0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIAlgas nodokļa grāmatiņa un pensija

Algas nodokļa grāmatiņa un pensija

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks, kas saņem apgādnieka zaudējuma pensiju, iesniedz darba devējam algas nodokļa grāmatiņu. VID paziņo, ka neapliekamais minimums ir nulle. Kā viņam rēķināt algu? Atbilde Saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām" (turpmāk — likums) pastāv vairākas fizisko personu kategorijas, kuras var dibināt darba tiesiskās attiecības, vienlaikus saglabājot tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju. Likuma 19. pantā minēts, ka tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir darba nespējīgiem mirušā apgādnieka ģimenes locekļiem (..). Mirušā bērniem apgādnieka zaudējuma pensiju piešķir neatkarīgi no tā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Algas nodokļa grāmatiņa un pensija
Foto: © Rawf8 - stock.adobe.com
Darbinieks, kas saņem apgādnieka zaudējuma pensiju, iesniedz darba devējam algas nodokļa grāmatiņu. VID paziņo, ka neapliekamais minimums ir nulle. Kā viņam rēķināt algu?
Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Atbilde

Saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām" (turpmāk — likums) pastāv vairākas fizisko personu kategorijas, kuras var dibināt darba tiesiskās attiecības, vienlaikus saglabājot tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju. Likuma 19. pantā minēts, ka tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir darba nespējīgiem mirušā apgādnieka ģimenes locekļiem (..). Mirušā bērniem apgādnieka zaudējuma pensiju piešķir neatkarīgi no tā, vai viņi ir bijuši mirušā apgādībā. Pirmkārt, tie ir bērni, kas ir jaunāki par 18 gadiem (..); apgādībā bijušie brāļi, māsas un mazbērni, kas ir jaunāki par 18 gadiem, ja viņiem nav darbspējīgu vecāku (..), kā arī minētās personas, (..) kuras nav sasniegušas 24 gadu vecumu, ja tās laikā, kad iestājusies apgādnieka nāve, vai vēlāk mācās vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē, izņemot laiku, kad persona ir pārtraukusi studijas. Savukārt likuma 20. pantā noteikts, ka mirušā ģimenes locekļi uzskatāmi par viņa apgādībā bijušiem [ar tiesībām uz apgādnieka zaudējuma pensiju], ja tas viņus uzturēja vai viņi no tā saņēma palīdzību, kas viņiem bija pastāvīgs un galvenais eksistences līdzekļu avots.
Algas grāmatiņas iesniegšana nozīmē vien to, ka algas aprēķins tiek veikts parastajā kārtībā: piemērojot statusam atbilstošo VSAOI likmi (piemēram, 10,5%) un ienākuma nodokli 20%, ja alga nepārsniedz 1667 eiro mēnesī. 
Kā pensijas saņēmējai personai ir tiesības uz pensionāra neapliekamo minimumu (IIN likuma 12. panta 6. daļa), kuru piemēros pensijas izmaksātājs (2021. gadā — 330 eiro, 2022. gadā no 1. janvāra solīts — 350 eiro un no 1. jūlija — 500 eiro; sekojiet grozījumiem).  Ja pensijas summas apmērs ir mazāks par neapliekamo minimumu, minimuma neizmantotā daļa var tikt piemērota (izmantota) no darba samaksas ieturētā ienākuma nodokļa atgūšanai, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada novembra (479.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: