0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIGrūtnieces tiesības un iespējas

Grūtnieces tiesības un iespējas

Maija Grebenko, Mg. Sci. oec., praktiskās grāmatvedības speciāliste

Grūtniece stājusies grūtniecības uzskaitē Latvijā. Dzemdības ir prognozētas (pēc ārsta norādījuma) 2024. gada septembra beigās. Sieviete vairāk nekā vienu gadu nav strādājusi Latvijā un nav saņēmusi ienākumus nedz kā darba ņēmēja, nedz kā pašnodarbinātā. 2024. gada aprīļa sākumā viņa kļuva par darba ņēmēju Latvijas uzņēmumā un vaicā:  «Vai ir iespējams neiet bērna kopšanas atvaļinājumā un turpināt strādāt (piemēram, attālināti) un saņemt algu? Jo, tā kā neesmu Latvijā ilgi strādājusi, bērna kopšanas pabalsts man nebūs. Darba vietā (strādājot attālināti), piemēram, es paņemtu vienu nedēļu pirms un vienu nedēļu pēc dzemdībām kā darba nespējas lapu un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Grūtnieces tiesības un iespējas
Foto: © pressmaster — stock.adobe.com

Grūtniece stājusies grūtniecības uzskaitē Latvijā. Dzemdības ir prognozētas (pēc ārsta norādījuma) 2024. gada septembra beigās. Sieviete vairāk nekā vienu gadu nav strādājusi Latvijā un nav saņēmusi ienākumus nedz kā darba ņēmēja, nedz kā pašnodarbinātā. 2024. gada aprīļa sākumā viņa kļuva par darba ņēmēju Latvijas uzņēmumā un vaicā: 

«Vai ir iespējams neiet bērna kopšanas atvaļinājumā un turpināt strādāt (piemēram, attālināti) un saņemt algu? Jo, tā kā neesmu Latvijā ilgi strādājusi, bērna kopšanas pabalsts man nebūs. Darba vietā (strādājot attālināti), piemēram, es paņemtu vienu nedēļu pirms un vienu nedēļu pēc dzemdībām kā darba nespējas lapu un pēc tam atgrieztos darba (strādājot attālināti) un turpinātu darbu, neejot bērna kopšanas atvaļinājumā.»

Atbilde

Maija Grebenko, Mg. Sci. oec., praktiskās grāmatvedības speciāliste
Maija Grebenko,
Mg. Sci. oec.,
praktiskās grāmatvedības speciāliste
Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma (DL) 154. pantā noteikts: 

  • Sievietei, kurai sakarā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe uzsākta ārstnieciski profilaktiskajā iestādē līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku, piešķir 14 dienas ilgu papildatvaļinājumu, pievienojot to grūtniecības atvaļinājumam (tas ir grūtniecības atvaļinājums) un aprēķinot kopā 70 kalendāra dienas (pretējā gadījumā — tikai 56 kalendāra dienas). 

Par šo laiku tiek izsniegta B lapa, ko apmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) 80% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (tās ir summas, no kurām darba devējs regulāri aprēķināja sociālās iemaksas).

Kad bērniņš piedzimst, sākās dzemdību atvaļinājums, parasti tas ir 56 kalendāra dienas, bet var būt arī 70 dienas (dažādu sarežģījumu dēļ, kā arī tad, ja dzimuši divi vai vairāki bērni). Otro B lapu apmaksā tādā pašā apmērā kā pirmo.

Tālāk jāskatās likums «Par valsts sociālo apdrošināšanu» (VSA likums).

Šā likuma 6. pantā noteikts: 

  • Darba ņēmēji ir sociāli apdrošināmi atbilstoši visiem sociālās apdrošināšanas veidiem. 

Tas nozīmē, ka sieviete, kas grūtniecības laikā ir darba ņēmēja, tā ir apdrošināta tajā skaitā maternitātes, slimības un vecāku apdrošināšanai (gūst tiesības saņemt attiecīgus sociālos pabalstus). Bet arī tas nav viss, kas jāņem vērā.

Nākamais — likums «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu». Minētā likuma 4. pantā noteikts:

  • Tiesības uz maternitātes (tas ir — grūtniecības un dzemdību atvaļinājums), paternitātes, vecāku (bērna kopšanas laikā) un slimības pabalstiem ir personām, kuras saskaņā ar likumu «Par valsts sociālo apdrošināšanu» (sk. iepriekšējo rind-kopu) ir sociāli apdrošinātas un par kurām ir veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas Latvijas Republikā atbilstoši attiecīgajam apdrošināšanas veidam ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (tā ir pirmās B lapas pirmā diena).

Ja sieviete kļuva par darba ņēmēju aprīļa sākumā, tad trīs mēneši būs aprīlis, maijs un jūnijs. Savukārt, pirmā B lapa (apdrošināšanas gadījums) drīzāk būs izsniegta tikai jūlija beigās (56 vai 70 dienas pirms dzemdībām septembra beigās). Ja topošā māmiņa vēlas doties grūtniecības atvaļinājumā vēl vēlāk, piemēram, augustā, tad sociālo iemaksu veikšanas periods droši pārsniegs nepieciešamos trīs mēnešus (pēdējo sešu mēnešu periodā).

Tas nozīmē, ka arī dzemdību atvaļinājums sievietei tiks piešķirts un attiecīgi (pēc otrās B lapas slēgšanas) tiks piešķirts arī vecāku pabalsts. 

Tādējādi ir vērts apsvērt, vai tiešām tā ir laba doma maternitātes atvaļinājumu izmantot «pa vienai nedēļai pirms un pēc dzemdībām» un turpināt strādāt?!

Turklāt jāņem vērā DL ierobežojumu darba devēja rīcībai, kas minēta 37. pantā: 

  • Jebkurā gadījumā ir aizliegts nodarbināt grūtnieci divas nedēļas pirms paredzamajām dzemdībām (saskaņā ar ārsta izziņu par prognozējamo dzemdību datumu) un sievieti divas nedēļas pēc dzemdībām. Paredzamo dzemdību laiku un dzemdību faktu apstiprina ārsta atzinums.

Tātad, ja sievietei bija piešķirts maternitātes atvaļinājums, tai būs tiesības arī uz bērna kopšanas atvaļinājumu, kuru apmaksā VSAA.

Pēdējais komentārs: bērna kopšanas atvaļinājuma laikā sievietei, kas saņem vecāku pabalstu un gūst ienākumus, pabalstu izmaksā 50% apmērā.

Tātad ir iespējams aprēķināt, cik tas sanāk kopā (finansiāli) un pieņemt saprātīgu lēmumu.

Lai viss izdodas!

Jebkurā gadījumā iesaku vērsties jebkurā VSAA nodaļā (viņiem ir katras personas dati, neatkarīgi no dzīvesvietas — ka tik Latvijā) un gūt vairāk informācijas (kādi pabalsti un izmaksas pienākas sakarā ar bērna piedzimšanu un kad uz tiem var pieteikties). 

Vērsties pēc skaidrojumiem iespējams arī elektroniski (bet tad jābūt drošam elektroniskajam parakstam, jo kuram katram informācija par konkrētu personu netiks sniegta): [email protected]. Iespējams, konkrētā situācijā varētu būt vēl kādas nianses.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2024. gada jūnija (510.) numurā.

Jums arī varētu interesēt: