0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPVN, kas samaksāts citā ES valstī

PVN, kas samaksāts citā ES valstī

Ina Spridzāne, sertificēta nodokļu konsultante

Ja avansa norēķina persona ir iegādājusies citā ES valstī preci vai pakalpojumu, vai attaisnojuma dokuments, čeks, arī ir jāuzrāda PVN II pārskata daļā? Atbilde Lai gan jautājumā tas nav minēts, atbildes sagatavošanai tiek pieņemts, ka avansa norēķina persona ir Latvijā reģistrēta PVN maksātāja darbinieks.  Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" PVN 1 pārskata II daļā jānorāda nodokļa summas par precēm un pakalpojumiem, kas saņemti no Eiropas Savienības dalībvalstīm (turpmāk — PVN 1…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
PVN, kas samaksāts citā ES valstī
Ilustrācija: © stokkete - stock.adobe.com

Ja avansa norēķina persona ir iegādājusies citā ES valstī preci vai pakalpojumu, vai attaisnojuma dokuments, čeks, arī ir jāuzrāda PVN II pārskata daļā?

Ina Spridzāne
Ina Spridzāne, sertificēta nodokļu speciāliste. Foto: Aivars Siliņš

Atbilde

Lai gan jautājumā tas nav minēts, atbildes sagatavošanai tiek pieņemts, ka avansa norēķina persona ir Latvijā reģistrēta PVN maksātāja darbinieks. 

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" PVN 1 pārskata II daļā jānorāda nodokļa summas par precēm un pakalpojumiem, kas saņemti no Eiropas Savienības dalībvalstīm (turpmāk — PVN 1 pārskata II daļa). 

Noteikumu 19.2 punktā noteikts, ka minētā pārskata II daļā reģistrēts nodokļa maksātājs norāda taksācijas periodā veiktās preču iegādes Eiropas Savienības teritorijā no citas dalībvalsts reģistrētiem nodokļa maksātājiem un no citas dalībvalsts reģistrētiem nodokļa maksātājiem saņemtos pakalpojumus, kuru sniegšanas vieta saskaņā ar likuma 19. panta pirmo daļu ir iekšzeme. 

Tādējādi jautājums būtībā ir par to, vai konkrētā preču iegāde ir uzskatāma par preču iegādi ES teritorijā. 

PVN likuma 1. panta 18. apakšpunktā ir noteikts, ka preču iegāde Eiropas Savienības teritorijā ir tiesību iegūšana rīkoties ar lietu kā īpašniekam, ja šīs lietas nosūtīšanu vai transportēšanu no vienas dalībvalsts uz citu dalībvalsti veic preču piegādātājs vai preču saņēmējs, vai trešā persona preču piegādātāja vai preču saņēmēja vārdā. 

Savukārt PVN likuma 12. pantā (Preču piegādes vieta) ir noteikts, ka gadījumā, ja preces nosūta vai transportē, preču piegādes vieta (arī preču piegādei Eiropas Savienības teritorijā) ir vieta, kur preces atrodas brīdī, kad sākas preču nosūtīšana vai transportēšana preču saņēmējam. Ja preces nenosūta vai netransportē, preču piegādes vieta ir vieta, kur preces atrodas to piegādes brīdī. 

No lasītāja jautājuma var secināt, ka preci citā ES dalībvalstī ir iegādājies Latvijā reģistrēta PVN maksātāja darbinieks vai komandējumā nosūtīta persona, kas šo preci, visticamāk, ir nopirkusi mazumtirdzniecībā. Šādā gadījumā nopirktās preces piegādes vieta ir tur, kur tā atradās iegādes brīdī, jo tā netiek nosūtīta vai transportēta. Fakts, ka prece pēc tās iegādes tika izvesta uz citu ES dalībvalsti, neko nemaina, jo mazumtirgotājs nezina un tam nav jāzina, kas notiek ar preci pēc tās pārdošanas. 

Līdz ar to konkrētajā gadījumā preces pirkums nav uzskatāms par preču iegādi ES teritorijā un attiecīgi tas nav jāuzrāda PVN deklarācijā. 

Par pakalpojumu

Likuma 19. panta 1. daļā ir noteikts, ka gadījumā, ja pakalpojums tiek sniegts nodokļa maksātājam, pakalpojuma sniegšanas vieta, ja šajā likumā nav noteikts citādi, ir pakalpojuma saņēmēja saimnieciskās darbības mītnes vieta. Ja izdevumus par saņemto pakalpojumu darbiniekam vai citai fiziskajai personai PVN maksātājs kompensē, tātad šie izdevumi ir uzskatāmi par PVN maksātāja izmaksām. No tā izriet, ka vispārējā gadījumā pakalpojuma sniegšanas vieta ir iekšzeme. 

Tomēr ir svarīgi ņemt vērā, ka vairākiem pakalpojumiem sniegšanas vietu nosaka savādāk. Tāpēc, lai saprastu, vai konkrētajā gadījumā PVN maksātājam ir pienākums aprēķināt PVN kā pakalpojumu saņēmējam un norādīt šo darījumu PVN deklarācijas PVN II pārskata daļā, vispirms ir jāzina, kāda veida pakalpojums citā ES dalībvalstī tika sniegts. Ja tas bija viesnīcas, taksometra vai cita pasažieru transporta pakalpojuma čeks, pakalpojuma sniegšanas vieta šādos gadījumos nav iekšzeme1, tāpēc darījums nav jānorāda PVN deklarācijā. Ja tas ir bijis cita veida pakalpojums, pakalpojuma sniegšanas vietas noteikšanai ir nepieciešama daudz detalizētāka informācija par pakalpojuma veidu un tā sniegšanas apstākļiem.

1 Atbilstoši PVN likuma 21. pantam pasažieru transporta pakalpojuma sniegšanas vieta ir vieta, kur faktiski notiek pasažieru pārvadājums proporcionāli iekšzemē un citās valstīs veiktajiem attālumiem. Savukārt 25. pantā noteikts, ka ar nekustamo īpašumu saistītu pakalpojumu, tai skaitā ar nekustamo īpašumu saistīta darījuma starpnieku un ekspertu pakalpojuma, viesu izmitināšanas pakalpojuma, nekustamā īpašuma nomas pakalpojuma, būvniecības pakalpojuma, būvdarbu sagatavošanas (tai skaitā arhitektu pakalpojuma), būvdarbu koordinācijas un uzraudzības pakalpojuma sniegšanas vieta ir vieta, kur šis nekustamais īpašums atrodas.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada maija (461.) numurā