0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKLIENTU IZPĒTE, SANKCIJASStājies spēkā informācijas sniegšanas pienākums par pārrobežu nodokļu shēmām

Stājies spēkā informācijas sniegšanas pienākums par pārrobežu nodokļu shēmām

Atgādinām, ka 1. jūlijā stājušies spēkā Ministru kabineta 2020. gada 14. aprīļa noteikumi Nr. 210 "Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par ziņojamām pārrobežu shēmām". Tie attiecas uz starpniekiem jeb personām, kuras sniedz nodokļu maksātājiem konsultācijas saistībā ar pārrobežu shēmu ieviešanu, kā arī uz nodokļu maksātājiem, uz kuriem attiecas attiecīgā pārrobežu shēma, un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Noteikumos  ietverti kritēriji, kuriem izpildoties, informācija par attiecīgo pārrobežu shēmu ir jāsniedz VID. Pamatā kritēriji raksturo shēmas, kuru rezultātā, izmantojot dažādu valstu regulējuma atšķirības, nodokļu maksātājs iegūst nodokļu priekšrocības, kādas parasti tieši nav paredzētas attiecīgo valstu regulējumā. Informācijas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visualhunt.com
Atgādinām, ka 1. jūlijā stājušies spēkā Ministru kabineta 2020. gada 14. aprīļa noteikumi Nr. 210 "Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par ziņojamām pārrobežu shēmām". Tie attiecas uz starpniekiem jeb personām, kuras sniedz nodokļu maksātājiem konsultācijas saistībā ar pārrobežu shēmu ieviešanu, kā arī uz nodokļu maksātājiem, uz kuriem attiecas attiecīgā pārrobežu shēma, un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Noteikumos  ietverti kritēriji, kuriem izpildoties, informācija par attiecīgo pārrobežu shēmu ir jāsniedz VID. Pamatā kritēriji raksturo shēmas, kuru rezultātā, izmantojot dažādu valstu regulējuma atšķirības, nodokļu maksātājs iegūst nodokļu priekšrocības, kādas parasti tieši nav paredzētas attiecīgo valstu regulējumā.

Informācijas sniegšanas pienākums primāri attieksies uz starpnieku, piemēram, nodokļu konsultantu, ārpakalpojuma grāmatvedi u.tml., bet, ja tāda nebūs, tad uz nodokļu maksātāju, uz kuru attiecas pārrobežu shēma. Noteikumi arī paredz regulējumu gadījumam, kad ir vairāki starpnieki vai attiecīgie nodokļu maksātāji.

Automātisko informācijas apmaiņu veiks VID, reizi ceturksnī darot pieejamu tā saņemto informāciju pārējo Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu kompetentām iestādēm. Tāpat VID būs pieejama informācija, kas ir iesniegta pārējām ES dalībvalstu kompetentām iestādēm.
Informācija, ar kuru apmainīsies nodokļu administrācijas, pamatā skars juridiskās personas, taču dažkārt informācija būs arī par fiziskām personām.
Pēc Eiropas Parlamenta sniegtās informācijas, ārzonās uzkrātā bagātība tiek lēsta aptuveni desmit triljonu ASV dolāru apmērā. Uzņēmumi un turīgas fiziskās personas, lai izvairītos no nodokļu nomaksas, ir izmantojušas to, ka viņu rezidences valstij ir sarežģīti uzzināt par to finanšu aktīviem citās valstīs. Tāpat ir sarežģīti uzzināt, kāda ir uzņēmumu grupas pilnā struktūra pasaules mērogā, jo nereti starptautiski uzņēmumi pārvieto vienā valstī iegūto peļņu, par kuru nav samaksāts nodoklis, uz citu valsti, kur ir izveidotas, piemēram, "čaulu" kompānijas.
Viens no nodokļu administrāciju sadarbības veidiem ir automātiskā informācijas apmaiņa, kas ietver tādas sistēmas kā "Globālais standarts par automātisko informācijas apmaiņu par finanšu kontiem nodokļu jomā". Tomēr katra valsts ir atbildīga, lai šīs sistēmas strādātu tās teritorijā.
Ievērojot minēto, 2020. gada 20. februārī tika pieņemti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai veicinātu automātisko informācijas apmaiņu atbilstoši starptautiskajai praksei un ievērotu prasības, kas attiecas uz visām automātiskās informācijas apmaiņas sistēmā ietvertajām valstīm.
No likuma izriet, ka VID ir tiesības piemērot finanšu iestādei (bankai) soda naudu līdz 1% no finanšu iestādes gada apgrozījuma attiecīgajā pārskata periodā, bet ne vairāk kā 14 000 eiro, ja finanšu iestāde noteiktā termiņā neiesniegs ziņojumu par finanšu kontiem vai būs iesniegusi ziņojumu par finanšu kontiem, kas satur nepilnīgu vai nepatiesu informāciju.
Tāpat VID būs tiesības piemērot nodokļu maksātājam soda naudu līdz 1% no gada apgrozījuma attiecīgajā pārskata periodā, bet ne vairāk kā 3200 eiro, ja nodokļu maksātājs nebūs iesniedzis starptautiskās uzņēmumu grupas pārskatu par katru valsti vai nebūs ievērojis normatīvos paredzēto minētā pārskata sagatavošanas un iesniegšanas kārtību. Starpniekiem un attiecīgajiem nodokļu maksātājiem  ir pienākums sniegt VID informāciju par shēmām periodā no 2018. gada 25. jūnija līdz 2020. gada 30. jūnijam, šo informāciju iesniedzot VID līdz 2020. gada 31. augustam. Savukārt VID pirmo informācijas apmaiņu atbilstoši  noteikumiem veiks līdz 2020. gada 31. oktobrim. Ja tiek veikta individualizēta pārrobežu shēma (tā ir shēma, kas ir pielāgota attiecīgajam nodokļu maksātājam), ziņojums VID ir jā­sniedz 30 dienu laikā no:
  • nākamās dienas pēc tam, kad ziņojamā pārrobežu shēma ir darīta pieejama īstenošanai; vai
  • nākamās dienas pēc tam, kad ziņojamā pārrobežu shēma ir gatava īstenošanai; vai
  • brīža, kad ir uzsākts ziņojamās pārrobežu shēmas īstenošanas pirmais posms.
Ja tiek realizēta tirgojama shēma (tā ir shēma, kas nav būtiski jāpielāgo attiecīgajam nodokļu maksātājam, tātad to var izmantot vairākos līdzīgos gadījumos), starpniekam ir pienākums sniegt periodisku ziņojumu VID reizi ceturksnī, nodrošinot VID ar aktuālu informāciju par tiem nodokļu maksātājiem, kuri izmanto attiecīgo pārrobežu shēmu. Informācija par ziņojamām pārrobežu shēmām ietver personu identificējošo informāciju; informāciju par pazīmēm, kas attiecīgo pārrobežu shēmu padara par ziņojamu; kopsavilkumu par ziņojamās pārrobežu shēmas saturu; informāciju par laiku, kad attiecīgā shēma tiek īstenota; informāciju par piemērojamo tiesisko regulējumu; ziņojamās pārrobežu shēmas vērtību; informāciju par iesaistītajām valstīm un citu informāciju. Lasiet arī žurnāla “Bilance” 2020. gada februāra (458.) numurā publicēto rakstu: Jauns pienākums nodokļu maksātājiem – ziņošana par agresīvām nodokļu plānošanas shēmām Pagarinās termiņus ziņojumu sniegšanai par pārrobežu nodokļu shēmām