0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASaimnieciskās darbības uzskaite, nodokļu aprēķināšana un uzskaite zvērinātiem tiesu izpildītājiem

Saimnieciskās darbības uzskaite, nodokļu aprēķināšana un uzskaite zvērinātiem tiesu izpildītājiem

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu "Saimnieciskās darbības uzskaite, nodokļu aprēķināšana un uzskaite zvērinātiem tiesu izpildītājiem ". Zvērināts tiesu izpildītājs kā pašnodarbināta persona var kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā vai divkāršā ieraksta sistēmā. Ja zvērināts tiesu izpildītājs izvēlas kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, tad ieņēmumu un izdevumu uzskaiti veic, aizpildot ieņēmumu un izdevumu reģistru (žurnālu). Kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ienākumus uzskaita pēc kases principa – ieņēmumus tad, kad tie ir saņemti, bet izdevumus – tad, kad tie ir izdarīti. Žurnāla paraugs ir noteikts…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Closeup of accountant counting on calculator and working with table

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu "Saimnieciskās darbības uzskaite, nodokļu aprēķināšana un uzskaite zvērinātiem tiesu izpildītājiem ".

Zvērināts tiesu izpildītājs pašnodarbināta persona var kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā vai divkāršā ieraksta sistēmā.

Ja zvērināts tiesu izpildītājs izvēlas kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, tad ieņēmumu un izdevumu uzskaiti veic, aizpildot ieņēmumu un izdevumu reģistru (žurnālu). Kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ienākumus uzskaita pēc kases principa ieņēmumus tad, kad tie ir saņemti, bet izdevumus tad, kad tie ir izdarīti.

Žurnāla paraugs ir noteikts Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumu Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā 1. pielikumā. Žurnālu var kārtot papīra reģistra veidā vai elektroniski.

Kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, grāmatvedības reģistros atspoguļo saimnieciskās darbības naudas plūsmu, tās veidošanās avotus un izlietojumu, un saimnieciskajā darbībā izmantotās un saimnieciskajā darbībā iegūtās mantas stāvokļa izmaiņas, lai fiksētu nodokļu aprēķināšanai nepieciešamos datus, kā arī veiktu mantas un norēķinu kontroli.

Ja zvērināts tiesu izpildītājs izvēlas kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, saimnieciskās darbības ienākuma noteikšanai darījumus un notikumus atzīst tajā periodā, kad tie notiek, neatkarīgi no tā, kad tiek veikti norēķini.

Izvēloties kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, ieņēmumus un izdevumus uzskaita, izmantojot noteikto grāmatvedības kontu plānu, un sastāda bilanci un ieņēmumu un izdevumu pārskatu.

Izveidojot kontu plānu un kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, zvērināts tiesu izpildītājs, nosakot grāmatvedības organizācijas kārtību, var ievērot Ministru kabineta 2007. gada 8. maija noteikumu Nr. 301 Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem ” noteiktās prasības.

Zvērināts tiesu izpildītājs saimnieciskās darbības uzskaitei atver atsevišķu kredītiestādes (bankas) kontu saimnieciskās darbības kontu, kurā uzskaita bezskaidrā naudā veiktos saimnieciskās darbības ieņēmumus un izdevumus. Zvērināta tiesu izpildītāja skaidras naudas atlikums kasē, arī saņemtās un izsniegtās naudas summas ir nošķirtas no personiskajām vajadzībām izlietojamām naudas summām.

Zvērināts tiesu izpildītājs, saņemot samaksu par pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) sniegtajiem pakalpojumiem, ja tajā vidējie skaidras naudas ieņēmumi mēnesī nepārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas, var nelietot kases aparātu (kases sistēmu), darījumu apliecinot ar numurētu un VID reģistrētu kvīti. Ja vidējie skaidras naudas ieņēmumi mēnesī divus mēnešus pēc kārtas pārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas, nākamā mēneša laikā zvērināts tiesu izpildītājs nodrošina kases aparāta (kases sistēmas) lietošanas uzsākšanu.

Metodiskajā materiālā ar piemēriem aprakstīta arī pamatlīdzekļu un nemateriālo ieguldījumu uzskaite un nolietojuma aprēķināšana, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) aprēķināšana un uzskaite, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamā ienākuma noteikšanas kārtība, grāmatvedību kārtojot vienkāršā un divkāršā ieraksta sistēmā, kā arī pievienoti deklarāciju aizpildīšanas paraugi.