0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESFinanšu ministrija piedāvā veidot apvienoto krājaizdevu sabiedrību banku

Finanšu ministrija piedāvā veidot apvienoto krājaizdevu sabiedrību banku

Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi informatīvo ziņojumu "Par krājaizdevu sabiedrību turpmākās attīstības perspektīvām", ko valdība izskatīja janvāra nogalē. FM piedāvā modeli krājaizdevu sabiedrību apvienotas struktūras izveidošanai, krājaizdevu sabiedrībām brīvprātīgi apvienojot spēkus, dibinot vienotu krājaizdevu sabiedrību banku. Krājaizdevu sabiedrība ir biedru dibināts un pārvaldīts finanšu kooperatīvs, kura būtība ir apmierināt biedru ikdienas vajadzības, iesaistot šajā procesā pašus cilvēkus. Krājaizdevu sabiedrības pamatuzdevums ir attīstīt savos biedros spēju darboties kopīgi, lai, veicinot taupību un veidojot resursus biedru kreditēšanai, sekmētu viņu labklājību. Krājaizdevu sabiedrības biedri ir vienlaicīgi tās īpašnieki un klienti - krājaizdevu sabiedrība pieder…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: via stux via Visual hunt

Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi informatīvo ziņojumu "Par krājaizdevu sabiedrību turpmākās attīstības perspektīvām", ko valdība izskatīja janvāra nogalē. FM piedāvā modeli krājaizdevu sabiedrību apvienotas struktūras izveidošanai, krājaizdevu sabiedrībām brīvprātīgi apvienojot spēkus, dibinot vienotu krājaizdevu sabiedrību banku.

Krājaizdevu sabiedrība ir biedru dibināts un pārvaldīts finanšu kooperatīvs, kura būtība ir apmierināt biedru ikdienas vajadzības, iesaistot šajā procesā pašus cilvēkus. Krājaizdevu sabiedrības pamatuzdevums ir attīstīt savos biedros spēju darboties kopīgi, lai, veicinot taupību un veidojot resursus biedru kreditēšanai, sekmētu viņu labklājību. Krājaizdevu sabiedrības biedri ir vienlaicīgi tās īpašnieki un klienti - krājaizdevu sabiedrība pieder visiem biedriem un tikai biedri var saņemt pakalpojumus.

Ministrija norādījusi, ka patlaban ir grūtības nodrošināt vienmērīgu pieejamo finanšu pakalpojumu reģionālo pārklājumu, tāpēc

apvienota krājaizdevu sabiedrību banka varētu piedāvāt finanšu pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, apvienojot pieejamos krājaizdevu sabiedrību finanšu, tehniskos un informācijas tehnoloģiju resursus, kā arī Latvijā pieejamās zināšanas.

Apvienotās bankas darbība būtu saistīta ne tikai ar esošo krājaizdevu sabiedrību pakalpojumu sniegšanu, tostarp noguldījumu pieņemšanu, aizdevumu izsniegšanu, skaidras un bezskaidras naudas norēķiniem, bezskaidras naudas maksāšanas līdzekļiem, tirdzniecību ar finanšu instrumentiem un valūtu biedru uzdevumā, konsultāciju sniegšanu biedriem finansiāla rakstura jautājumos, bet arī bankas darbības ietvaros ar aizdevumu izsniegšanu savu biedru dibinātām juridiskām personām.

Vienlaikus FM ieskatā Latvijā uz apvienoto krājaizdevu sabiedrību banku ir jāattiecina kredītiestādēm līdzvērtīgas regulējošās prasības, kuru mērķis ir nodrošināt prudenciālo uzraudzību, tostarp pretciklisko kapitāla rezervi, globāli sistēmiski nozīmīgas iestādes kapitāla rezervi, citas sistēmiski nozīmīgas iestādes kapitāla rezervi, sistēmisko riska kapitāla rezervi, kopējo kapitāla rezervi. Tas nozīmē, ja, mainoties darbības modelim, pieaug cikliskie vai strukturālie sistēmiskie riski, ir paredzēta atbilstošu uzraudzības pasākumu veikšana.

Plānots saglabāt pamatprincipu, ka kooperatīvā sabiedrība ir brīvprātīga organizācija ar tiesībām izvēlēties, vai iesaistīties krājaizdevu sabiedrību bankā. Tāpat plānots saglabāt iespēju krājaizdevu sabiedrībām darboties arī esošajā normatīvajā ietvarā - saglabājot savu lomu kā pašpalīdzības kasēm, kas izsniedz kredītus tikai saviem biedriem - fiziskām personām, individuālajiem komersantiem, individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem, zemnieku vai zvejnieku saimniecībām.