0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPVN rēķini no Polijas

PVN rēķini no Polijas

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece

Nepieciešams skaidrojums par to, kādi grāmatojumi veicami šādā situācijā: SIA A ir Latvijas PVN maksātājs, kurš saņēma rēķinu par preču piegādi no Polijas SIA B, PVN maksātāja (preču piegāde no Polijas). Rēķinā norādītā summa ir PLN valūtā — 1000 PLN. SIA A bankas kontā PLN valūtā uzrādās, ka ir ienākusi šī summa 1000 PLN un izgājusi uz SIA B norēķina kontu par 1000 PLN. Bankas konvertācijā darījumā uzrādās, ka 1 PLN = 4,099 EUR = 243,96 EUR. Kā grāmatot rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu — tad, kad rēķins saņemts un bankā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
PVN rēķini no Polijas
Foto: © AlexGo — stock.adobe.com

Nepieciešams skaidrojums par to, kādi grāmatojumi veicami šādā situācijā: SIA A ir Latvijas PVN maksātājs, kurš saņēma rēķinu par preču piegādi no Polijas SIA B, PVN maksātāja (preču piegāde no Polijas). Rēķinā norādītā summa ir PLN valūtā — 1000 PLN. SIA A bankas kontā PLN valūtā uzrādās, ka ir ienākusi šī summa 1000 PLN un izgājusi uz SIA B norēķina kontu par 1000 PLN. Bankas konvertācijā darījumā uzrādās, ka 1 PLN = 4,099 EUR = 243,96 EUR. Kā grāmatot rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu — tad, kad rēķins saņemts un bankā veikta konvertācija, vai tad, kad šis rēķins tiek saņemts grāmatvedībā?

Atbilde

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece
Ingrīda Lejniece,
grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece
Foto: Aivars Siliņš

Jautājumā nav precizēts — vai tas ir avansa rēķins (veicama priekšapmaksa pirms preču saņemšanas), vai arī preces jau ir saņemtas un saņemts arī nodokļa rēķins.

Kārtība, kā veicama grāmatvedības uzskaite, ja rēķins izrakstīts ārvalstu valūtā, ir noteikta Grāmatvedības likuma 7. pantā. Ārvalstu valūtā izrakstītā rēķina summas tiek pārrēķinātas uz eiro saskaņā Eiropas Centrālās bankas publicēto eiro kursu, kas ir spēkā saimnieciskā darījuma dienas sākumā. Ja tas ir avansa rēķins, tad grāmato tikai samaksāto avansa summu tai datumā, kad faktiski veikts avansa maksājums. Grāmato kontā «Avansa maksājumi par precēm».

Ja preces jau ir saņemtas, ir preču piegādes (transporta) dokumenti un nodokļa rēķins, grāmato tai datumā, kad preces ir saņemtas un ir nodokļa rēķins.

Starpības, kas veidojas no valūtas konvertācijas, grāmato kontos «Ienākumi no valūtas kursa paaugstināšanās» vai «Zaudējumi no valūtas kursa pazemināšanās».

Grāmatvedības likumā noteikti attaisnojuma dokumentu iegrāmatošanas termiņi, t.i., ne vēlāk kā 20 dienu laikā pēc atskaites mēneša beigām. Savukārt, atbildīgās personas un termiņi, kad šie dokumenti ir iesniedzami grāmatvedībā, tiek noteikti katrā uzņēmumā kā dokumentu aprites shēma (apraksts) grāmatvedības organizācijas dokumentos.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2024. gada maija (509.) numurā.

Jums arī varētu interesēt: