0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVai drīkst visu izņemt dividendēs?

Vai drīkst visu izņemt dividendēs?

Jānis Taukačs, ZAB Sorainen partneris

Palīdzējām lūgt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) uzziņu par jautājumu, vai SIA dalībnieks, kas arī sniedz pakalpojumus uzņēmumam, drīkst saņemt tikai dividendes no šī SIA? Nu šī uzziņa atnākusi. Liriska atkāpe Pirmkārt, jāsāk domāt par jaunu biznesa līniju — tulkošanas birojs. Ja nopietni, tie ir bīstami signāli VID, ka ne tikai ierindas cilvēki, bet arī advokāti lūdz skaidrot, ko savās atbildēs ir domājis VID. Kāds žurnālists (žurnālisti gan diez vai uzskatāmi par nepietiekami izglītotiem) pēc atbildes (tā nebija uzziņa) saņemšanas Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) man rakstīja:…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vai drīkst visu izņemt dividendēs?
Ilustrācija: © alswart – stock.adobe.com

Palīdzējām lūgt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) uzziņu par jautājumu, vai SIA dalībnieks, kas arī sniedz pakalpojumus uzņēmumam, drīkst saņemt tikai dividendes no šī SIA? Nu šī uzziņa atnākusi.

Liriska atkāpe

Jānis Taukačs, Sorainen partneris
Jānis Taukačs,
Sorainen partneris

Pirmkārt, jāsāk domāt par jaunu biznesa līniju — tulkošanas birojs. Ja nopietni, tie ir bīstami signāli VID, ka ne tikai ierindas cilvēki, bet arī advokāti lūdz skaidrot, ko savās atbildēs ir domājis VID. Kāds žurnālists (žurnālisti gan diez vai uzskatāmi par nepietiekami izglītotiem) pēc atbildes (tā nebija uzziņa) saņemšanas Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) man rakstīja:

«Godīgi! No viņu atbildes neko nesaprotu. Tautas valodā viņi nerunā. Tikai Ķīnas ābecē. Tā jau tā lieta viņiem, mācēt paskaidrot nezinātājam. Nevis no augšas runāt. Tieši tāpēc man palīdzēja Tava telefona zvans: «Turi uzņēmumā, cik gribi. Ja ņemšu ārā uz privāto kontu, tad nodokli samaksā». Vienkārši un saprotami. Paldies, Tev!»

Atbilde ir: «Jā!»

Un tā man šķiet jocīga, un padsmit lappušu uzziņu es varētu apkopot apmēram sekojoši. Pretēji manām prognozēm VID uzziņā (VID saistošā) atbildēja, ka nodokļu normatīvie akti neregulē, kāda veida ienākumi un kādā apmērā, kādā regularitātē SIA dalībniekam, kurš vienlaikus ir valdes loceklis (vai tikai dalībnieks), būtu jāsaņem no attiecīgās SIA, ja viņš arī strādā šajā SIA (sniedz pakalpojumus kā pašnodarbinātais). Atlīdzības apmēru darījuma dalībnieki nosaka patstāvīgi. Tātad — atlīdzība nolīgtajam pašnodarbinātajam var arī nebūt, un viņš visu var saņemt no šī SIA kā dividendes. Ja SIA ir darbinieki ar vismaz minimālo mēnešalgu, par kuriem maksā darbaspēka nodokļus, valdei arī nav jāmaksā minimālo algu. VID tādējādi apstiprina, ka nodokļu normatīvie akti neregulē, vai SIA strādājošā atlīdzības apmēram par sniegtajiem pakalpojumiem ir piemērojama kāda proporcija pret no šī paša SIA maksājamām dividendēm.

VID korekti formulē jautājuma būtību

Ja godīgi, (VID sapņu) tulkotāju tagad vajadzētu arī man. Kur ir āķis? Varbūt VID visas ilgstošās sarakstes rezultātā nav uztvēruši jautājuma būtību? Tomēr VID pats korekti to pārfrāzē saviem vārdiem: SIA ar šo uzziņu būtībā jautā, vai pakalpojumu sniedzējiem, kuri ir SIA dalībnieki, ir tiesības pārtraukt pašnodarbināto statusu un turpmāk gūt ienākumus tikai caur dividendēm.

Nav atšķirības starp pašnodarbināto un darbinieku, ja atlīdzība ir 0

Varbūt atšķirība no darbiniekiem ir tajā, ka uzziņā bija runa par fiziskajām personām, kas likumīgi drīkst sniegt pakalpojumu, un likums viņus nevar pārkvalificēt par darbiniekiem? Tomēr, pat ja pašnodarbināto var pārkvalificēt par darbinieku, tad, kā citēju iepriekš: «Atlīdzības apmēru darījuma dalībnieki nosaka patstāvīgi». Tātad, ja atlīdzība ir 0, kur ir atšķirība, ko SIA nepērk — nepērk pakalpojumu vai nepērk darbaspēku?

Vai Rimi kasiere turpmāk būs akcionāre?

Vai tiešām VID tas šķiet pieņemami, ka vienas personas SIA, kur tas pats cilvēks rada visu pievienoto vērtību un ar savām darbībām nopelna SIA miljonu, var pielīgt maksāt sev kā valdei algu 700 eiro mēnesī un pārējo izmaksāt dividendēs? No manā rīcībā nesen nonākušās uzziņas sanāk, ka var. Vienīgi būs uzmanīgi jāvēro VID «sāpju» slieksni — vai VID būs ar mieru, ka tagad darbinieki kļūs par dalībniekiem uzņēmumos?

Jāatceras arī, ka...

...katra uzņēmuma specifiskā situācija atšķiras, tāpēc šaubu gadījumā jums vajadzētu vērsties VID, lai saņemtu jums paredzētu uzziņu. Un, nē, ar minēto uzziņu es nedalīšos, jo tā sniegta konkrētam uzņēmumam, kurš šādu atļauju nav devis, bet, jā, — uz šīs uzziņas bāzes labprāt palīdzēšu sagatavot jaunu uzziņas pieprasījumu. Savukārt VID vietā es nāktu klajā publiski ar kādu skaidrojumu par šo, lai nebūtu pārāk liela noslodze ar individuālu uzziņu gatavošanu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2024. gada maija (509.) numurā.

Jums arī varētu interesēt: