0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKādu vidējās izpeļņas periodu iekļaut aprēķinā?

Kādu vidējās izpeļņas periodu iekļaut aprēķinā?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste

Darbinieks ir nostrādājis vairāk nekā 6 mēnešus. Nav ilglaicīgu prombūtņu. Pēdējā darba diena ir 31. datums, darbinieks šajā dienā nostrādā 8 stundas, līdz ar to darbinieks ir nostrādājis pilnu pēdējo mēnesi. Aprēķinot atvaļinājuma kompensāciju 31. datumā, kādu vidējās izpeļņas periodu iekļaut aprēķinā? Vai var ietvert šo pēdējo mēnesi (jo ir nostrādāts pilns kalendārais mēnesis) un 5 iepriekšējos? Darba likuma 75. pantā ir teikts: par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem, nevis sešiem iepriekšējiem kalendāra mēnešiem no dienas, kad jārēķina vidējā izpeļņa. Atbilde Vispirms jākonstatē fakts, ka Darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kādu vidējās izpeļņas periodu iekļaut aprēķinā?
Ilustrācija: Arvis Villa

Darbinieks ir nostrādājis vairāk nekā 6 mēnešus. Nav ilglaicīgu prombūtņu. Pēdējā darba diena ir 31. datums, darbinieks šajā dienā nostrādā 8 stundas, līdz ar to darbinieks ir nostrādājis pilnu pēdējo mēnesi. Aprēķinot atvaļinājuma kompensāciju 31. datumā, kādu vidējās izpeļņas periodu iekļaut aprēķinā? Vai var ietvert šo pēdējo mēnesi (jo ir nostrādāts pilns kalendārais mēnesis) un 5 iepriekšējos? Darba likuma 75. pantā ir teikts: par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem, nevis sešiem iepriekšējiem kalendāra mēnešiem no dienas, kad jārēķina vidējā izpeļņa.

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.praktiskās grāmatvedības speciāliste
Maija Grebenko, Mg.sci.oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste Foto: Aivars Siliņš

Vispirms jākonstatē fakts, ka Darba likumā praktiski nekad nav rakstīts tā kā mums gribētos redzēt! Tas nav tik slikti, jo dažas normas var atļauties interpretēt dažādi. Proti, tas dod grāmatvedim iespēju izstrādāt uzņēmuma darbības īpatnībām atbilstošu darba samaksas grāmatvedības politiku.

Man arī vairāk gribētos redzēt 75. pantā jautājumā minēto formulējumu, bet šis jautājums netiek risināts vairāk nekā 10 gadus. Diemžēl. Un tomēr, ja esošajā 75. panta redakcijā ir noteikts, ka «vidējā izpeļņa aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem», ko tad mēs īsti pārkāpjam, ja ieslēdzam aprēķinā pilnu nostrādāto sesto mēnesi? Manuprāt, itin neko:

  1. sestais mēnesis beidzas 31. datumā, un tas ir pēdējais mēnesis starp sešiem pēdējiem;
  2. likumā nav minēti izņēmuma gadījumi, kad būtu jārīkojas savādāk un jābīdās atpakaļ uz iepriekšējiem mēnešiem.

Vienīgais, kam būtu jāpievērš uzmanība, varētu būt Darba likuma 128. pants. «Darbiniekam pienākošos naudas summu izmaksa»:

Atlaižot darbinieku no darba, visas naudas summas, kas viņam pienākas no darba devēja, izmaksājamas atlaišanas dienā. Ja darbinieks atlaišanas dienā nav veicis darbu, viņam pienākošās naudas summas izmaksā ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc tam, kad darbinieks pieprasījis aprēķinu. (..)

Bet mūsu darbinieks ir veicis darbu atlaišanas dienā! Tātad ar mierīgu sirdi aprēķinu un izmaksu jūs esat tiesīgi veikt nākamā mēneša pirmajā dienā, nekādu likuma normu nepārkāpjot!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada aprīļa (496.) numurā.