0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAKomandējums vai darba brauciens?

Komandējums vai darba brauciens?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Mums ir vairāki darbinieki (optometristi), kuri pēc nepieciešamības savus pienākumus veic ne tikai vienā veikalā Rīgā, bet brauc strādāt uz dažādām Latvijas pilsētām. Dažreiz viņi brauc ar vilcienu vai autobusu, bet dažreiz — ar personīgo auto. Braucieni mēdz būt gan katru mēnesi, gan divas reizes gadā. Vai tie ir komandējumi vai darba braucieni? Vai jāizmaksā dienas nauda? Vai var atlīdzināt degvielas izdevumus, ja tiek aizpildītas ceļazīmes par šiem braucieniem? Atbilde Viennozīmīgi tie ir komandējuma izdevumi, kuru izdevumu sastāvu un normas regulē MK noteikumi Nr. 969…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Komandējums vai darba brauciens?
Foto: Ksenia Chernaya – Pexels

Mums ir vairāki darbinieki (optometristi), kuri pēc nepieciešamības savus pienākumus veic ne tikai vienā veikalā Rīgā, bet brauc strādāt uz dažādām Latvijas pilsētām. Dažreiz viņi brauc ar vilcienu vai autobusu, bet dažreiz — ar personīgo auto. Braucieni mēdz būt gan katru mēnesi, gan divas reizes gadā. Vai tie ir komandējumi vai darba braucieni? Vai jāizmaksā dienas nauda? Vai var atlīdzināt degvielas izdevumus, ja tiek aizpildītas ceļazīmes par šiem braucieniem?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Viennozīmīgi tie ir komandējuma izdevumi, kuru izdevumu sastāvu un normas regulē MK noteikumi Nr. 969 (rīkojums, attaisnojuma dokumenti, komandētās personas atskaites).

Dienas naudu un citu izdevumu atlīdzināšana notiek saskaņā ar ierobežojumiem, kas uzskaitīti minētajos MK noteikumos. Tomēr jāņem vērā, ka dienas nauda tiek maksāta ne jau par to, ka darbinieks vienkārši kaut kur bija braucis, bet ņemot vērā komandējumā pavadīto laiku. Proti, ja komandējums "sākas un beidzas" vienas dienas laikā, tad dienas nauda netiek maksāta:

Ja darbinieks tiek komandēts tikai uz vienu dienu un var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā (nevis darbavietā — M.G.), ievērojot normatīvajos aktos noteikto darba un atpūtas režīmu, dienas nauda netiek maksāta. (MK noteikumu Nr. 969 21.2. punkts) Savukārt, ja starp atgriešanos no komandējuma līdz nākamās darba dienas sākumam nav atpūtas vismaz 12 nepārtrauktas stundas, dienas nauda tiek maksāta, jo nav ievērots darba un atpūtas režīms. (Darba likuma 142. un 143. pants)

Dienas naudu drīkst atlīdzināt 50% apmērā no astoņiem eiro, ja darbinieks komandējuma laikā katru dienu var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā un tas ir ekonomiski pamatoti (piemēram, braukšanas maksa ir lētāka nekā nakšņošana komandējuma vietā — M.G.).

Arī par degvielu (ja darbinieks brauc ar darbinieka īpašumā vai valdījumā esošu vai institūcijas valdījumā esošu transportlīdzekli) atlīdzina saskaņā ar institūcijas vadītāja apstiprināto brauciena maršrutu un kilometrāžu, kā arī nepieciešamo attiecīgās markas degvielas daudzumu (noteikumu 8.2.4. punkts). Braukšanas ar autobusu vai vilcienu izdevumi tiek atlīdzināti saskaņā ar iesniegtajām biļetēm. 

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada augusta (476.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: