0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBABrīvdienu apmaksa komandējumā

Brīvdienu apmaksa komandējumā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec

Kā darbiniekam, kuram ir normālais darba laiks — 8 stundu, 5 dienu darba nedēļa (pirmdiena — piektdiena), ar noteiktu mēnešalgu, kompensējams komandējums sestdienā vai svētdienā?Vai šādā gadījumā ir aprēķināmas virsstundas vai piešķirama brīvdiena citā darba nedēļas dienā? Vai šāda situācija jāatspoguļo komandējuma rīkojumā? Atbilde MK noteikumu Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» 19. punkts: Darbiniekam komandējuma laikā tiek saglabāta darba vieta (amats) un darba samaksa (atalgojums). Tātad, ja darbinieks atrodas komandējumā arī brīvdienās, tad veidojas dažādas situācijas: komandējuma uzdevumam tik tiešām nepieciešams…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Brīvdienu apmaksa komandējumā
Foto: © smolaw11 – stock.adobe.com

Kā darbiniekam, kuram ir normālais darba laiks — 8 stundu, 5 dienu darba nedēļa (pirmdiena — piektdiena), ar noteiktu mēnešalgu, kompensējams komandējums sestdienā vai svētdienā?Vai šādā gadījumā ir aprēķināmas virsstundas vai piešķirama brīvdiena citā darba nedēļas dienā? Vai šāda situācija jāatspoguļo komandējuma rīkojumā?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

MK noteikumu Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» 19. punkts:

Darbiniekam komandējuma laikā tiek saglabāta darba vieta (amats) un darba samaksa (atalgojums).

Tātad, ja darbinieks atrodas komandējumā arī brīvdienās, tad veidojas dažādas situācijas:

  1. komandējuma uzdevumam tik tiešām nepieciešams ilgāks laiks, un tas ir noteikts rīkojumā;
  2. komandējuma uzdevums izpildāms tieši brīvdienās (izstādes apmeklēšana, prezentācija u.tml.);
  3. darbinieks komandējuma vietā (ceļā) vai darba braucienā ir aizkavējies, jo
  • slimība dēļ — sk. noteikumu 20.1 punktu;
  • nav iespējas iegādāties biļetes (streiks, dabas katastrofa, «force majeure» apstākļi) — sk. noteikumu 20.2 punktu; 
  • darbinieks uzturas komandējuma vietā arī brīvdienās, jo vēlas pavadīt tur ilgāku laiku (varbūt izmantot atvaļinājuma daļu).

Kas attiecas uz pirmo gadījumu, tad pie jebkura nodarbinātības veida darba samaksa tiek saglabāta par darba dienām (brīvdienas, ja tajās nav strādāts, netiek apmaksātas, nedz atrodoties darba vietā, nedz arī komandējuma vietā). Dienas nauda komandējuma laikā tiek izmaksāta par katru kalendāra dienu. 

Otrajā situācijā jārisina (jāsaskaņo ar darbinieku) jautājums: vai darbiniekam tiks apmaksāts darbs brīvdienās vai tiks piešķirtas brīvdienas, atgriežoties no komandējuma.

MK noteikumu Nr. 969 20. punkts:

  1. slimības dēļ — pēc slimību apliecinošu dokumentu iesniegšanas viņam atlīdzina izdevumus par viesnīcu (naktsmītni) saskaņā ar šo noteikumu III nodaļā un 1. pielikumā noteiktajām normām (izņemot gadījumu, ja darbinieks ārstējies stacionārā), kā arī izmaksā dienas naudu vai kompensāciju par papildu izdevumiem par laikposmu, kamēr darbinieks veselības stāvokļa dēļ nav spējis komandējuma vai darba brauciena laikā pildīt darba (dienesta) pienākumus vai atgriezties dzīvesvietā, bet ne vairāk kā par diviem mēnešiem. Darbiniekam par slimības laiku izmaksā pārejošas darbnespējas pabalstu, slimības dienas neiekļaujot komandējuma laikā vai darba brauciena laikā;
  2. pildot darba (dienesta) pienākumus, kā arī no viņa neatkarīgu iemeslu dēļ (piemēram, biļešu trūkums, lidmašīnas pacelšanās neiespējamība, transportlīdzekļa remonts), — dienas naudu vai kompensāciju par papildu izdevumiem izmaksā un citus izdevumus par dienām, kas pārsniedz noteikto komandējuma vai darba brauciena laiku, darbiniekam atlīdzina, ja institūcijas vadītājs pēc darbinieka atgriešanās pastāvīgajā darba (dienesta) vietā ir pamatoti pagarinājis komandējuma vai darba brauciena laiku;
  3. bez attaisnojoša iemesla — viņam darba samaksa (atalgojums) par dienām, kas pārsniedz noteikto komandējuma vai darba brauciena laiku, netiek saglabāta un komandējuma vai darba brauciena izdevumi netiek atlīdzināti (tātad arī dienas nauda netiek izmaksāta).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada decembra (492.) numurā.