0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā noteikt tiesības uz sociālajiem pabalstiem?

Kā noteikt tiesības uz sociālajiem pabalstiem?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu darba attiecībās ar diviem darba devējiem. Vai slimības gadījumā saņemšu slimības pabalstu no abiem vai tikai no tā, kur iesniegta mana algas nodokļa grāmatiņa? Vai vajadzības gadījumā man var būt piešķirta invaliditātes pensija vai bezdarbnieka pabalsts? Atbilde Pirmais nosacījums sociālā pabalsta saņemšanai: personai ir jābūt sociāli apdrošinātai, tas ir, būt darba ņēmējas statusā vai pašnodarbinātās personas statusā.  Otrais nosacījums radies salīdzinoši nesen. Lai pretendētu uz sociālo pabalstu (darbnespējas zuduma dēļ vai sakarā ar maternitāti/paternitāti), personai jābūt iepriekš minētajā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā noteikt tiesības uz sociālajiem pabalstiem?
Foto: © Svitlana – stock.adobe.com

Esmu darba attiecībās ar diviem darba devējiem. Vai slimības gadījumā saņemšu slimības pabalstu no abiem vai tikai no tā, kur iesniegta mana algas nodokļa grāmatiņa? Vai vajadzības gadījumā man var būt piešķirta invaliditātes pensija vai bezdarbnieka pabalsts?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Pirmais nosacījums sociālā pabalsta saņemšanai: personai ir jābūt sociāli apdrošinātai, tas ir, būt darba ņēmējas statusā vai pašnodarbinātās personas statusā. 

Otrais nosacījums radies salīdzinoši nesen. Lai pretendētu uz sociālo pabalstu (darbnespējas zuduma dēļ vai sakarā ar maternitāti/paternitāti), personai jābūt iepriekš minētajā statusā noteiktu periodu: vismaz trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu laikā vai sešus mēnešus 24 mēnešu laikā (mēnešiem nav jābūt pēc kārtas). 

Trešais nosacījums: jānoskaidro, kādā statusā persona ir apdrošināta, tas ir, kādu gadījumu iestāšanās rezultātā personai tiks izmaksāts sociālais pabalsts.

Tātad uz visiem pabalstiem droši var pretendēt tās personas, kas apdrošinātas pēc standarta likmes, pieņemot, ka vienlaikus izpildās pirmie divi nosacījumi.

Tiek apdrošināti (ko nodrošina likme 34,09%) šādi riski:

  • valsts pensiju apdrošināšana; 
  • sociālā apdrošināšana bezdarba gadījumam;
  • sociālā apdrošināšana pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām;
  • invaliditātes apdrošināšana;
  • maternitātes un slimības apdrošināšana;
  • vecāku apdrošināšana;
  • veselības apdrošināšana.

Tātad šis apakšlikmju sadalījums nodrošina attiecīgo pabalstu piešķiršanu. Darbnespējas gadījumā apdrošinātai personai tiks piešķirta slimības nauda (A lapa), kuru izmaksā darba devējs (abos uzņēmumos), kā arī slimības pabalsts (ja tiks izsniegta B lapa), ko izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), ņemot vērā abu uzņēmumu deklarētās (darba devēju ziņojumos) sociālās iemaksas. Jāņem vērā, ka VSAA nepiešķirs slimības pabalstu, ja darbinieks darbnespējas periodā atradīsies (pildīs pienākumus) kādā no savām darbavietām. 

Ja slimības dēļ darbiniekam tiks noteikta invaliditāte, būs piešķirta atbilstoša pensija (tomēr tai ir nepieciešami papildu nosacījumi). Invaliditāte nodrošina personai ienākuma nodokļa atvieglojuma piemērošanu (atkarībā no grupas). Uz bezdarbnieka pabalstu darbinieks var pretendēt, ja kļūs par tādu (arī šajā gadījumā ir jābūt izpildītiem dažiem papildu nosacījumiem). 

Tomēr jāņem vērā vēl viens nosacījums: personai ir tiesības uz sociālajiem pabalstiem un tie tiks aprēķināti no darba devēja deklarētajiem ieņēmumiem (uzrādīti ziņojumā), izņemot vecuma pensiju. Ja VSAOI par personu netiks pārskaitītas budžetā, tās pensijas apmēra noteikšanai netiks ņemtas vērā (kaut arī būs deklarētās).

Ja sasniegts pensijas vecums

Aplūkojot nākamo darba ņēmēju kategoriju (personas, kas sasniegušas vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurām ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi)), konstatējams, ka šajā gadījumā apdrošināto risku gadījumu skaits ir samazināts. Vispirms jāņem vērā, ka runa ir par Latvijā noteikto pensionēšanas vecumu. Neatkarīgi no tā, ir vai nav piešķirta pensija, darbiniekam tiks piemērota mazāka VSAOI likme, jo viņš vairs nav apdrošināts ne bezdarbam, ne invaliditātei. Tātad ne vienu, ne otru pabalstu saņemt nebūs iespējams.

Kad nepiešķirs slimības un maternitātes pabalstu

Pirmkārt, maternitātes vai slimības pabalstu nepiešķir, ja nav izpildīti pirmie divi nosacījumi (persona nav apdrošināta, persona nekvalificējas pabalstam, jo apdrošināšanas stāžs ir par mazu). Tomēr ir gadījumi, kas izriet no šeit aplūkotajiem MK noteikumiem: situācijas, kad it kā apdrošinātai personai tomēr nav tiesību uz kādu no pabalstiem. Šāda situācija rodas, piemēram, personai, kas ir darba ņēmēja, ja tā tiek nodarbināta brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā (sk. 2020. gada 17. decembra MK noteikumu Nr. 786 5. punktu). Tātad slimot un laist pasaulē bērnu cietumā nav "izdevīgi".

Analoģiska situācija rodas darba ņēmējam — kapitālsabiedrības valdes loceklim, ja par viņu tiek maksāti tikai darbaspēka nodokļi (m)* apakšpunkta nosacījumiem izpildoties).

m)* nosacījumi, kas minēti likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā. 

Arī fiziskajai personai, kura apsaimnieko nekustamo īpašumu un ir reģistrējusies kā saimnieciskajā darbā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja (noteikumu 11. punkts), ir apdrošināti tikai trīs riski: pensiju, invaliditātes un veselības apdrošināšana (darbnespējas apdrošināšanas nav, tātad slimības/maternitātes pabalsta nebūs).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada aprīļa (472.) numurā.