0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASTIESASAizvadīta pirmā Satversmes tiesas sēde lietā, kas saistīta ar IIN piemērošanu saimnieciskās darbības veicējiem

Aizvadīta pirmā Satversmes tiesas sēde lietā, kas saistīta ar IIN piemērošanu saimnieciskās darbības veicējiem

Pēs Satversmes tiesas sēdes

Sarversmes Tiesas tiesnesis Aldis Laviņš uzdod jautājumus lietā iesaistītajiem. Ekrānšāviņš no Satversmes tiesas sēdes tiešraides.

25. novembrī attālināti video konferences režīmā uzsāka izskatīt lietu Nr. 2021-06-01 “Par likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 3.1 daļas un 11.1 panta 6.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam”.

Lieta ir ierosināta pēc Latvijas Republikas tiesībsarga pieteikuma. Tiesas sēdē tika uzklausīti un iztaujāti pieteikuma iesniedzēja pārstāvji, kā arī tika uzklausīti Saeimas pārstāvji. Satversmes tiesa uzklausīja un iztaujāja lietā pieaicināto personu – Finanšu ministrijas (FM), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) – pārstāvjus.

Vairāk par lietā apstrīdētajām normām lasiet: Satversmes tiesa tiešsaistē vērtēs, kāpēc saimnieciskās darbības veicējiem jāmaksā IIN arī tad, ja nav peļņas.

Lietā dalībniekus uzklausīja Satversmes tiesas sēdes priekšsēdētāja Sanita Osipova, tiesneši Aldis Laviņš, Gunārs Kusiņš, Daiga Rezevska, Jānis Neimanis, Artūrs Kučs un Anita Rodiņa. Tiesas sēdē piedalījās tiesībsargs Juris Jansons un tiesībsarga pilnvarotās personas – Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītājas vietnieks Raimonds Koņuševskis un Latvijas Universitātes biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes lektore un pētniece Līga Leitāne.

Institūcijas, kas izdevusi apstrīdēto aktu, Saeimas viedokli pārstāvēja Saeimas Juridiskā biroja Juridiskais padomnieks Jānis Priekulis un FM Valsts sekretāra vietniece nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Jana Salmiņa. Tāpat tika uzklausīta FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Tiesas sēde turpināsies 7. decembrī plkst. 10, kad turpināsies lietā pieaicināto personu viedokļu uzklausīšana.

Sēdes dalībnieku paustās domas noteikti būs interesanti uzklausīt tiem, kuri vēlas vairāk uzzināt par FM nostāju attiecībā uz pašnodarbināto devumu tautsaimniecībā. Kā bija noprotams, tad ministrijas interesēs nav veicināt nodokļu maksātājus masveidā izvēlēties šādu nodokļa režīmu, jo tas neatbilst nodokļu reformas politikai un nostādnēm par “ekonomikas izrāvienu”. Arī no VID pārstāvju paustā izrietēja, ka pašnodarbinātie ir grūti izkontrolējami, to auditēšanas izmaksas pārsniedz ieguvumus no šāda veida kontroles. Savukārt Satversmes tiesas tiesnešus interesēja, vai ir iespējami arī citi risinājumi attiecībā uz apstrīdētajām normām, kas būtu taisnīgāki attiecībā pret godprātīgiem nodokļu maksātājiem. Tāpat sēdes laikā vairākkārt tika minēti konkrēta statistika attiecībā uz šo režīmu izmantojošo nodokļu maksātāju darbības rādītājiem.

Atgādinām, ka Satversmes tiesas likumā noteiktajos gadījumos līdz sprieduma pasludināšanai tiesvedību lietā var izbeigt. Nolēmumu pieņem ne vēlāk kā 30 dienas pēc pēdējās tiesas sēdes.

Tiešraide no tiesas sēdes norises 7. decembrī:

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Sarversmes Tiesas tiesnesis Aldis Laviņš uzdod jautājumus lietā iesaistītajiem. Ekrānšāviņš no Satversmes tiesas sēdes tiešraides.

25. novembrī attālināti video konferences režīmā uzsāka izskatīt lietu Nr. 2021-06-01 “Par likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 3.1 daļas un 11.1 panta 6.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam”.

Lieta ir ierosināta pēc Latvijas Republikas tiesībsarga pieteikuma. Tiesas sēdē tika uzklausīti un iztaujāti pieteikuma iesniedzēja pārstāvji, kā arī tika uzklausīti Saeimas pārstāvji. Satversmes tiesa uzklausīja un iztaujāja lietā pieaicināto personu – Finanšu ministrijas (FM), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) – pārstāvjus. Vairāk par lietā apstrīdētajām normām lasiet: Satversmes tiesa tiešsaistē vērtēs, kāpēc saimnieciskās darbības veicējiem jāmaksā IIN arī tad, ja nav peļņas. Lietā dalībniekus uzklausīja Satversmes tiesas sēdes priekšsēdētāja Sanita Osipova, tiesneši Aldis Laviņš, Gunārs Kusiņš, Daiga Rezevska, Jānis Neimanis, Artūrs Kučs un Anita Rodiņa. Tiesas sēdē piedalījās tiesībsargs Juris Jansons un tiesībsarga pilnvarotās personas – Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītājas vietnieks Raimonds Koņuševskis un Latvijas Universitātes biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes lektore un pētniece Līga Leitāne. Institūcijas, kas izdevusi apstrīdēto aktu, Saeimas viedokli pārstāvēja Saeimas Juridiskā biroja Juridiskais padomnieks Jānis Priekulis un FM Valsts sekretāra vietniece nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Jana Salmiņa. Tāpat tika uzklausīta FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne. Tiesas sēde turpināsies 7. decembrī plkst. 10, kad turpināsies lietā pieaicināto personu viedokļu uzklausīšana. Sēdes dalībnieku paustās domas noteikti būs interesanti uzklausīt tiem, kuri vēlas vairāk uzzināt par FM nostāju attiecībā uz pašnodarbināto devumu tautsaimniecībā. Kā bija noprotams, tad ministrijas interesēs nav veicināt nodokļu maksātājus masveidā izvēlēties šādu nodokļa režīmu, jo tas neatbilst nodokļu reformas politikai un nostādnēm par "ekonomikas izrāvienu". Arī no VID pārstāvju paustā izrietēja, ka pašnodarbinātie ir grūti izkontrolējami, to auditēšanas izmaksas pārsniedz ieguvumus no šāda veida kontroles. Savukārt Satversmes tiesas tiesnešus interesēja, vai ir iespējami arī citi risinājumi attiecībā uz apstrīdētajām normām, kas būtu taisnīgāki attiecībā pret godprātīgiem nodokļu maksātājiem. Tāpat sēdes laikā vairākkārt tika minēti konkrēta statistika attiecībā uz šo režīmu izmantojošo nodokļu maksātāju darbības rādītājiem. Atgādinām, ka Satversmes tiesas likumā noteiktajos gadījumos līdz sprieduma pasludināšanai tiesvedību lietā var izbeigt. Nolēmumu pieņem ne vēlāk kā 30 dienas pēc pēdējās tiesas sēdes. Tiešraide no tiesas sēdes norises 7. decembrī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: