0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTINodokļi, ja persona maksā IIN 10% apmērā un gūst citus ieņēmumus

Nodokļi, ja persona maksā IIN 10% apmērā un gūst citus ieņēmumus

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Jautājums: Uzņēmums ar fizisko personu slēdz uzņēmuma līgumu, bet, pārbaudot VID datubāzi, ir konstatēts, ka vienlaikus tā ir reģistrēta kā nekustamā īpašuma iznomātāja, kas maksā IIN 10% apmērā. Kādi nodokļi maksājami no uzņēmuma līguma? Atbildi sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Ja persona ir reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, tad, slēdzot līgumu par saviem pakalpojumiem, tā izraksta rēķinus, saņem ieņēmumus, uzskaita izdevumus, kas nodrošināja šo ieņēmumu gūšanu, un ir atbildīga par nodokļu nomaksu. Ja fiziskā persona vēlas izīrēt vai iznomāt nekustamo īpašumu, tai ir pienākums pirms minētās darbības uzsākšanas reģistrēties Valsts…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: rawpixel.com from Pexels

Jautājums: Uzņēmums ar fizisko personu slēdz uzņēmuma līgumu, bet, pārbaudot VID datubāzi, ir konstatēts, ka vienlaikus tā ir reģistrēta kā nekustamā īpašuma iznomātāja, kas maksā IIN 10% apmērā. Kādi nodokļi maksājami no uzņēmuma līguma?

Maija GrebenkoAtbildi sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Ja persona ir reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, tad, slēdzot līgumu par saviem pakalpojumiem, tā izraksta rēķinus, saņem ieņēmumus, uzskaita izdevumus, kas nodrošināja šo ieņēmumu gūšanu, un ir atbildīga par nodokļu nomaksu.

Ja fiziskā persona vēlas izīrēt vai iznomāt nekustamo īpašumu, tai ir pienākums pirms minētās darbības uzsākšanas reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējai (SDV).

Savukārt fiziskā persona, kura ir reģistrējusies VID kā SDV, var izvēlēties šādus nodokļu maksāšanas režīmus:

  • maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli vispārējā kārtībā no saimnieciskās darbības ienākuma, ko nosaka kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu starpību (20% no ieņēmumu summas līdz 20 004 eiro, 23% no pārsnieguma summas līdz 62 800 eiro un 31,4%, ja ieņēmumi pārsniedz 62 800 eiro);
  • maksāt mikrouzņēmumu nodokli no saimnieciskās darbības ieņēmumiem (15%).

Jāņem vērā, ka minētajai fiziskajai personai būs jāveic arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) kā pašnodarbinātai personai.

Tomēr ir fizisko personu (FP) kategorija, kurām nerodas saimnieciskās darbības izdevumi vai tie ir nebūtiski. Par šādiem ieņēmumiem ir minēts IIN likuma 11. panta 12. daļā: ir gūti ieņēmumi no īpašuma [iznomājot vai izīrējot nekustamo īpašumu (arī pārdodot īres tiesības), nododot lietu tālāk apakšnomniekam vai apakšīrniekam, iznomājot kustamo mantu vai gūstot samaksu par dabas resursu izmantošanu vai izmantošanas aprobežojumiem] (..). Šādas personas drīkst nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā SDV. Fiziskajai personai, kas izmanto tiesības nereģistrēties, ir pienākums piecu darbdienu laikā no īres vai nomas līguma noslēgšanas dienas, kā arī no līguma darbības izbeigšanās dienas informēt par to VID (IIN likuma 28. panta 8. punkts). Plašāk: https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/met_nodokli_no_dzivokla_iziresanas_iznomasanas_ienakumiem_2.pdf.

Slēdzam citu līgumu

Ja fiziskā persona (FP), vienlaikus ar nekustamā īpašuma iznomāšanu (vai izīrēšanu) un maksājot IIN likmi 10% apmērā, slēdz kādu citu līgumu (piemēram, darba līgumu, uzņēmuma līgumu), kas paredz atlīdzības saņemšanu, tad otrai līgumslēdzējpusei nav nekādas nozīmes par FP darījumiem citā IIN nomaksas statusā, proti, kādus nodokļus FP maksā no cita veida ieņēmumiem.

Ja ir noslēgts darba līgums, darba devējs paziņos VID informāciju par darba ņēmēju kustību (11. kods) un ik mēnesi sniegs VID ziņojumu par VSAOI, IIN un riska nodevu, maksājot (ieturot) no algas attiecīgos nodokļus.

Ja ir noslēgts uzņēmuma līgums (ar FP, kas nav reģistrēta VID kā SDV), pasūtītājs paziņos VID informāciju par darba ņēmēju kustību ar 11. un 81. kodu, bet, līgumam beidzoties, — ar 25. un 82. kodu. Ziņās nav jāuzrāda uzņēmēja profesijas kods.

Ja uzņēmuma līguma izpilde turpināsies ilgāku laiku un uzņēmējam nav citas ienākuma gūšanas vietas, FP (uzņēmējam) būtu lietderīgi iesniegt pasūtītājam algas nodokļa grāmatiņu. Minimums tiks piemērots proporcionāli kalendāra dienu skaitam (sākot ar pirmo darba dienu līdz mēneša beigām vai līdz darbu pabeigšanas). Tomēr jāatceras, ka neapliekamo minimumu FP būtu lietderīgi piemērot tikai tad, ja mēneša vidējo ieņēmumu (bruto summas no uzņēmuma līguma un nomas maksas) kopsumma nepārsniedz 2020. gadā 1200 eiro. Tas samazinās IIN piemaksas varbūtību, gadam beidzoties, bet ļaus piemērot IIN atvieglojumus, ja FP ir uz to tiesības.

Pasūtītājs, kas ar VID nereģistrētu nodokļu maksātāju noslēdzis uzņēmuma līgumu (UL), ikmēneša ziņojumā norādīs apliekamo objektu (atlīdzību), atbilstošas statusam VSAOI, un viss. Riska nodeva par FP (uzņēmēju) nav jāmaksā un ziņojumā nav jāuzrāda, kā arī nostrādāto stundu skaits.

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no atlīdzības jānorāda paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātām summām, turklāt tas jāiesniedz VID ik mēnesi līdz nākamā mēneša 15. datumam, savukārt IIN jāiemaksā budžetā līdz tā mēneša piektajam datumam, kas seko atlīdzības izmaksas mēnesim.

Raksts publicēts žurnāla BILANCE 2020. gada janvāra numurā (Nr.457).