0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKad var piemērot IIN 15% ārvalstnieka ienākumam par attālināto darbu?

Kad var piemērot IIN 15% ārvalstnieka ienākumam par attālināto darbu?

Ārvalstniekam ir tiesības pēc izvēles piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk – IIN) 15 % likmi ienākumam, kas saņemts saistībā ar attālināta darba veikšanu pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (turpmāk – ESAO) dalībvalstī reģistrēta darba devēja vai šajā dalībvalstī reģistrēto saimniecisko darbību, ja ārvalstnieks: ir saņēmis ilgtermiņa vīzu (ko izsniedz saskaņā ar Imigrācijas likuma 11. panta piekto daļu) saistībā ar uzturēšanos Latvijas Republikā, veicot attālināti (atrodoties Latvijā) darbu pie ESAO dalībvalstī reģistrēta darba devēja vai šajā dalībvalstī reģistrētu saimniecisko darbību, un ir pārcēlis savu nodokļu rezidenci uz Latvijas Republiku. ESAO dalībvalstu saraksts…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Got Credit on Visual hunt / CC BY

Ārvalstniekam ir tiesības pēc izvēles piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk – IIN) 15 % likmi ienākumam, kas saņemts saistībā ar attālināta darba veikšanu pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (turpmāk – ESAO) dalībvalstī reģistrēta darba devēja vai šajā dalībvalstī reģistrēto saimniecisko darbību, ja ārvalstnieks:

  • ir saņēmis ilgtermiņa vīzu (ko izsniedz saskaņā ar Imigrācijas likuma 11. panta piekto daļu) saistībā ar uzturēšanos Latvijas Republikā, veicot attālināti (atrodoties Latvijā) darbu pie ESAO dalībvalstī reģistrēta darba devēja vai šajā dalībvalstī reģistrētu saimniecisko darbību, un
  • ir pārcēlis savu nodokļu rezidenci uz Latvijas Republiku.

ESAO dalībvalstu saraksts pieejams vietnē Par ESAO - ESAO (oecd.org)

IIN 15 % likmi piemēro 365 dienu laikā no dienas, kad ārvalstnieks ir kļuvis par Latvijas rezidentu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām”, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Izvēles regulējums par samazinātās 15 % likmes piemērošanu nav attiecināms uz ārvalstnieku, kas saskaņā ar Latvijas Republikas noslēgto un spēkā stājušos līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu (konvencija) ir uzskatāms par otras līgumslēdzējas valsts rezidentu.

Rezidences statusu persona var aplūkot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas (turpmāk – EDS) profilā sadaļā “Pārskati” – “Visi pārskati” – “Reģistrācijas dati” – “Reģistrācijas pamatdati” (skat. 1. attēlu).

IIN 15 % likmi var piemērot ienākumiem, kas gūti, sākot ar 2023. gada 1. janvāri.

Izvēloties piemērot ienākumam IIN 15 % likmi, nav tiesību attiecīgajiem ienākumiem piemērot:

  • neapliekamo minimumu;
  • atvieglojumus par apgādājamiem;
  • attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstniecības pakalpojumiem, ziedojumiem, iemaksām privātos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumiem.

No ienākuma ir tiesības atskaitīt no tā veiktās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – VSAOI) vai pēc būtības līdzīgus citu Eiropas Savienības dalībvalstu vai Eiropas Ekonomikas zonas valstu normatīvajos aktos noteiktos maksājumus, ja tādi ir veikti.

Ja izvēlas piemērot progresīvo IIN likmi (20 %, 23 %, 31 %), tad ir tiesības ienākumiem piemērot arī atvieglojumus par apgādājamiem, neapliekamo minimumu un attaisnotos izdevumus.

1. piemērs

Ernesto ir izsniegta ilgtermiņa vīza ar tiesībām uzturēties Latvijā saistībā ar attālinātu darbu Igaunijā reģistrēta darba devēja labā, ko viņš turpina veikt, atrodoties Latvijā. Ernesto ir Latvijas nodokļu rezidents no 2023. gada 25. septembra. Ernesto var izvēlēties piemērot IIN 15 % likmi gūtajam ienākumam no attālinātā algotā darba periodā no 2023. gada 25. septembra līdz 2024. gada 23. septembrim. Ja Ernesto pēc 2024. gada 23. septembra turpina uzturēties Latvijā un turpina attālināto darbu pie līdzšinējā Igaunijas darba devēja, tad Ernesto pēc 2024. gada 23. septembra vairs nav tiesību algai piemērot IIN 15 % likmi, bet ir piemērojama progresīvā IIN likme. 

Aprēķinot nodokli no 2024. gada septembra algas, 15 % likmi Ernesto piemēro par 23 dienām – mēneša darba samaksas daļai.

2. piemērs

Horenam ir izsniegta ilgtermiņa vīza saistībā ar attālināto darbu pie Lietuvā reģistrēta darba devēja, un viņš strādā attālināti, uzturoties Latvijā. Horens ir Latvijas rezidents no 2023. gada 1. augusta. Horena darba alga, ko viņš turpina saņemt katra mēneša 20. datumā no Lietuvas darba devēja, ir 3350 eiro. Horens ārvalsts algai izvēlas piemērot 15 % likmi (kuru ir tiesības piemērot 365 dienu periodā, skaitot no 1. augusta). Horens par augusta algu un septembra algu iesniedz paziņojumu VID līdz oktobrim un, aprēķinot IIN, piemēro 15 % likmi. Horens ir veicis VSAOI kā iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja ārvalstnieka 1142,02 eiro mēnesī.

IIN aprēķins no saņemtā mēneša ienākuma:

  • [3350 eiro - 1142,02 eiro(VSAOI)] x 15 % = 331,20 eiro. 15 % likmi algai var piemērot līdz 2024. gada 13. augustam.

3. piemērs

Henks uzturas Latvijā saistībā ar Itālijā reģistrētu saimniecisko darbību (neatkarīgu individuālo pakalpojumu sniegšana), ko viņš turpinās veikt attālināti no Latvijas. Henks ir Latvijas rezidents no 2024. gada 12. marta. Henks var izvēlēties ienākumam saistībā ar attālināti veikto saimniecisko darbību, kas reģistrēta Itālijā, piemērot IIN 15 % likmi. 15 % likmi ir tiesības piemērot periodā līdz 2025. gada 11. martam (365 dienu periodā, skaitot no 2024. gada 12. marta).

Jums arī varētu interesēt...