0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIKad algota darba ienākumus, kas saņemti par darbu citā ES dalībvalstī vai EEZ valstī, neapliek ar IIN?

Kad algota darba ienākumus, kas saņemti par darbu citā ES dalībvalstī vai EEZ valstī, neapliek ar IIN?

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliek darbinieka (Latvijas rezidenta) algota darba ienākumus, kas saņemti par darbu citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu (turpmāk- ārvalstī), ja: ienākumi šajā ārvalstī ir pakļauti aplikšanai ar IIN vai tam analoģisku nodokli; darbinieks nav iznomātais personāls. Darba devējam ir jāinformē arī darbinieks par šādas informācijas iesniegšanu, norāda Valsts ieņēmumu dienests (VID). Ziņas par darba ņēmējiem iesniedz ne vēlāk kā vienu dienu pirms darbinieks uzsāk vai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Strādnieki
Foto: Unsplash.com

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliek darbinieka (Latvijas rezidenta) algota darba ienākumus, kas saņemti par darbu citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu (turpmāk- ārvalstī), ja:

  • ienākumi šajā ārvalstī ir pakļauti aplikšanai ar IIN vai tam analoģisku nodokli;
  • darbinieks nav iznomātais personāls.

Darba devējam ir jāinformē arī darbinieks par šādas informācijas iesniegšanu, norāda Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Ziņas par darba ņēmējiem iesniedz ne vēlāk kā vienu dienu pirms darbinieks uzsāk vai beidz darbu ārvalstī, norādot:

  • kodu 71 “Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš uzsāk darbu ārvalstīs” un tās valsts kodu, kurā darba ņēmējs tiks nodarbināts, – darbiniekam uzsākot darbu;
  • kodu 72 “Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš izbeidz darbu ārvalstīs” – pārtraucot darbu.

Šos kodus sniedz tikai par Latvijas rezidentiem. Kods apliecina, ka Latvijas rezidenta algota darba ienākums ir atbrīvojams no IIN saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 24. panta septīto daļu.

Paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām ārvalstī gūtos ienākumus, kas atbrīvojami no ienākuma nodokļa Latvijā, uzrāda ar kodu 30505 “Algota darba ienākumi par darba pienākumu veikšanu citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgts un stājies spēkā starptautiskais līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu”.

Darbinieka nosūtīšanas gadījumā, gan gadījumā, kad persona strādā divās vai vairāk dalībvalstīs, pēc attiecīgās personas vai darba devēja lūguma, tās dalībvalsts kompetentā iestāde, kuras tiesību akti ir piemērojami, nodrošina apliecinājumu – izsniedz A1 sertifikātu, kas apliecina, ka šādi tiesību akti ir piemērojami.

Normatīvais regulējums

Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumu Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli:

Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumi Nr. 610 “Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju

  • "Paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām" - paziņojumu iesniedz VID, izmantojot tikai Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Sagatavot paziņojumu iesniegšanai var gan no datnes, lejupielādējot gatavo datni no grāmatvedības programmas, gan no veidlapas “Paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām (kopsavilkums)”, kas ir pieejama strukturētā veidā dokumentu grupā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti”.
VID EDS pārskati pieejami darba logā “Sagatavot dokumentu”/ “No veidlapas” un dokumentu grupā izvēloties:
  • “Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti”/ dokumentu “Ziņas par darba ņēmējiem” vai “Darba devēja ziņojums";
  • “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti”/ dokumentu “Paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām”.
Skatiet arī VID aktualizēto metodisko materiālu "Darba devēja nodokļu pārskati par nodarbinātajiem ārvalstīs" Lasiet arī: