0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPievienotās vērtības nodoklis (PVN) būvniecībā

Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) būvniecībā

Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur., sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle

Ja pasūta PVC logus un durvis, vai ir nodokļu apgrieztā maksāšana saskaņā ar PVN likuma 142. pantu vai piemēro parasto PVN 21%? Atbilde Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142. panta otro daļu nodokli par būvniecības pakalpojumiem, kas sniegti iekšzemē, valsts budžetā maksā būvniecības pakalpojumu saņēmējs, ja būvniecības pakalpojumu sniedzējs un būvniecības pakalpojumu saņēmējs ir reģistrēti nodokļa maksātāji. Minētā likuma panta izpratnē būvniecības pakalpojumi ir jebkura būvdarbu veikšana, kā arī būvniecības pakalpojumu līgumā ietvertā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

PVN būvniecībā
Foto: © Stefano Ghezzi – Unsplash

Ja pasūta PVC logus un durvis, vai ir nodokļu apgrieztā maksāšana saskaņā ar PVN likuma 142. pantu vai piemēro parasto PVN 21%?

Atbilde

Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur., sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle
Ņina Podvinska, Mg.sc.soc., Bc.iur., sertificēta nodokļu konsultante, LNKA valdes locekle
Foto: Jānis Mednis

Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142. panta otro daļu nodokli par būvniecības pakalpojumiem, kas sniegti iekšzemē, valsts budžetā maksā būvniecības pakalpojumu saņēmējs, ja būvniecības pakalpojumu sniedzējs un būvniecības pakalpojumu saņēmējs ir reģistrēti nodokļa maksātāji. Minētā likuma panta izpratnē būvniecības pakalpojumi ir jebkura būvdarbu veikšana, kā arī būvniecības pakalpojumu līgumā ietvertā visu veidu projektēšana.

Būvdarbi Būvniecības likuma izpratnē ir būvniecības procesa sastāvdaļa, darbi, kurus veic būvlaukumā vai būvē, lai radītu būvi, novietotu iepriekš izgatavotu būvi vai tās daļu, pārbūvētu, atjaunotu, restaurētu, iekonservētu, nojauktu būvi vai ierīkotu inženiertīklu. Turklāt, ievērojot Padomes Īstenošanas regulas Nr. 282/2011 sniegto termina “nekustamais īpašums” skaidrojumu, par nekustamo īpašumu uzskata cita starpā arī:

c) jebkuru elementu, kas ir uzstādīts un ir ēkas vai būves sastāvdaļa, bez kuras ēka vai būve nav pilnīga, piemēram, durvis, logus, jumtus, kāpnes un liftus;

d) jebkuru elementu, iekārtu vai mašīnu, kura ēkā vai būvē ierīkota ilgtermiņa lietošanai un kuru nav iespējams pārvietot, nenojaucot vai nepārveidojot ēku vai būvi” (2011. gada 15. marta regulas (ES) Nr. 282/2011, ar ko nosaka īstenošanas pasākumus direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu, 13.b pants).

Ņemot vērā minēto tiesisko regulējumu, varam secināt, ka īpašo PVN piemērošanas režīmu piemēro būvniecības pakalpojumiem, ja izpildīti šādi nosacījumi: 

  1. tiek veikti jebkādi būvdarbi (tai skaitā saistībā ar jaunas būves (ēkas, inženierbūves) būvēšanu vai esošās būves vai tās daļas atjaunošanu, vienkāršotu atjaunošanu, pārbūvi, restaurāciju, konservāciju vai nojaukšanu), kā arī būvniecības pakalpojumu līgumā ietvertajai visu veidu projektēšanai; 
  2. būvniecības pakalpojumu sniedzējs un būvniecības pakalpojumu saņēmējs ir reģistrēti Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā; 
  3. būvniecības pakalpojumi sniegti iekšzemē. 

Tādējādi, ja jautājumā minētais uzņēmums ne tikai izgatavo logus un durvis, bet arī uzstāda tās objektā, kas atrodas Latvijā, turklāt gan pasūtītājs, gan izpildītājs ir reģistrēti PVN maksātāji, tad šiem pakalpojumiem ir piemērojams īpašais PVN maksāšanas režīms (apgrieztā nodokļa maksāšanas kārtība), kas paredzēts Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142. pantā kā būvniecības pakalpojumiem. 

Līdz ar to, ja minētie likuma 142. panta priekšnoteikumi ir izpildīti, tad uzņēmums nodokļa rēķinu pasūtītājam ir tiesīgs izrakstīt bez PVN, norādot atsauci “nodokļa apgrieztā maksāšana”. Lai neradītu risku, ka Valsts ieņēmumu dienests nodokļu kontroles pasākuma laikā varētu celt iebildumus, iesaku nodokļa rēķinā darījuma aprakstā norādīt “PVC logu un durvju izgatavošana un uzstādīšana objektā… (adrese)”.

Turpretī, ja durvis un logi tiek izgatavoti un pārdoti pasūtītājam bez uzstādīšanas objektā, tad šāds darījums tiek vērtēts ka preču piegāde un tai nav piemērojama PVN apgrieztā samaksas kārtība. Šāda preču piegāde ir apliekama vispārējā PVN likumā noteiktajā kārtībā, proti, piemērojot tai PVN 21 procenta apmērā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūnija (474.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: