0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAKomandējuma izdevumi. Atbildes uz jautājumiem

Komandējuma izdevumi. Atbildes uz jautājumiem

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Kā atspoguļot komandējuma rīkojumā situāciju, kad darbinieks dodas uz (vai atgriežas no) komandējuma (un iesniedz braukšanu apliecinošus dokumentus) datumos, kas nesakrīt ar komandējumam paredzēto termiņu? Atbilde 2010. gada 12. oktobrī, stājoties spēkā MK noteikumiem Nr. 969, tika ņemta vērā reāla dzīves situācija: ja darbinieks (..) savā pastāvīgajā darba vietā atgriežas no komandējuma vietas pēc komandējumam noteiktā laika vai uz komandējuma vietu dodas pirms komandējumam noteiktā laika (piemēram, pavada komandējuma vietā atpūtas, svētku dienas un (vai) atvaļinājuma dienas), viņam atlīdzina transporta izdevumus (9. punkts). Vienīgā prasība, kas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Komandējuma izdevumi
Ilustrācija: © Simple Line – stock.adobe.com

Kā atspoguļot komandējuma rīkojumā situāciju, kad darbinieks dodas uz (vai atgriežas no) komandējuma (un iesniedz braukšanu apliecinošus dokumentus) datumos, kas nesakrīt ar komandējumam paredzēto termiņu?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

2010. gada 12. oktobrī, stājoties spēkā MK noteikumiem Nr. 969, tika ņemta vērā reāla dzīves situācija:

ja darbinieks (..) savā pastāvīgajā darba vietā atgriežas no komandējuma vietas pēc komandējumam noteiktā laika vai uz komandējuma vietu dodas pirms komandējumam noteiktā laika (piemēram, pavada komandējuma vietā atpūtas, svētku dienas un (vai) atvaļinājuma dienas), viņam atlīdzina transporta izdevumus (9. punkts).

Vienīgā prasība, kas jāievēro: rīkojumā par komandējumu jāmin, ka šādu kārtību akceptēja institūcijas vadītājs.

Braukšanas izdevumus līdz komandējuma vietai un atpakaļ līdz pastāvīgajai darba (dienesta) vietai atlīdzina saskaņā ar noteikumu 8.2.1. apakšpunktu. Arī tad, ja darbinieks jau bija ārvalstīs «netālu» no komandējuma nosūtīšanas vietas, ar vadītāja atļauju darbiniekam var atlīdzināt pārbraukšanas izdevumus no tās vietas ārvalstīs, kura nav saistīta ar komandējumu, uz komandējuma vietu, ja šie izdevumi ir ekonomiski pamatoti un nav lielāki par pārbraukšanas izdevumiem no dzīvesvietas līdz komandējuma vietai.

Par dienām līdz komandējuma datumam un pēc komandējuma datuma darbiniekam netiek apmaksāta dienas nauda.

No teiktā izriet, ka rīkojumā par komandējumu jāatsaucas uz MK Nr. 969 punktu, kurā noteikta šāda kārtība, un nav nepieciešamības pārrakstīt normatīvā akta tekstu.

Vai uzņēmums var iepriekš apmaksāt ceļa izdevumus, nevis atlīdzināt?

Atbilde

«Atlīdzināt» nozīmē, ka šādu izdevumu kompensācija (vai apmaksa) ir likumīgi garantēta, un nav nozīmes, vai šo izdevumu veikšanai ir izsniegts avanss vai izdevumi tiek kompensēti vēlāk, kad darbinieks iesniegs apliecinošos dokumentus. Jebkurā gadījumā tie ir uzņēmuma izdevumi.

Vai uzņēmums var noformēt ceļojuma apdrošināšanu savam darbiniekam laika periodā, kad faktiski viņš vairs nav komandējumā, bet vēl nav atgriezies darbā?

Atbilde

Pēc analoģijas ar situāciju, kad komandējumā nosūtītā persona maina valūtu un maksā par to komisijas maksu, noteikumu 8.7. apakšpunktā teikts, ka uz izmaksām drīkst attiecināt ne jau visu komisijas maksu bankas iestādei, bet atbilstoši noteiktajai (faktiskajai) komandējuma izdevumu summai vai avansam (nevis vienlaikus mainot arī personīgo naudu).

Uzskatu, ka apdrošināšanu var attiecināt uz komandējuma izdevumiem tikai par to periodu, kas atbilst komandējuma dienām. Lai pēcāk nerastos pārpratumi, tam jābūt atrunātam apdrošināšanas līgumā, proti, par to jāvienojas ar apdrošināšanas kompāniju.

Vai taksometru var uzskatīt par tādu sabiedrisko transportu, kura izdevumus drīkst atlīdzināt ar institūcijas vadītāja rakstisku atļauju bez attaisnojuma dokumentiem?

Atbilde

Droši vien šāds jautājums radās sakarā ar MK noteikumu 8.9. apakšpunktu, kurā minēta institūcijas vadītāja rakstiska atļauja atsevišķos gadījumos atlīdzināt izdevumus, piemēram, ja par vietējā sabiedriskā transporta izdevumiem darbinieks nevar uzrādīt attaisnojuma dokumentus (biļete ir palikusi kontroles aparātā).

Domājams, ka 8.9. apakšpunkta otrais teikums attiecas pavisam uz citu situāciju, jo ierobežojumi izdevumiem sakarā ar taksometra izmantošanu ir skaidri atrunāti noteikumos un tos atlīdzina: 

  • ne vairāk par 30% no dienas naudas kopsummas ārvalstīs, ja ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti;
  • braukšanas faktiskos izdevumus Latvijas Republikas teritorijā sabiedriskajā transportā (arī taksometros), atlīdzina pilnā apmērā, ja ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti;
  • izdevumus par taksometru līdz lidostai, dzelzceļa stacijai, autoostai, kuģu piestātnei un no tām (arī no dzīvesvietas un atpakaļ), ieskaitot pasažieru apdrošināšanas obligātos maksājumus, ja tie ir bijuši pamatoti, var atlīdzināt ar institūcijas vadītāja atļauju;
  • izdevumus par braucienu uz komandējuma vietu un atpakaļ uz pastāvīgo darba (..) vietu ar dzelzceļa, ūdens un gaisa transportlīdzekļiem, kā arī autotransporta līdzekļiem (izņemot taksometru). Tātad aizliegts braukt ar taksometru uz komandējuma rīkojumā norādīto apdzīvoto vietu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada decembra (492.) numurā.