžu un iegāžu darījumos piemēro ES tiesību noteikumus par PVN un tādējādi kā tās valsts kods ir lietojams kods XI. Tās reģistrētie nodokļa maksātāji, starpnieki likuma 140.3 panta izpratnē, nereģistrētie nodokļa maksātāji un personas, kas nav nodokļa maksātāji, attiecīgi ir uzskatāmi kā ES dalībvalsts reģistrētie nodokļa maksātāji, nereģistrētie nodokļa maksātāji un personas, kas nav nodokļa maksātāji.

Lasiet arī VID informatīvo materiālu: Grozījumi Ministru kabineta 2013.gada 15.janvāra noteikumos Nr.40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām”

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: