Kādas plānotas kvalifikācijas prasības ārpakalpojumu grāmatveža licences saņemšanai?

(0)
Foto: A. Siliņš

Konferencē “Grāmatvežu svētki”, kas norisinājās  14. janvārī, Valsts ieņēmumu dienesta Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore Agnese Rudzīte stāstīja par provizoriski iecerēto procedūru, kā plānots licencēt ārpakalpojumu grāmatvedības sniedzējus. Viņa apliecināja, ka sākotnēji licences iegūšana būšot pietiekami vienkāršs process – grāmatvedim nevajadzēs ne iziet īpašu apmācību, ne kārtot eksāmenu, pietiks ar grāmatveža līdzšinējo izglītību apliecinošu dokumentu.

“Pašreizējā likumprojekta provizoriskajā versijā nav plānots, ka grāmatvedim ar augstāko izglītību vajadzēs iziet vēl kādu papildus apmācību. Mēs vēlamies izveidot sistēmu, kurā tie grāmatveži, kas ir izglītoti, zinoši un labi strādā, licenci varētu saņemt uzreiz. Pagaidām vēl neesam definējuši precīzas izglītības prasības, taču mēs neapšaubīsim ne Latvijas Universitātes, ne Rīgas Tehniskās universitātes, ne kādas citas izglītības iestādes izsniegtu apliecinājumu, ka grāmatvedis ir ieguvis zināšanas šajā jomā. Mums nav tādu tiesību un mēs jūs vēlreiz nepārkvalificēsim. Ir runa tikai par to grāmatvežu izskaušanu, kuri joprojām grāmatvedību ved burtnīcā un liek sludinājumus ss.lv, piedāvājot savus pakalpojumus par desmit eiro. Vai jums šādi konkurenti ir vajadzīgi?” retoriski vaicāja A. Rudzīte.

Tomēr licencēto grāmatvežu darba kvalitāte visu laiku tikšot kontrolēta. “Sākumā licenci iegūt būs vienkārši, taču kvalitāte būs pastāvīgi jāuztur, jo, ja Valsts ieņēmumu dienestam nāksies piemērot grāmatveža apkalpotajam uzņēmumam lielas soda naudas vai jāsoda par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas normu neievērošanu, licence var tikt atņemta. Šajā brīdī gan grāmatvedim, lai licenci atgūtu, būs jādodas mācīties,” stāstīja A. Rudzīte.

Grāmatvedības likuma grozījumi, kas paredzēs ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu, varētu stāties spēkā līdz rudenim, bet vēl esot jāizstrādā Ministru kabineta noteikumi. Kopumā pārejas periods paredzēts līdz 2021. gadam, bet pirmās licences varētu tikt izsniegtas 2020. gada beigās, pieļauj A. Rudzīte.

Lasiet arī:

Ārpakalpojumu grāmatvedības sniedzēju licences nemaksāšot tūkstošus

Grāmatvedības ārpakalpojumu licencēšana – ko tas nozīmēs?

 

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)