0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVai, aizejot pensijā, VSAOI mēdz palielināties?

Vai, aizejot pensijā, VSAOI mēdz palielināties?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu prakses veterinārārste, un man ir reģistrēta saimnieciskā darbība. Vienlaikus apsaimniekoju savu nekustamo īpašumu un no kopējiem ienākumiem kā pašnodarbinātā persona veicu sociālās apdrošināšanas iemaksas pēc likmes 26,59%. Oktobrī sasniegšu pensijas vecumu, un mani brīdināja, ka, turpinot praksi, manas iemaksas no novembra būs pēc lielākas likmes — 29,36%. Kāpēc tā? Atbilde Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas (VSA) likuma 14. panta 2. daļu pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas (..) un citi…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vai, aizejot pensijā, VSAOI mēdz palielināties?
Ilustrācija: Arvis Villa

Esmu prakses veterinārārste, un man ir reģistrēta saimnieciskā darbība. Vienlaikus apsaimniekoju savu nekustamo īpašumu un no kopējiem ienākumiem kā pašnodarbinātā persona veicu sociālās apdrošināšanas iemaksas pēc likmes 26,59%. Oktobrī sasniegšu pensijas vecumu, un mani brīdināja, ka, turpinot praksi, manas iemaksas no novembra būs pēc lielākas likmes — 29,36%. Kāpēc tā?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas (VSA) likuma 14. panta 2. daļu pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas (..) un citi ienākumi no saimnieciskās darbības.

Izņēmums (cita kārtība) skar ienākumu, kuru fiziskā persona (..) gūst no zemnieku (zvejnieku) saimniecības, sava nekustamā īpašuma, personīgajā palīgsaimniecībā vai piemājas saimniecībā paša saražotās produkcijas (..).

Fiziskā persona, kura veic sava nekustamā īpašuma apsaimniekošanu un ir reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja, ir pakļauta pensiju apdrošināšanai, veselības apdrošināšanai un invaliditātes apdrošināšanai — likme 26,59% (MK noteikumu Nr. 786 11. punkts). 

Savukārt, sasniedzot pensijas vecumu, darbojas cita norma — VSA likuma 6. panta 11. daļa.

Fiziskā persona, kura veic sava nekustamā īpašuma apsaimniekošanu vai gūst ienākumu no personīgās palīgsaimniecības vai piemājas saimniecības un ir reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja, un ir sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), vai kura ir persona ar I vai II grupas invaliditāti, vai kuras pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvijas Republikā, nav obligāti sociāli apdrošināmā persona.

Tātad prakses veterinārārstei par nekustamā īpašuma apsaimniekošanas ienākumu VSAOI vairs nav jāveic, bet par veterinārārstes praksi paredzētā likme iekļauj pensiju, maternitātes un slimības, vecāku un veselības apdrošināšanu un likme ir lielāka — 29,36% (MK noteikumu Nr. 786 10. punkts).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: