0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKas jāatceras, veicot gada pārskata posteņu vadības aplēses?

Kas jāatceras, veicot gada pārskata posteņu vadības aplēses?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Lielākā daļa finanšu pārskata posteņu ietver aplēses. Baiba Apine, zvērināta revidente, SIA "Sandra Dzerele un Partneris" partnere, "Bilances Akadēmijas" seminārā skaidro, kas jāņem vērā vadības aplēšu veidošanā dažādos gada pārskata bilances posteņos. Bilances aktīvu posteņi Nemateriālie aktīvi un pamatlīdzekļi. Šis postenis ietver trīs aplēšu pamatfaktorus - derīgais lietošanas laiks, likvidācijas vērtība un atgūstamā vērtība (sarežģīta brīžos, kad konstatējams iespējamais aktīvu vērtības samazinājums, kurš paredzams ilgstošs). Līdzdalība citu sabiedrību kapitālā. Atgūstamā vērtība - arī šajā postenī jāidentificē faktori, kas varētu norādīt uz iespējamu vērtības samazinājumu, kam varētu būt ilgstoša ietekme. Aizdevumi. Atgūstamā vērtība - neatkarīgi…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Lielākā daļa finanšu pārskata posteņu ietver aplēses. Baiba Apine, zvērināta revidente, SIA "Sandra Dzerele un Partneris" partnere, "Bilances Akadēmijas" seminārā skaidro, kas jāņem vērā vadības aplēšu veidošanā dažādos gada pārskata bilances posteņos.

Bilances aktīvu posteņi

  1. Nemateriālie aktīvi un pamatlīdzekļi. Šis postenis ietver trīs aplēšu pamatfaktorus - derīgais lietošanas laiks, likvidācijas vērtība un atgūstamā vērtība (sarežģīta brīžos, kad konstatējams iespējamais aktīvu vērtības samazinājums, kurš paredzams ilgstošs).
  2. Līdzdalība citu sabiedrību kapitālā. Atgūstamā vērtība - arī šajā postenī jāidentificē faktori, kas varētu norādīt uz iespējamu vērtības samazinājumu, kam varētu būt ilgstoša ietekme.
  3. Aizdevumi. Atgūstamā vērtība - neatkarīgi no tā, kam aizdevumi izsniegti, ar vai bez nodrošinājuma un kāda termiņa tie ir - gatavojot gada pārskatu, jāvērtē, vai bilancē redzamo aizdevumu varēs atgūt pilnā apmērā.
  4. Krājumi (izejvielas, nepabeigtie ražojumi, gatavā produkcija). Krājumus gada pārskatā var uzrādīt krājumu izveidošanas vai iegādes vērtībā (sākotnējā bilances uzskaites vērtība) vai neto pārdošanas vērtībā (bilancē jāuzrāda tā vērtība, kura ir zemāka).
  5. Debitori. Ar šo bilances posteni gada pārskatā saskaras gandrīz katrs uzņēmums. Jāprot izvērtēt, vai debitoru sastāvā ir tādi darījumu partneri, kuri atzīstami par šaubīgiem/bezcerīgiem, un kuriem nepieciešams veidot uzkrājumus.
  6. Uzkrātie ieņēmumi.  Šajā postenī uzrādāmi darījumu partneriem izrakstītie rēķini, par kuriem sniegts pakalpojums pārskata gadā, bet darījuma pamatošanas dokumenti izrakstīti nākamajā gadā (piemēram, pakalpojums sniegts 2022. gadā, bet rēķins izrakstīts 2023. gada sākumā). Tā gan nav uzskatāma par aplēsi, jo precīzi zināms darījuma apmērs, laiks un samaksas veikšanas termiņš. Taču uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar būvniecību vai jebkura veida ilgtermiņa projektiem (t.s. "pārejošie līgumi") - šeit jau nepieciešama vadības aplēse, lai prastu novērtēt līguma vai darbu pabeigtības pakāpi bilances datumā - tie ir aprēķini, uz kuru pamata var būt jāveic bilances korekcijas.

Bilances pasīvu posteņi

  1. Uzkrājumi. Iespējamo saistību maksāšanas laiks un summa (uzkrājumiem, kuriem pagātnes darbības rezultātā nākotnē var rasties samazinājumi).

"Praksē nācies saskarties ar situācijām, kad grāmatvedis pat nezina, ka uzņēmumam ir aktīvas tiesvedības vai sniegts galvojums un iestājies tā izpildes pienākums," norāda B. Apine.

2. Uzkrātās saistības. Saistību maksāšanas laiks un summa.

3. Kreditori. Nepieprasītās kreditoru saistības. Mazāk saistības ar aplēsēm, bet jāraugās, vai iekšējā kontroles sistēma nodrošinājusi visu kreditoru uzskaiti, kā arī, vai gada pārskata beigās veicam kreditoru inventarizāciju noilgušām kreditoru saistībām (ja iestājies noilgums, ir visas tiesības norakstīt kreditoru saistību).

Lasiet vēl:

Nedrošo debitoru parādu uzskaite 2022. gadā

Sagatavotas vadlīnijas ieņēmumu uzskaitei biedrību un nodibinājumu gada pārskatos

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: