0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā 2024. gada indeksācija ietekmēs pensijas

Kā 2024. gada indeksācija ietekmēs pensijas

Maija Grebenko, Mg. Sci. oec., praktiskās grāmatvedības speciāliste

Augusta sākumā kļuva zināmi tie skaitļi (summas, rādītāji, koeficienti), kas tiek izmantoti, nosakot pensiju un atlīdzību palielināšanu 2024. gadā. Tātad jau bija iespējams noteikt, cik liela summa tiks ieskaitīta saņēmēja kontā oktobrī (par oktobri). Par to nav jāuztraucas, jo no saņēmējiem nekas netiek prasīts. Tātad darbības veic VSAA un indeksēto summu ieskaita saņēmējiem ierastajā pensijas (atlīdzības) saņemšanas dienā. NB! Jāņem vērā, ka pensija un piemaksa pie pensijas par stāžu, kas uzkrāts pagājušajā gadsimtā, tiek indeksētas atsevišķi un pēcāk saskaitītas kopā!…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
iegādājies BilancePLZ abonementu

24,99 €/mēnesī *

Izmēģini 7 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

Jau ir abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā 2024. gada indeksācija ietekmēs pensijas
Ilustrācija: © photosaint — stock.adobe.com

Augusta sākumā kļuva zināmi tie skaitļi (summas, rādītāji, koeficienti), kas tiek izmantoti, nosakot pensiju un atlīdzību palielināšanu 2024. gadā. Tātad jau bija iespējams noteikt, cik liela summa tiks ieskaitīta saņēmēja kontā oktobrī (par oktobri). Par to nav jāuztraucas, jo no saņēmējiem nekas netiek prasīts. Tātad darbības veic VSAA un indeksēto summu ieskaita saņēmējiem ierastajā pensijas (atlīdzības) saņemšanas dienā.

Maija Grebenko, Mg. Sci. oec., praktiskās grāmatvedības speciāliste
Maija Grebenko,
Mg. Sci. oec.,
praktiskās grāmatvedības speciāliste
Foto: Aivars Siliņš

NB! Jāņem vērā, ka pensija un piemaksa pie pensijas par stāžu, kas uzkrāts pagājušajā gadsimtā, tiek indeksētas atsevišķi un pēcāk saskaitītas kopā!

Indeksējamā summa

Pirmais rādītājs, kas izmantots aprēķinā, kļuva zināms jau jūlija beigās — maksimālā indeksējamā summa. 2024. gadā tā ir summa, kas nepārsniedz 683 eiro, kas ir 50% no iepriekšējā kalendārā gada noapaļotās (līdz veselajiem eiro) vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī pārskata periodā aprēķina VSAA, pamatojoties uz tās rīcībā esošajiem datiem pārskata periodā par sociāli apdrošināto personu apdrošināšanas iemaksu algu summu, no kuras veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas, un to mēnešu skaitu šajā periodā, par kuriem sociāli apdrošinātajām personām veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas. Ja pirms indeksācijas piešķirtā pensija bija mazāka par 683 eiro, tā indeksējama pilnā apmērā. Ja lielāka, tad tikai tā daļa, kas nepārsniedz 683 eiro, indeksētajai daļai pēc indeksācijas tiek pieskaitīta pārsnieguma daļa un indeksētā piemaksa (ja tāda bijusi). Ienākuma nodoklis tiek piemērots kopsummai!

Politiski represētajām personām, personām ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pensiju pārrēķina neatkarīgi no tās apmēra (neņemot vērā 683 eiro).

Arī indeksi tiek aprēķināti atsevišķi katram gadam atkarībā no valstī pastāvošajiem ekonomiskajiem apstākļiem. Saglabāti nemainīgi tikai indeksācijas principi. 

Vai indeksi ir vairāki?

Nākamie rādītāji kļuva zināmi mazliet vēlāk. Precīzāk sakot, indekss (koeficients) ir viens, bet to piemēro atšķirīgā apmērā. Šos indeksu veido divas sastāvdaļas: 

  1. faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par laikposmu no 2023. gada 1. augusta līdz 2024. gada 31. jūlijam un 
  2. 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procenta. Indeksējot vecuma pensijas, tieši šī otrā sastāvdaļa tiek piemērota lielākā apmērā personām ar lielāku apdrošināšanas stāžu (sk. tālāk).

Šim koeficientam ir ierobežojums — ne vairāk par 15% (ja apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procenti ir lielāki par 15%, iemaksu algas indeksa noteikšanai piemēro 15%).

Vispārējā gadījumā «mazākais», jeb pamata indekss 2024. gadā ir 1,0654, un tas ir garantēts visiem pensijas un atlīdzības saņēmējiem. Savukārt vecuma pensijas saņēmējiem tiek piemēroti lielāki indeksi — atkarībā no kopējā apdrošināšanas stāža. 

Invaliditātes, izdienas un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī apdrošināšanas atlīdzības apmēram, kas nepārsniedz 683 eiro, tiks piemērots minētais indekss neatkarīgi no apdrošināšanas stāža. Tas nozīmē, ka pensijas vai atlīdzības indeksējamā daļa kļūs lielāka aptuveni par 6,5%. Tātad no 1. oktobra tiks indeksētas vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības, kas piešķirtas vai pārrēķinātas līdz 2024. gada 30. septembrim. 

NB! Svarīgi zināt, ka indeksācija attiecas arī uz priekšlaicīgi piešķirtajām pensijām. Piemēram, ja pensijas vecums būs sasniegts šogad oktobrī, novembrī vai decembrī un pensija tiks pieprasīta tieši šajos mēnešos, tā netiks indeksēta. Savukārt, ja persona pieteiksies priekšlaicīgai pensijai (ja ir 30 gadu apdrošināšanas stāžs) vismaz septembrī un tā tiks piešķirta septembrī, tad pensija tiks indeksēta. Savukārt pēc mēneša vai diviem būs jau iepējams pāriet uz pilnu vecuma pensiju. 

Vecuma pensija un stāžs

Vecuma pensiju indeksācijai piemērojamie indeksi ir atkarīgi no kopējā apdrošināšanas stāža — jo ilgāk persona maksājusi nodokļus (ne vispār nodokļus, bet tieši sociālās iemaksas), jo lielāks ir indekss (iespējams, ka nākamgad indeksi būs labvēlīgāki personām ar lielāku stāžu).

Tātad atkarībā no personas apdrošināšanas stāža, par kuru ir piešķirta (pārrēķināta) pensija, otro indeksu veidojošo sastāvdaļu piemēro nevis 50%, bet gan šādus apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentus:

  1. 60% — ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem vai, ja vecuma pensija piešķirta par darbu kaitīgos, smagos vai sevišķi kaitīgos, sevišķi smagos darba apstākļos;
  2. 70% — ja stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem;
  3. 80% — ja stāžs ir 45 gadi un vairāk.

Piemaksu indeksācija

Kad pensija ir piešķirta vai pārrēķināta, pensionāram tiek izsniegts VSAA lēmums, kuru ieteicams saglabāt, jo lēmumā norādīta gan pensijas summa, gan piemaksa par stāžu (par nostrādātajiem gadiem līdz 1995. gada 31. decembrim). Diemžēl šīs piemaksas bija noteiktas tikai tām vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas līdz 2011. gada beigām. Pārējiem pensionāriem vairāku gadu garumā bija solīta piemaksu atjaunošana, bet reāli tās sāka piešķirt vien 2024. gadā, turklāt ne visiem, bet tikai tiem, kas pensionējās 2012., 2013, un 2014. gadā. 

2025. gadā piemaksas būs aprēķinātas un izmaksātas par nākamajos trijos gados (2015., 2016. un 2017. gadā) pensionētām personām utt., līdz 2029. gadā piemaksas būs visiem (vismaz tāds ir valdības solījums).

Piemaksas indeksējamas ar jau minēto mazāko indeksu (sk. turpmāk).

Ienākuma nodokļa «risks»

NB! Parasti pēc indeksācijas pensijas summa kļūst lielāka un ir nepieciešams brīdināt pensionārus (īpaši ar pensijām, kuru apmērs ir tuvu pensionāra neapliekamajam minimumam, bet ne tikai) par «risku» maksāt ienākuma nodokli, ja kopsumma (pensija un piemaksa pie tās) pārsniedz pensionāra neapliekamo minimumu). Tā kā tiek indeksētas arī «lielas» pensijas, var izveidoties situācija, kad rezultātam tiks piemērota IIN likme ne tikai 20%, bet arī 23% apmērā.

Tādējādi atceramies, ka arī it kā ar vienādiem noteikumiem (piemēram, diviem pensionāriem ir vienāda saņemamā pensija un kopējais stāžs, bet atšķirīgs stāžs līdz 1995. gada beigām) indeksācijas rezultāts var būt atšķirīgs. 

Jebkurā gadījumā pensijas apmēru var uzzināt VSAA nodaļā vai portālā Latvija.lv.

Diemžēl gadās, ka pensionāri jauc piešķirto pensiju ar saņemamo (bruto ar neto). Tādēļ vispirms jānoskaidro, vai pensijai noteikta arī piemaksa (tas ir redzams VSAA lēmumā par pensijas piešķiršanu vai par pensijas pārrēķinu sakarā ar uzkrāto pensijas kapitālu).

Indeksācijas princips

Vispirms VSAA lēmumā konstatējam pensijas summu un piemaksas summu (tās ir bruto summas). Piemaksai piemērojam pamata indeksu, aprēķinu liekam malā. Ja pensija nepārsniedz 500 eiro, tā arī būs indeksētā summa, kurai piemērojam atbilstošo kopējam stāžam indeksu (sk. 1. tabulu), pieskaitām klāt indeksēto piemaksu un kopsummu saņemsim bankas kontā (vai pasta nodaļā) pensijas saņemšanas dienā oktobrī. Pensijas summai, ja tā ir lielāka par 500 eiro, bet nepārsniedz 683 eiro, veicam tās pašas darbības un saskaitām kopā abas indeksētās summas (indeksi pensijai un piemaksai var būt atšķirīgi). 

NB! Ja kopsumma pārsniedz 500 eiro, tad piemēro IIN 20% apmērā no summas, kas pārsniedz 500 eiro. Oktobrī saņemsim indeksēto summu, kas samazināta pēc IIN piemērošanas.

Ja bruto pensijas summa pārsniedz 683 eiro, to sadalām divās daļās: 683 + pārsniegums. Indeksējam tikai 683 eiro (ar attiecīgo indeksu), bet piemaksu — ar pamata indeksu. Saskaitām kopā pensijas indeksēto daļu, pensijas pārsnieguma daļu un indeksēto piemaksas summu. No kopsummas atskaitām 500 eiro, pārsniegumam aprēķinam 20% IIN. Oktobrī saņemsim indeksēto kopsummu, kas samazināta pēc IIN piemērošanas.

Ja nule aprakstītā pensija pēc tās daļas indeksācijas kopā ar pārsnieguma pensijas daļu un indeksēto piemaksu pārsniedz 1667 eiro, tad jāpiemēro divas IIN likmes. Tai daļai, kas ir 1667 eiro — 20%, pārsnieguma summai — 23%.

Lūdzu nesajauciet «pārsnieguma summas» (1. — virs 500 eiro, 2. — virs 683 eiro, 3. — virs 1667 eiro). 

NB! Pensionāri, kuri turpina strādāt un saņemt ievērojamu atlīdzību, var lūgt VSAA piemērot pensijai lielāku IIN likmi (neatkarīgi no summas) un tādējādi izvairīties no varbūtības piemaksāt IIN pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas.

2024. gadā indeksētas (palielinātas) vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas (vai pārrēķinātas) līdz 2024. gada 30. septembrim. Citiem vārdiem, ja pensija ir piešķirta līdz minētajam datumam, tā arī tiks pārrēķināta un tai jābūt izmaksātai oktobrī par oktobri un pēcāk. 

Kas noteikti jāzina jebkuram par vecuma pensiju

  • Pensija tiek piešķirta personai, kas sasniedza attiecīgo vecumu un kurai uzkrāts attiecīgais apdrošināšanas stāžs (2025. gadā — 65 gadi un 20 gadi).
  • Priekšlaicīgi pensiju drīkst pieprasīt divus gadus agrāk tās personas, kam apdrošināšanas stāžs ir 30 gadi (ir arī citas kategorijas).
  • Tomēr priekšlaicīgi piešķirto pensiju neizmaksā, ja persona turpina strādāt un darba devējs algai piemēro mazāku valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmi (2024. gadā — 30,02%).
  • Darba devējam nākamajā mēnesī jāiesniedz VID ziņojums, kurā iekļautas personas, kas sasniedza pensionēšanas vecumu (tajā skaitā priekšlaicīgi), t.i. ar citu likmi; noteicošais ir attiecīgais vecums, nevis pensijas piešķiršana.
  • Pensijas kapitāls uzkrājas no obligātajām sociālajām iemaksām, kuras faktiski veiktas, ja persona ir sociāli apdrošināta (ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais); tas nozīmē, ka arī pensionāriem turpina uzkrāties pensijas kapitāls.
  • Tā kā sociālajām iemaksām nepiemēro ienākuma nodokli, pensijas summa ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamais objekts, kuram pirms nodokļa ieturēšanas piemēro neapliekamo minimumu (2024. gadā — 500 eiro) tā organizācija, kas izmaksā pensiju.
* Ikgadējā apdrošināšanas iemaksu algas indeksa noteikšanā piemēro apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma robežu, kas nepārsniedz 15 procentus.
  • Katru gadu pensijas kapitāls tiek aktualizēts, ņemot vērā ikgadējos apdrošināšanas iemaksu algas indeksus*.
  • Strādājošajiem pensionāriem uzkrātais pensijas kapitāls dod tiesības reizi gadā pēc pensijas piešķiršanas vai kārtējā pārrēķina, pieprasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) veikt pensijas pārrēķinu; ieteicams prasīt pārrēķinu līdz tā mēneša 15. datumam, kas seko pēc dzimšanas dienas mēneša (sk. teksta beigās).
  • Pensijas piešķiršana un pārrēķināšana notiek tikai tad, ja pensionārs to pieprasa (vismaz pagaidām).
  • Uzkrātais papildu pensijas kapitāls tiek dalīts ar pensionāram paredzamo mūža ilgumu (gados), kuru nosaka statistiski katram kalendāra gadam, analizējot demogrāfisko situāciju valstī.
  • Ik gadu 1. oktobrī (izņemot 2022. gadu) automātiski notiek visu pensiju indeksācija (likuma valodā — «pārskatīšana») — par to ir šis raksts; pensijas saņēmējiem to nav jāpieprasa, jo visa nepieciešamā informācija ir VSAA rīcībā. 

Piemēri 

Tā kā pensijas (atlīdzības) un piemaksas tiek indeksētas atsevišķi un tikai pēc tam summētas, turklāt vienai kategorijai piemaksas ir, bet otrai — nav, kā arī tas, ka piemaksas kopsumma atkarīga no apdrošināšanas stāža pagājušajā gadsimtā, to indeksāciju jāskatās atsevišķi diviem variantiem (ar un bez piemaksas).

Kad personai tiek piešķirta pensija, no VSAA lēmuma ir iespējams gūt informāciju gan par kopējo apdrošināšanas stāžu, gan nostrādāto gadu skaitu līdz 1995. gada 31. decembrim (tiem, kam piešķirta piemaksa). 2024. gadā atjaunota piemaksu piešķiršana personām, kas pensionējās arī 2012.–2014. gadā, tāpēc informācija par stāžu figurēs arī viņiem izsniegtajos VSAA lēmumos. Vēlāk pensionētām personām minētā informācija tiks norādīts pēcāk (pagaidām nav aktuāli).

Jebkurā gadījumā VSAA lēmumā par pensijas piešķiršanu vai pārrēķinu (ja pensionārs turpina strādāt) būs uzrādīta gan pensijas, gan piemaksas summa. Jāņem vērā, ka tās ir bruto summas, un pensionārs saņems pensiju un piemaksu, no kuras atskaitīts IIN 20% apmērā (no kopsummas, kas pārsniedz pensionāra minimumu 500 eiro).

Pensija nesasniedz/sasniedz 500 eiro

Apskatīsim uzkrātā (kopējā) apdrošināšanas stāža ietekmi uz vecuma pensijas 400 eiro apmērā pārrēķinu (stāžs uzrādīts tabulas pirmajā rindā, indekss — otrajā). Šādu pensionāru skaits 2023. gada beigās bijis ap 34%.

Pensija tiek indeksēta pilnā apmērā, jo nepārsniedz 683 eiro. Reālais palielinājums izteikts kā neto summa, jo IIN neveidojās.

Secinājumi Šādas pensijas saņēmējs 2024. gadā ne pirms, ne pēc indeksācijas ienākuma nodokli nemaksāja un nemaksās arī turpmāk, viņa bruto pensijas summa sakrīt ar izmaksājamo (neto) summu. 

Nodoklis varētu tikt piemērots gadījumā, ja pensionāram būtu piešķirta piemaksa pie pensijas, kas kopsummā pārsniegtu 500 eiro. Tomēr šajā konkrētajā gadījumā tas ir maz ticams. 

Ja pensija būtu bijusi gandrīz 500 eiro, tad pēc indeksācijas noteikti būtu piemērots IIN (20% no pārsnieguma summas). Un, ja vēl būtu piešķirta piemaksa par veco stāžu, tā nodokli noteikti vēl palielinātu (nodokli piemēro kopsummai).

Pensija pārsniedz 500, bet nesasniedz 683 eiro

Pensionāru skaits, kuriem pensija ir 500 līdz 1000 eiro robežās, ir 43% no kopējā skaita, kas ir pāri 437 tūkstošiem 2023. gada beigās.

Minētajām personām arī pirms indeksācijas neapliekamais pensionāra minimums un ienākuma nodoklis tika piemērots. Veiksim aprēķinu pensionāram, kura pensija ir 680 eiro (piemaksu nav). Pirms oktobra pensijas neto summa bija noteikta šādi:

(680 – 500) × 20% = 36 eiro (IIN);

680 – 36 = 644 eiro (neto summa)

Šoreiz tabulu papildināsim ar ieturēto IIN un saņemamo summu (neto) pēc nodokļa ieturēšanas.

Atgādināsim, ka aprēķinā netiek ņemta vērā iespējamās piemaksas esamība par stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim. Ja piemaksa bija noteikta, to indeksēsim atsevišķi, pieskaitām indeksētai pensijai, samazinām ar neapliekamo minimumu un kopsummai piemērojam IIN 20%.

Neaizmirstam indeksēt un pieskatīt piemaksas, ja tādas bija piešķirtas. 

Pensija pārsniedz 683 eiro

Mazliet sarežģītāks ir aprēķins pensijām, kas pārsniedz indeksējamo summu, piemēram, 1000 eiro pensijai. Pirms indeksācijas pensionārs, kuram bija piešķirta šāda pensija, saņēma neto pensiju 900 eiro apmērā.

(1000 – 500) × 20% = 100 eiro (IIN);

1000 – 100 = 900 eiro 

Lai indeksētu šādu summu, pensiju jāsadala divās daļās (683 + 317), jo indeksācijai pakļautā tikai summas daļa (683) un tā ir vienāda visiem pensionāriem. Pēc indeksu piemērošanas indeksējamai summai, rezultātam jāpieskaita pārsnieguma summa, jāatskaita neapliekamais minimums un jāaprēķina ienākuma nodoklis.

Salīdzināsim ar iepriekš saņemto pensijas summu (900 eiro) (neņemot vērā piemaksu).

Secinājumi Ja salīdzinām 3. un 4. tabulas pēdējo rindiņu, redzam, ka pie vienāda kopējā stāža, neatkarīgi no pensijas summas, palielinājums (saņemamā summa) ir gandrīz vienāds (atšķirība centos saistīta ar to, ka 3. tabulā bija indeksēti nevis 683 eiro, bet 680)! 

Citiem vārdiem, arī tad, ja pensija pārsniedz indeksējamo daļu, neviens vecuma pensionārs (ar vienādu kopējo apdrošināšanas stāžu, bet neņemot vērā piemaksu) nesaņems vairāk par 3. un 4. piemēra tabulā norādīto palielinājuma summu. 

Izņēmums varētu attiekties uz personām, kam indeksēta visa pensijas summa, nevis tikai tās daļa (politiski represētās personas, personas ar pirmo invaliditātes grupu un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki).

Atšķirības var rasties atkarībā no tā, vai kopā ar pensiju tika piešķirta (un cik liela) piemaksa par nostrādātajiem gadiem līdz 1995. gada 31. decembrim. 

Tā kā piemaksas ir divas un tās tiek indeksētas tikai ar vienu (pamata) indeksu, to indeksāciju apskatīsimies atsevišķi.

Piemaksu indeksācija

Vispirms atgādināšu, ka piemaksas par nostrādātajiem gadiem nav piešķirtas visiem pensionāriem. Mainoties pensijas noteikšanas algoritmam, kopš 2012. gada 1. janvāra piemaksu piešķiršana bija pārtraukta un atjaunota vien 2024. gadā.

Līdz ar to pensionāri, kuri pēc 2024. gada indeksācijas saņēma 1,52 eiro piemaksu par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada beigām, turpmāk saņems 1,62 eiro, bet tie, kuri saņēma 2,28 eiro — saņems 2,43 eiro (indekss abos gadījumos — 1,0654).

Apvienosim piemaksu aprēķinu tabulā atkarībā no nostrādāto gadu skaita līdz 1995. gada 31. decembrim. Tabulā ir norādīti dati aprēķinam, tāpēc var viegli aprēķināt piemaksas summu jebkuram gadu skaitam. Atšķirība var rasties vienīgi tāpēc, ka VSAA var veikt aprēķinus, izmantojot četras zīmes pēc komata — tad noapaļošanas rezultāts atšķirsies par dažiem centiem.

Atgādinu, ka ienākuma nodokli pensijas saņēmēji maksā no pensijas un piemaksas kopsummas. Tas nozīmē, ka, veicot atsevišķi indeksāciju pensijai un piemaksām, vispirms iegūstam to kopsummu, kura jāsamazina par 500 eiro, un no pārsnieguma summas jāaprēķina IIN pēc likmes 20% (ja aprēķinātā pensija ar piemaksu kopā nepārsniedz 1667 eiro).

Ja indeksētā kopsumma pārsniedz 1667 eiro, tad 20% likme tiek piemērota tikai summai 1667 eiro, bet pārsnieguma summai — 23%.

Kāda nozīme ir pensionāra dzimšanas dienai?

Būtiska informācija tām personām, kuras sasniedza pensijas vecumu 2024. gadā (64 gadi un 9 mēneši) un turpina strādāt. Kā jau tika minēts, nostrādājot vismaz gadu pēc vecuma pensijas piešķiršanas, pensionārs drīkst prasīt VSAA pārrēķināt pensiju sakarā ar pensijas kapitāla papildināšanu. Tas nozīmē, ka gada laikā veikto sociālo iemaksu kopsumma (20% no iemaksu objekta = algas) tiks dalīta ar prognozētā mūža ilguma koeficientu. Protams, ar katru nākamo gadu koeficients samazinās...

Ja pensionārs, kurš pensionējās 2024. gadā, pieprasīs pensijas pārrēķinu tieši pēc 12 mēnešiem, viņš būs 65 gadu un 9 mēnešu vecs. Paliek nostrādāt vēl trīs mēnešus un viņš jau būs 66 gadu vecs. Koeficients būs jau mazāks (nekā 65 gadu vecumā), bet pensijas pieaugums lielāks. Ņemiet vērā, ka tabula attiecas tikai uz 2024. gadu, 2025. gadā — tā bus analoģiska, bet cita). 

 

Teiktais var noderēt arī tiem, kas pensiju pārrēķinājuši nevis katru gadu, bet pēc ilgākiem periodiem. Iesniegums jāiesniedz VSAA līdz mēneša 15. datumam, kas seko dzimšanas dienas mēnesim!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2024. gada septembra (513.) numurā.

Jums arī varētu interesēt: