Kā strādājošajiem pensionāriem mēģināja uzlabot dzīvi
Maija Grebenko, Mg. Sci. oec.,
praktiskās grāmatvedības speciāliste
Likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» (IIN likums) iepriekš rosinātie grozījumi, kas jau bija iekļauti likumprojekta 12. pantā (neapliekamais minimums), ir papildināti ar divām jaunām sadaļām, kas ietekmēs nodarbināto pensionāru ienākuma kopsummu. Turklāt to varēs ieterkmēt ik mēnesi, nevis pēc gada, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Tātad likuma 12. pantam pievienotas 12.1 un 12.2 daļa. 12.1 daļa paredz, ka pensionāra neapliekamais minimums tiek piemērots dalīti, ja maksātājs (pensijas saņēmējs) ir iesniedzis grāmatiņu darba devējam (citam ienākuma izmaksātājam). Šajā gadījumā uz attiecīgo kalendāra mēnesi attiecināmo…
Likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» (IIN likums) iepriekš rosinātie grozījumi, kas jau bija iekļauti likumprojekta 12. pantā (neapliekamais minimums), ir papildināti ar divām jaunām sadaļām, kas ietekmēs nodarbināto pensionāru ienākuma kopsummu. Turklāt to varēs ieterkmēt ik mēnesi, nevis pēc gada, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Tātad likuma 12. pantam pievienotas 12.1 un 12.2 daļa.
12.1 daļa paredz, ka pensionāra neapliekamais minimums tiek piemērots dalīti, ja maksātājs (pensijas saņēmējs) ir iesniedzis grāmatiņudarba devējam (citam ienākuma izmaksātājam). Šajā gadījumā uz attiecīgo kalendāra mēnesi attiecināmo pensionāra neapliekamā minimuma daļu (1/12 no šā panta piektajā daļā noteiktā pensionāra neapliekamā minimuma 12000/12 = 1000) atkarībā no grāmatiņas iesniegšanas datuma vienādās daļās (1/24 no šā panta piektajā daļā noteiktā pensionāra neapliekamā minimuma: 12000/24 = 500) piemēro pensijas izmaksātājs un darba devējs (citu ienākumu izmaksātājs) šādā kārtībā:
sākot ar grāmatiņas iesniegšanas mēnesim sekojošā nākamā kalendāra mēneša pirmo datumu, ja grāmatiņa iesniegta līdz kalendāra mēneša 15. datumam;
sākot ar grāmatiņas iesniegšanas mēnesim sekojošā aiznākamā kalendāra mēneša pirmo datumu, ja grāmatiņa iesniegta pēc kalendāra mēneša 15. datuma.
12.2 daļa paredz: ja maksātājs vēlas atteikties no pensionāra neapliekamā minimuma dalītas piemērošanas, viņš veic izmaiņas VID EDS, izņemot grāmatiņu no galvenās ienākumu gūšanas vietas. Ja maksātājs pārtrauc darba attiecības un dalīti ir piemērojis pensionāra neapliekamo minimumu, VID nodrošina grāmatiņas iesniegšanas vietas maiņu saskaņā ar šā panta divpadsmito daļu. Pensijas izmaksātājs atsāk piemērot šā panta piektajā daļā noteikto pensionāra neapliekamo minimumu šā panta 12.1 daļas 1. un 2. punktā noteiktajā kārtībā.
Tātad senioriem tiek piedāvāts pensionāra neapliekamo minimumu (NMp) piemērot divās vietās: pusi pie darba devēja un pusi — pie pensijas izmaksātāja (500 eiro un 500 eiro).
Tiem pensijas saņēmējiem, kas izvēlas piemērot minimumu dalītā veidā, šāds algoritms piemērojams neatkarīgino pensijas vai algas summas.
Papildinājuma nepieciešamība saistīta ar vēlmi mazināt nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz strādājošo pensionāru ienākumiem. Problēma ir tajā, ka, piemērojot nodokļu reformas pamatnostādnes, izveidojās situācija, kad viena pensionāru daļa (tie, kas nestrādā) guva labumu no pensionāru neapliekamā minimuma palielināšanas, savukārt otra daļa (kas turpina strādāt (ap 60 000 personu)) vairāk vai mazāk — zaudē.
Salīdzināsim nestrādājošā pensionāra nodokļa no pensijas aprēķinus 2024. un 2025. gadā, ja pensijas apmērs nesasniedz pensionāram noteikto minimumu 1000 eiro mēnesī. Šādai pensijai iespējams piemērot tikai tādu minimumu, kas nepārsniedz pensijas summu:
Palielinot pensijas neapliekamo minimumu 2025. gadā, faktiski pensijas (neto) summa (ja tā ir > 500 eiro, bet < 1000 eiro) palielinās par 2024. gadā pēdējos trijos mēnešos (oktobrī, novembrī, decembrī) ieturēto ienākuma nodokli. Tādējādi nestrādājošo pensionāru neto pensija kļūst lielāka.
Bet, ja tieši šādas pensijas saņēmējam (nestrādājošam) no 2025. gada 1. janvāra paveiksies atrast darbu ar bruto algu 1500 eiro, situācija mainās uz pretējo:
1 Parasti IIN nosaka no starpības, kas ir darbiniekam aprēķinātā summa, kuru samazina ar sociālajām iemaksām (10,5% vai 9,25%), neapliekamo minimumu (ja nav sasniegts pensijas vecums), IIN atvieglojumiem (par apgādībā esošām personām vai invaliditāti, par represētās personas statusu). Tomēr pensionāra algai nepiemēro neapliekamo minimumu un diezgan reti — IIN atvieglojumus.
Skaidrojums ne–grāmatvežiem: no algas vispirms atskaita sociālās iemaksas (9,25%) un pēcāk no starpības1 aprēķina ienākuma nodokli (IIN) (2024. g. — 20%, 2025. g. — 25,5%).
Pensionārs «vinnēja» 60 eiro, saņemot pensiju, bet «zaudēja» 75 eiro, jo strādāja.
Vispārējā gadījumā neapliekamā minimuma piemērošanu «nosaka» darbinieka atzīme VID EDS, kur ir galvenā ienākuma gūšanas vieta. Lai darba devējam būtu iespējams piemērot raksta sākumā minēto pusi no NMp, darbiniekam–pensionāram darbavietā «jāiesniedz» algas nodokļa grāmatiņa (ANG). VID attiecīgi pārbauda situāciju un apstiprina darba devēja tiesības piemērot seniora algai NMp500 eiro.
Otrus 500 eiro piemēros pensijas izmaksātājs.
Šāda kārtība tiks piemērota no 2025. gada 1. janvāra tiem darbiniekiem–pensionāriem, kuri līdz 2024. gada 15. decembrimiesniedza darba devējam ANG, kā arī tiem, kuru ANG jau bijusi pie darba devēja (varbūt viņi par to jau ir aizmirsuši). Pensionāri biežāk ANG izmantoja kā pamatojumu IIN atvieglojumu piemērošanai (par apgādājamo vai sakarā ar invaliditāti, vai represētās personas statusu, kā arī IIN likmes 20% apmērā piemērošanai (līdz 2024. gada 31. decembrim).
Un otrādi: ja strādājošais pensionārs uzskata, ka NMpizdevīgāk piemērottikai pensijai, tam jānodrošina ANG «izņemšana» no VID EDS. Šāds solis apliecina, ka strādājošais pensionārs nepiekrīt neapliekamā minimuma (1000 eiro) dalītai piemērošanai un to uzreiz piemēros tikai pensijas izmaksātājs. Tas noteikti lietderīgi izmantot tiem, kuru pensijas summa pārsniedz 1000 eiro (NMp).
Pensionārs ir tiesīgs jebkurā laikā atzīmēt ANG pie darba devēja vai atteikties no tā, bet šo izvēli ir jāveic līdz mēneša 15. datumam, lai ar sekojošā mēneša 1. datumu būtu uzsākta (vai pārtraukta) dalīta NMp piemērošana. Kamēr grāmatiņa nav iesniegta darba devējam, NMp turpinās piemērot tikai pensijas izmaksātājs.
Šāda termiņu ievērošana ir nepieciešama, jo Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pensijas izmaksu nodrošina jau no mēneša pirmajām dienām.
Lai darbinieks–pensionārs varētu pieņemt pamatotu lēmumu par neapliekamā minimuma dalītu piemērošanu vai atteikties no tā, apskatīsim aprēķinu piemērus. Visi piemēri veidoti pēc vienas shēmas (norādīts pensijas un algas apmērs, seniora neto ienākums, ja NMp piemēro VSAA (kārtība, kas bija spēkā līdz 2024. gada beigām); jaunās kārtības piemērošana (NMp tiek piemērots dalīti) tiem pašiem ieņēmumiem, secinājums). Paskatīsimies, vai visos gadījumos jaunā kārtība būs labvēlīga (vai otrādi)?
PIEMĒRI
1. Pensija ir 800 eiro un alga — 800 eiro
nANG nav atzīmēta pie darba devēja
(Tas nozīmē, ka minimumu piemēro pensijas izmaksātājs, nepārsniedzot pensijas apmēru).
(Tas nozīmē, ka minimumu piemēros darba devējs un pensijas izmaksātājs, katrs — 500 eiro).
Piemērojot NMp pensijai, tās izmaksātājs aprēķinās ienākuma nodokli 25,5% apmērā no 300 eiro (800 – 500). Otrā pusīte tiks piemērota algai un darba devējs IIN aprēķinās no mazākas summas (faktiski — no 300 eiro).
Kopā mēnesī saņemts: 723,50 + 668,37 = 1391,87 eiro
Izmantots NMp = 1000
Dalītai minimuma piemērošanai ir pozitīva ietekme, jo ienākumiem faktiski piemērots lielāks (divas reizes pa 500 eiro) neapliekamais minimumus, nekā «atļauj» pensijas apmērs. Pensionāram nav jādomā par gada ienķumu deklarācijas iesniegšanu, ja pensionāra neapliekamais minimums bija piemērots dalīti.
Ja NMp būtu piemērots tikai pensijai (ANG nav atzīmēta pie darba devēja) vedojas starpība (mēnesī) — 51 eiro (+ 200 × 25,5%); gadā — 612 eiro. Lai to atgūtu, VID būtu jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.
2. Pensija ir 400 eiro un alga — 400 eiro
nANG nav atzīmēta pie darba devēja
(Tas nozīmē, ka minimumu piemēro pensijas izmaksātājs, nepārsniedzot pensijas apmēru).
Kopā mēnesī saņemts: 723,50 + 272,25 = 995,75 eiro
Izmantots NMp = 772,25
Ja pensija ievērojami pārsniedz algu, dalītā minimuma piemērošana nav lietderīga, tādēļ ANG būtu prātīgi neizmantot gada laikā, bet atgūt IIN daļu, iesniedzot deklarāciju. Gada laikā NMppiemērošanu uzticēsim pensijas izmaksātājam.
4. Pensija ir 300 eiro, bet alga — 800 eiro
n ANG nav atzīmēta pie darba devēja
NMp piemēro tikai VSAA, IIN atsevišķi rēķina gan VSAA, gan darba devējs:
Šajā gadījumā dalītai NMp piemērošanai dodama priekšroka.
Kas mainās, ja seniors ir persona ar invaliditāti (vai represētais)?
Kā zināms, nosakot IIN, šādu senioru ienākums tiek samazināts ar papildu IIN atvieglojumu (120 vai 154 eiro mēnesī), ja viņiem uz to ir tiesības. Tātad atvieglojuma summa aprakstītajos aprēķinos tiks atskaitīta kopā ar VSAOI un NMp un tikai tad rezultātam darba devējs vai aģentūra piemēros IIN likmi. Vienlaikus mēs redzam, ka ne vienmēr pat NMp būtu iespējams izmantot apliekamā ienākuma samazinājumam.
To var darīt gan pensijas izmaksātājs, gan darba devējs, tikai visu laiku jāatceras, ka NMp un IIN atvieglojums «dzīvo kopā» — tur, kur atzīmēta ANG.
Faktiski tas nozīmē: ja tiek izvēlēta dalīta neapliekamā minimuma piemērošana, tad papildu atvieglojumu izmantot var tikai darba devējs (ANG ir pie viņa).
Ja neapliekamo minimumu piemēro pensijas izmaksātājs, tad arī atvieglojumus izmantos VSAA (aģentūrā nav iesniegta ANG).
Gribot negribot būs vien jāapgūst šī «māksla» (sk. piemērus un analizē), vai jāmeklē konsultants… vai problēma tiks atrisināta gada ienākumu deklarācijā.
No piemēriem varam secināt, ka pietiekami bieži strādājošie pensionāri taksācijas gada laikā nebūs spējīgi pilnībā izmantot likuma piedāvājumu samazināt ieņēmumus (kopā vai atsevišķi) par 1000 eiro mēnesī, piemēram, alga var krasi mainīties vai tās kādu laiku var nebūt, pensija var būt pārrēķināta vai indeksēta.
Jebkurā gadījumā, ja strādājošam pensionāram neizdevās pilnā summā izmantot jauno neapliekamo minimumu, paliek pēdējais glābiņš — gada ienākumu deklarācija, lai atgūtu daļu no seniora ienākuma nodokļa.
Mēs izmantojam nepieciešamās sīkdatnes, lai analizētu apmeklējuma plūsmu un nodrošinātu savu interneta resursu pieejamību. Mēs analizējam, kā lietotāji izmanto mūsu interneta resursus un dalāmies ar datiem ar sociālo tīklu, reklāmas un datu analītikas partneriem, kas var izmantot šo informāciju, sniedzot savus pakalpojumus.Lasīt vairāk ...
Turpinot lietot mūsu tīmekļa vietni, jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes. Apstiprināt visas
Ja vēlaties mainīt savus sīkdatņu iestatījumus, klikšķiniet uz PERSONALIZĒT, lai sniegtu kontrolētu piekrišanu.
Sīkdatnes
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus
Sīkfaili ir mazi teksta faili, ko var izmantot tīmekļa vietnēs, lai lietotāja pieredzi padarītu efektīvāku.
Likums nosaka, ka mēs varam saglabāt sīkfailus jūsu ierīcē, ja tie ir pilnīgi nepieciešams šīs vietnes darbībai. Citu veidu sīkfailiem ir nepieciešama jūsu atļauja.
Šī vietne izmanto dažādu veidu sīkdatnes. Daži sīkfaili tiek izvietoti pēc trešās puses pakalpojumiem, kas parādās mūsu lapās.
Jūs varat jebkurā laikā mainīt vai atsaukt savu piekrišanu, izmantojot mūsu tīmekļa vietnes sadaļu Sīkdatņu deklarēšana.
Personas datu apstrādes politikā varat uzzināt, kas mēs esam, kā jūs varat ar mums sazināties un kā mēs apstrādājam personas datus.
Jūsu piekrišana attiecas uz šādām jomām: www.plz.lv
Nepieciešamie sīkfaili palīdz padarīt tīmekļa vietni par izmantojamu, nodrošinot pamata funkcijas, piemēram, lappuses navigāciju un piekļuvi drošām vietām tīmekļa vietnē. Tīmekļa vietne bez šiem sīkfailiem nevar pareizi funkcionēt.
Statistikas sīkfaili palīdz tīmekļa vietņu īpašniekiem izprast, kā apmeklētāji mijiedarbojas ar tīmekļa vietnēm, vācot un anonīmi pārskatot informāciju.
Mārketinga sīkfaili tiek izmantoti, lai sekotu līdzi apmeklētājiem tīmekļa vietnēs. Nolūks ir parādīt atbilstošas un atsevišķus lietotājus interesējošas reklāmas, tādējādi tās ir daudz izdevīgākas izdevējiem un trešo personu reklāmdevējiem.