0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAĀrpakalpojuma grāmatvežu licencēšanas priekšlikumus sāk skatīt Saeimā 1. lasījumā

Ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanas priekšlikumus sāk skatīt Saeimā 1. lasījumā

Sagatavots pēc Saeimas sēžu darba kārtības un likumprojekta anotācijas

Saeimas 16. jūnija ārkārtas plenārsēdē, kas būs 11. jūnija ārkārtas sēdes turpinājums, 1. lasījumā paredzēts sākt skatīt grozījumu projektu likumam "Par grāmatvedību", kurš paredz ieviest ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu. Ar likumu tiek skaidrots, ko jāsaprot ar terminu "ārpakalpojuma grāmatvedis" - tā ir persona, kura, pamatojoties uz rakstveida līgumu ar uzņēmumu (izņemot darba līgumu), apņemas sniegt vai sniedz klientam grāmatvedības pakalpojumus un kuras kvalifikācija atbilst vismaz ceturtā līmeņa profesionālajai kvalifikācijai grāmatvedības, ekonomikas, vadības vai finanšu jomā, ko apliecina attiecīgs izglītības dokuments (diploms vai apliecība), un kurai ir vismaz triju gadu pieredze grāmatvedības jomā. Ja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Saeimas 16. jūnija ārkārtas plenārsēdē, kas būs 11. jūnija ārkārtas sēdes turpinājums, 1. lasījumā paredzēts sākt skatīt grozījumu projektu likumam "Par grāmatvedību", kurš paredz ieviest ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu.

Ar likumu tiek skaidrots, ko jāsaprot ar terminu "ārpakalpojuma grāmatvedis" - tā ir persona, kura, pamatojoties uz rakstveida līgumu ar uzņēmumu (izņemot darba līgumu), apņemas sniegt vai sniedz klientam grāmatvedības pakalpojumus un kuras kvalifikācija atbilst vismaz ceturtā līmeņa profesionālajai kvalifikācijai grāmatvedības, ekonomikas, vadības vai finanšu jomā, ko apliecina attiecīgs izglītības dokuments (diploms vai apliecība), un kurai ir vismaz triju gadu pieredze grāmatvedības jomā. Ja ārpakalpojuma grāmatvedis ir juridiska persona, ārpakalpojuma grāmatveža kvalifikācijai atbilst uzņēmuma valdes loceklis vai darbinieks, kurš atbild par grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšanu.

Likumprojekts paredz papildināt pašreizējā likuma IV nodaļu ar 15.3 un 15.pantu šādā redakcijā:

"15.pants. Ārpakalpojuma grāmatveža darbība ir atļauta, ja tam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā ir izsniegta ārpakalpojuma grāmatveža licence.

Ārpakalpojuma grāmatveža licences izsniegšanu un ārpakalpojuma grāmatvežu uzraudzību veic Valsts ieņēmumu dienests. Ārpakalpojuma grāmatveža licenci izsniedz uz pieciem gadiem.

Ārpakalpojuma grāmatveža licences izsniegšanas, pārreģistrācijas un anulēšanas kārtību, licences darbības apturēšanas un atjaunošanas kārtību, ierobežojumus licences saņemšanai, kā arī licenci izsniedzošās institūcijas lēmumu apstrīdēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

Par ārpakalpojuma grāmatveža licences izsniegšanu un pārreģistrāciju maksājama valsts nodeva, kuras apmēru un maksāšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

15.pants. Ārpakalpojuma grāmatveži tiek ierakstīti publiskā ārpakalpojuma grāmatvežu reģistrā. Minēto reģistru kārto un regulāri atjauno Valsts ieņēmumu dienests.

Šā panta pirmajā daļā minētajā reģistrā par ārpakalpojuma grāmatvedi ieraksta šādas ziņas:

  • 1) uzņēmuma nosaukums (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods un atbildīgā ārpakalpojuma grāmatveža vārds un uzvārds, bet fiziskajai personai – vārds un uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;
  • 2) licences numurs;
  • 3) licences izsniegšanas, kā arī tās darbības apturēšanas vai anulēšanas datums un pamats;
  • 4) ziņas par grāmatveža profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu.

Ja mainās kāda no šā panta otrās daļas 1. un 4. punktā minētajām ziņām, ārpakalpojuma grāmatvedis divu nedēļu laikā iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā attiecīgu paziņojumu."

Pārejas noteikumi paredzēs, ka grozījumi šā likuma 3. panta trešās daļas 2. punktā, kā arī 3.3, 15.3 un 15.pants stājas spēkā 2020. gada 1. jūlijā. Ārpakalpojuma grāmatveži ir tiesīgi turpināt grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu bez licences ne ilgāk kā līdz 2022. gada 1. februārim. Ja ārpakalpojuma grāmatvedim nav atbilstošas profesionālās kvalifikācijas, bet ir atbilstoša pieredze, līdz 2024. gada 1. februārim viņa profesionālā kvalifikācija var tikt atzīta par atbilstošu ārpakalpojuma grāmatveža kvalifikācijai, ja viņš ir uzsācis vai turpina šā likuma 3. panta trešās daļas 2. punktā noteiktajam profesionālās kvalifikācijas standartam atbilstošas studijas un katru gadu līdz 15. oktobrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā augstākās izglītības iestādes izsniegtu izziņu par studiju sekmīgu turpināšanu.

Likumprojekts arī paredz: ja ārpakalpojuma grāmatvedim ir tiesības uz vecuma pensiju vai līdz vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanai atlikuši seši gadi vai mazāk un viņam ir atbilstoša pieredze grāmatvedības jomā, tad ne ilgāk kā līdz 2026. gada 1. februārim viņš var saņemt ārpakalpojuma grāmatveža licenci arī bez atbilstošas profesionālās kvalifikācijas iegūšanas.

Likumprojekts stāsies spēkā tad, kad Saeima būs to izskatījusi trijos lasījumos (ja vien likumprojekts netiks atzīts par steidzamu un izskatīts tiki divos lasījumos) un to izsludinās Valsts prezidents. Lasiet arī: Grāmatvežu licencēšana aktualizēs atbilstības jautājumus

Kā licencēs ārpakalpojumu grāmatvežus (licences cena, kvalifikācijas prasības)?

Kādas plānotas kvalifikācijas prasības ārpakalpojumu grāmatveža licences saņemšanai?

 

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: