0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTINeapliekamā minimuma kontrole gada laikā

Neapliekamā minimuma kontrole gada laikā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu nodarbināts divās darbavietās, algas nodokļa grāmatiņa iesniegta pamatdarba vietā, apgādājamo nav. Sakarā ar to, ka šogad, iesniedzot deklarāciju par 2019. gadu, VID norāda, ka man izveidojies IIN parāds, vēlos uzzināt, vai gada laikā es varētu pats veikt aprēķinus un sekot, lai parāds neveidotos. Atbilde Izpētot lasītāja gada ienākumu deklarāciju, konstatēts, ka ienākuma nodokļa parāds izveidojies tādēļ, ka 2019. gada laikā bija piemērots pārāk liels (neatbilstošs) prognozētais neapliekamais minimums. Sakarā ar to, ka minimuma prognoze ir balstīta uz…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Neapliekamā minimuma kontrole gada laikā
Foto: Adeolu Eletu / Unsplash

Esmu nodarbināts divās darbavietās, algas nodokļa grāmatiņa iesniegta pamatdarba vietā, apgādājamo nav. Sakarā ar to, ka šogad, iesniedzot deklarāciju par 2019. gadu, VID norāda, ka man izveidojies IIN parāds, vēlos uzzināt, vai gada laikā es varētu pats veikt aprēķinus un sekot, lai parāds neveidotos.

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Izpētot lasītāja gada ienākumu deklarāciju, konstatēts, ka ienākuma nodokļa parāds izveidojies tādēļ, ka 2019. gada laikā bija piemērots pārāk liels (neatbilstošs) prognozētais neapliekamais minimums. Sakarā ar to, ka minimuma prognoze ir balstīta uz ieņēmumiem iepriekšējos periodos, prognozētais minimums nākamajiem periodiem (janvāris–jūlijs un augusts–decembris) ļoti retos gadījumos sakrīt ar to minimumu, kas atbilst gada faktiskai ieņēmumu kopsummai. Turklāt fiziskai personai mēdz būt dažādi ieņēmumi, kas iepriekš nav bijuši (vai otrādi).

Tādēļ interesentiem būtu lietderīgi apgūt formulu, ar kuras palīdzību jebkurā taksācijas gada mēnesī varētu pietiekami precīzi noteikt, vai VID atsūtītais minimums būtu jāsamazina vai vispār jāatceļ, ja negrib uzzināt par parādu, no kura bija iespējams izvairīties.

2020. gadā faktisko minimumu visam gadam nosaka šādi:

3600,00 – 0,42857 (FIS – 6000,00)

Formulā ietvertie skaitļi ir pastāvīgi visu gadu, izņemot FIS, kas katrai fiziskajai personai ir savādāks. Šāds aprēķins veicams, gadam beidzoties, kad visi ienākuma izmaksātāji iesniedz VID paziņojumus par fiziskajām personām izmaksātajām summām un ieturēto vai neieturēto IIN. 

  • FIS — gada laikā aprēķināto faktisko ieņēmumu kopsumma (bruto)
  • 3600,00 — 2020. gada neapliekamā minimuma summa visam gadam
  • 0,42857 — koeficients, ko piemēro 2020. gadā 3600 / (14400 – 6000)
  • 6000,00 — minimālā summa gadā, kurai piemēro maksimālo minimumu

Atgādinu, ka jāņem vērā visi ieņēmumi (no visiem izmaksātājiem), izņemot neapliekamos, tos, kas gūti, iegādājoties patentu vai saņemot no mikrouzņēmuma, turklāt nevis izmaksātās summas, bet aprēķinātās (bruto — pirms nodokļiem).

Tomēr lasītājam jānosaka minimums, nevis prognozētais un nevis gadam, bet gada laikā, proti, par dažiem gada mēnešiem, un jāsalīdzina ar VID noteikto (prognozēto) minimumu, ko grāmatvedis jau paspēja piemērot no gada sākuma, ar to, kas faktiski darbiniekam pienākas. 

Piemēram, 2020. gada jūnijā darbinieks vēlas noteikt, vai VID prognozētais minimums atbilst reālajam. Tātad formulā iekļautās gada summas jāattiecina uz pieciem mēnešiem (janvāris–maijs), par kuriem vēlas precizēt minimumu.

3600 / 12 x 5 = 1500

6000 / 12 x 5 = 2500

FIS abās darbavietās ir 800 eiro, par pieciem mēnešiem — 4000 eiro. VID pro≠gnozētais minimums gada pirmajiem septiņiem mēnešiem ir, piemēram, 150 eiro, tātad no gada sākuma bija piemērots 750 eiro apmērā. VID noteikto prognozi var redzēt VID EDS vai uzzināt pie grāmatveža, kā arī bruto ieņēmumu summu.

Neapliekamais minimums, kas atbilst faktiskajiem ieņēmumiem par gada pirmajiem pieciem mēnešiem, ir:

1500,00 – 0,42857 (4000,00 – 2500,00) = 857,14 eiro

Iznāk, ka faktiskais mēneša minimums ir 171,43 (857,14/5), nevis 150,00, savukārt grāmatvedis piemēroja tikai 750 eiro.

Personai ir tiesības uz lielāku minimumu, nekā VID prognozēja, attiecīgi IIN būtu jāmaksā mazākā summā. Šajā situācijā darbiniekam nav par ko uztraukties (vismaz aprēķina brīdī), jo pagaidām viņam veidojas ienākuma nodokļa pārmaksa. Steiga nav nepieciešama arī tādēļ, ka gads turpinās un pēc dažiem mēnešiem var izveidoties pretēja situācija. Tātad var veikt precizējumu mazliet vēlāk.

NB! Darbinieks drīkst VID atsūtīto minimumu atcelt vai samazināt, bet nedrīkst palielināt!

Savukārt, ja VID (no tās rīcībā esošajiem datiem) būtu sniedzis darba devējam informāciju par prognozēto minimumu gada pirmajiem septiņiem mēnešiem 180 eiro, pieaug varbūtība, ka darbiniekam IIN būtu jāpiemaksā. 

Faktiskajiem ieņēmumiem atbilst minimums 857,14 (par pieciem mēnešiem), bet grāmatvedis piemēro 900 eiro (180 x 5)! Jo lielāka nesakritība, jo vairāk būs jāpiemaksā nodoklis.

Jāņem vērā, ka gads turpinās un precizējumu var veikt arī tuvāk gada beigām.

NB! Lūdzu, ņemiet vērā, ka šeit aprakstītais skaidrojums attiecas uz konkrētu (un vienkāršu) situāciju, savukārt citos gadījumos aprēķini varētu būt daudz sarežģītāki.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada maija (461.) numurā