0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBADienas nauda darba braucienā

Dienas nauda darba braucienā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks tiek norīkots darba braucienā iekraut un izkraut kravu (Latvija–Vācija–Krievija–Latvija). Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 969 tiek maksāta dienas nauda 50 eiro. Vācijā iekrauto kravu ved uz Krieviju izkraut (atmuito kravu c. Pargolovo, Sanktpēterburga, Krievija), bet krava jāpiegādā uz Tosno, Ļeņingradas apgabals, Krievija). Vai dienas nauda jārēķina 46,00 eiro — Sanktpēterburga vai 35,00 eiro — Krievija? Atbilde Vispirms jāatgādina, ka MK noteikumos Nr. 969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" tiek aprakstīta izdevumu segšana diviem gadījumiem, kas šajā situācijā ir būtiski: komandējumiem un darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Dienas nauda darba braucienā
Foto: Filippo Peisino – Pexels

Darbinieks tiek norīkots darba braucienā iekraut un izkraut kravu (Latvija–Vācija–Krievija–Latvija). Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 969 tiek maksāta dienas nauda 50 eiro. Vācijā iekrauto kravu ved uz Krieviju izkraut (atmuito kravu c. Pargolovo, Sanktpēterburga, Krievija), bet krava jāpiegādā uz Tosno, Ļeņingradas apgabals, Krievija). Vai dienas nauda jārēķina 46,00 eiro — Sanktpēterburga vai 35,00 eiro — Krievija?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Vispirms jāatgādina, ka MK noteikumos Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” tiek aprakstīta izdevumu segšana diviem gadījumiem, kas šajā situācijā ir būtiski: komandējumiem un darba braucieniem. Savukārt komandējumā personai tiek segta “dienas nauda”, bet darba braucienā — “kompensācija par papildu izdevumiem, kas darba specifikas dēļ rodas ceļā”.

Diemžēl jāatzīmē, ka visi turpmāk minētie apgalvojumi MK noteikumos attiecas uz komandētajām personām, nevis uz tām, kas atrodas darba braucienā. Vienīgais, kas šajā gadījumā sakrīt, ir tas, ka, atrodoties darba braucienā, darbiniekam tiek segti papildu izdevumi, kas “darba specifikas dēļ rodas darba brauciena laikā”, par katru darba brauciena dienu noteikumos noteiktajā komandējuma dienas naudas apmērā (42. punkts). Tādēļ atbildē izmantošu terminu “dienas nauda”, kas jāsaprot kā “papildu izdevumu” segšana.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 969 24. punktu, ja darbinieks bijis komandējumā ārvalstīs, viņam atlīdzina izdevumus divējādi:

24.1. par laiku, kad, dodoties uz citu valsti, darbinieks atradies Latvijas Republikas teritorijā, − šo noteikumu III nodaļā minētajā kārtībā.

Tātad darba devējs par dienu, kad sākas brauciens, ir tiesīgs izmaksāt dienas naudu Latvijai noteiktās normas — 8 eiro apmērā, vienlaikus ievērojot 24.2. punktu:

24.2. sākot ar dienu, kad tika šķērsota Latvijas Republikas valsts robeža, dodoties komandējumā, un beidzot ar dienu, kad tika šķērsota Latvijas Republikas valsts robeža, atgriežoties no komandējuma, − saskaņā ar šo noteikumu 1. pielikumā minētajām normām tās valsts valūtā, uz kuru darbinieks nosūtīts, vai citā konvertējamā valūtā atbilstoši grāmatvedībā izmantojamam ārvalstu valūtas kursam, vai eiro.

Sakarā ar to, ka diena, kad darbinieks atrodas Latvijā, un diena, kad šķērsota Latvijas robeža, ir viena un tā pati diena, nosūtot darbinieku uz ārvalstīm, piemēram, uz Vāciju (iekraut kravu un aizvest to izkraut Krievijā), parasti darbiniekam tiek izmaksāta attiecīgai ārvalstij (šajā gadījumā — Vācijai) paredzētā dienas nauda (50 eiro).

Domājams, ka šis jautājums atrunājams uzņēmuma darba kārtības noteikumos vai grāmatvedības politikā, piemēram, atkarībā no tā, cikos darbinieks faktiski uzsāk braucienu no Latvijas.

Nākamais darba brauciena nosūtīšanas punkts no Vācijas ir Krievija (konkrēti — Tosno, Ļeņingradas apgabals). Tosno nav nedz Maskava, nedz Sanktpēterburga, bet tikai Krievija. Nav pamata šaubīties, vai dienas nauda ir 46 vai 35 eiro. Saņemot kravu Vācijā, darbinieka nosūtīšanas gala mērķis ir Krievija, vienlaikus mainās dienas naudas apmērs uz 35 eiro dienā. Tam pamatojums ir noteikts MK noteikumos:

25.4. par pārbraukšanas dienu no vienas ārvalsts uz citu, ja darbinieks ir nosūtīts uz vairākām valstīm, — saskaņā ar normām, kādas noteiktas valstij, uz kuru viņš dodas;

25.5. par laiku, ko darbinieks pavadījis ceļā, braucot uz komandējuma vietu ārvalstīs un šķērsojot vairāku valstu teritorijas, tai skaitā Latvijas Republikas teritoriju, — saskaņā ar normām, kādas noteiktas valstij, uz kuru viņš nosūtīts.

Atgriežoties no Krievijas Latvijā, darbiniekam izmaksājama dienas nauda saskaņā ar MK noteikumu 25.3. punktu:

(..) Ja darbinieks bijis komandējumā vairākās valstīs, tad par dienu, kad tika šķērsota Latvijas Republikas valsts robeža, atgriežoties no komandējuma, dienas naudu izmaksā saskaņā ar normām, kādas noteiktas valstij, no kuras darbinieks atgriežas uz pastāvīgo darba (dienesta) vietu.

Tātad darba brauciena pēdējā diena ir jāapmaksā saskaņā ar Krievijai paredzēto dienas naudu (35 eiro).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada septembra (477.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: