0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASNo Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamie uzturlīdzekļi neaugs proporcionāli līdzi minimālajai algai

No Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamie uzturlīdzekļi neaugs proporcionāli līdzi minimālajai algai

Lai sakarā ar minimālās algas paaugstināšanos spētu nodrošināt valsts garantētos uzturlīdzekļus visiem bērniem, kuriem tie saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu pienākas, Tieslietu miistrija rosinājusi samazināt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda  izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru 2018. gadā un 2019. gadā. Saeimā iesniegtais likumprojekts "Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā" paredz, ka tiks papildināts ar 8. un 9. punktu, nosakot, ka: 1) laika periodā no 2018. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. decembrim uzturlīdzekļus no fonda līdzekļiem uzsāktajās uzturlīdzekļu izmaksas lietās un lietās, kas uzsāktas pēc 2018. gada 1. janvāra, izmaksā šādā apmērā: par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Lai sakarā ar minimālās algas paaugstināšanos spētu nodrošināt valsts garantētos uzturlīdzekļus visiem bērniem, kuriem tie saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu pienākas, Tieslietu miistrija rosinājusi samazināt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda  izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru 2018. gadā un 2019. gadā. Saeimā iesniegtais likumprojekts "Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā" paredz, ka tiks papildināts ar 8. un 9. punktu, nosakot, ka:

1) laika periodā no 2018. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. decembrim uzturlīdzekļus no fonda līdzekļiem uzsāktajās uzturlīdzekļu izmaksas lietās un lietās, kas uzsāktas pēc 2018. gada 1. janvāra, izmaksā šādā apmērā: par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 23 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, par katru bērnu no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecumam un par katru pilngadīgu personu no 18 līdz 21 gadu vecumam 27,5 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto, kā arī nepārsniedzot apmēru, ko noteicis Ministru kabinets atbilstoši Civillikuma 179. panta piektajai daļai;

2) laika periodā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2019. gada 31. decembrim uzturlīdzekļus no Fonda līdzekļiem uzsāktajās uzturlīdzekļu izmaksas lietās un lietās, kas uzsāktas pēc 2019. gada 1. janvāra, izmaksā šādā apmērā: par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 24 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, par katru bērnu no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecumam un par katru pilngadīgu personu no 18 līdz 21 gadu vecumam 28,5 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto, kā arī nepārsniedzot apmēru, ko noteicis Ministru kabinets atbilstoši Civillikuma 179. panta piektajai daļai. Savukārt sākot no 2020. gada uzturlīdzekļi no fonda tiks izmaksāti tādā apmērā, kādu, pamatojoties uz Civillikuma 179. panta piekto daļu, noteicis Ministru kabinets, kāds attiecīgi šobrīd paredzēts Likumā.

Ņemot vērā, ka minimālā mēneša darba alga 2018. gadā tiks paaugstināta līdz 430 euro, bērniem un pilngadīgām personām, kuras turpina iegūt izglītību Latvijas Republikā, izmaksājamais uzturlīdzekļu apmērs no fonda netiks samazināts, bet tiks nodrošināts izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēra mērens pieaugums.

Saeima norādījusi, ka bērna nodrošināšana ar uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā visupirms ir vecāku pienākums, un nekādi apstākļi nevar atbrīvot vecākus no pienākuma dot uzturu savam bērnam. Valsts noteiktajai papildu garantijai, proti, fondam, ir tikai sekundāra loma. Šī papildu garantija ir atkarīga no valsts ekonomiskajām iespējām un tiek izmantota tikai īpašos gadījumos. Tā arī neatceļ vecāku pienākumu, kas noteikts Civillikuma 179. pantā, proti, pienākumu uzturēt savu bērnu. Valstij ir rīcības brīvība noteikt fonda līdzekļu izlietojumu uzturlīdzekļu izmaksai.

Valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs 2017. gadā bērniem līdz 7 gadu vecumam ik mēnesi ir 95 eiro, bērniem pēc 7 gadu vecuma – 114 eiro, taču no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gadam paredzēts pakāpenisks valsts garantēto uzturlīdzekļu apmēra pieaugums:

  • 2018. gadā paredzēts, ka bērnam līdz 7 gadu vecumam tie būs 98,90 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21* gadu vecuma sasniegšanai – 118,25 eiro ik mēnesi.
  • 2019. gadā bērnam līdz 7 gadu vecumam – 103,20 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21* gadu vecuma sasniegšanai – 122,55 eiro ik mēnesi.
  • 2020. gadā bērnam līdz 7 gadu vecumam – 107,50 eiro ik mēnesi, bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21* gadu vecuma sasniegšanai – 129 eiro ik mēnesi.

Atgādinām, ka 2017. gada 1. septembrī spēkā stājas Tieslietu ministrijas un Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas izstrādātās izmaiņas valsts garantēto uzturlīdzekļu izmaksā, kas turpmāk paredz uzturlīdzekļus izmaksāt līdz 21 gadu vecumam līdzšinējo 18 gadu vietā, ja persona turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai.

No 2017. gada 1. aprīļa uzturlīdzekļu parādniekiem var tikt piemērots transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums. Savukārt no 2018. gada 1. janvāra stāsies spēkā regulējums, kas paredz kriminālatbildību, ja parādnieks nepilda UGFA lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksu.