0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

Ienākumu summēšana

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vai pareizi saprotu, ka ceturksnī tiek summēti ienākumi, piemēram, pirmajā mēnesī var būt 200 eiro, otrajā — 800, bet trešajā — 600 eiro, un tad par pirmo mēnesi nekas nav jāpiemaksā? Vai arī divos mēnešos bija ienākumi pa 800 eiro un vienā mēnesi ienākumu nebija? Atbilde Informācija no darba devēja par fiziskās personas ieņēmumiem un ienākumiem kļūst zināma VSAA (no VID iesniegtajiem darba devēja un pašnodarbināto personu ziņojumiem), un no tās tiks secināts, ka ceturksnī VSAOI ir veiktas no ienākuma, kas nav mazāks…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ienākumu summēšana
Ilustrācija: Arvis VIlla

Vai pareizi saprotu, ka ceturksnī tiek summēti ienākumi, piemēram, pirmajā mēnesī var būt 200 eiro, otrajā — 800, bet trešajā — 600 eiro, un tad par pirmo mēnesi nekas nav jāpiemaksā? Vai arī divos mēnešos bija ienākumi pa 800 eiro un vienā mēnesi ienākumu nebija?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Informācija no darba devēja par fiziskās personas ieņēmumiem un ienākumiem kļūst zināma VSAA (no VID iesniegtajiem darba devēja un pašnodarbināto personu ziņojumiem), un no tās tiks secināts, ka ceturksnī VSAOI ir veiktas no ienākuma, kas nav mazāks par minimālo iemaksu apmēru. Tomēr pastāv dažas nianses, jo no jautājuma nav skaidrs, vai uzrādītās summas ir darba ņēmēja ieņēmumi vai pašnodarbinātās personas ienākumi.

Ja jautājums ir par darba ņēmēju, tad viss kārtībā, darba devējam papildus nekas nebūs jāmaksā, neatkarīgi no tā, kā pa mēnešiem bija sadalīti ieņēmumi.

Ja jautājumā minētās summas ir pašnodarbinātās personas ienākumi, tad vispirms atšķirsies VSAOI: par pirmo mēnesi tās būs 20 eiro (10% no 200), otrajā mēnesī 185,35 eiro (31,07% vismaz no 500 + 10% no 300) un trešajā — 165,35 eiro (31,07% vismaz no 500 + 10% no 100). Iemaksu objekts un iemaksas tiks uzrādītas pašnodarbinātās personas ziņojumā, kas jāiesniedz VID, beidzoties ceturksnim, līdz nākamā mēneša 17. datumam un jāsamaksā līdz 23. datumam.

Ja pašnodarbinātā ceturkšņa ienākumu kopsumma pārsniedz 1500 eiro, bet ienākumi nav bijuši vienā vai divos mēnešos, VSAOI summa var būt citāda, bet VSAA tik un tā nerēķinās papildu minimālās iemaksas. Tomēr sliktākais šādā situācijā ir tas, ka mēnesis, kurā nav iemaksu, netiek ieskaitīts personas apdrošināšanas stāžā.

Vēl viena nianse saistīta ar to, ka kāda mēneša zaudējumi (kad izdevumi pārsniedz ieņēmumus) sociālo iemaksu vajadzībām netiek pārcelti uz citu mēnesi, kad ir ienākumi (nesamazina tos). VSAOI par mēnesi ar zaudējumiem netiks veiktas, un zaudējumu summa ietekmēs vien ienākuma nodokli (par gadu).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada augusta (476.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: