0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTINodokļi no algas un autoratlīdzības

Nodokļi no algas un autoratlīdzības

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Mana mēnešalga ir 1000 eiro, un reizēm saņemu arī autoratlīdzību (līgums noslēgts ar darba devēju). Vai man būs jāveic papildu sociālās iemaksas tajos mēnešos, kad saņemta arī autoratlīdzība? Vai ir būtiski, ka autoratlīdzība pārsniedz vai nesasniedz minimālo iemaksu objektu? Atbilde Izmaksājot algu, darba devējs ietur nodokļus (IIN un VSAOI) un ik mēnesi nosūta VID ziņojumu par nodokļiem un iemaksu objektu, kas jautājumā minētajā situācijā ievērojami pārsniedz minimālo mēnešalgu. Līdz ar to persona nav VID un VSAA "interešu objekts" un viņai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Nodokļi no algas un autoratlīdzības
Ilustrācija: Arvis Villa

Mana mēnešalga ir 1000 eiro, un reizēm saņemu arī autoratlīdzību (līgums noslēgts ar darba devēju). Vai man būs jāveic papildu sociālās iemaksas tajos mēnešos, kad saņemta arī autoratlīdzība? Vai ir būtiski, ka autoratlīdzība pārsniedz vai nesasniedz minimālo iemaksu objektu?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Izmaksājot algu, darba devējs ietur nodokļus (IIN un VSAOI) un ik mēnesi nosūta VID ziņojumu par nodokļiem un iemaksu objektu, kas jautājumā minētajā situācijā ievērojami pārsniedz minimālo mēnešalgu. Līdz ar to persona nav VID un VSAA "interešu objekts" un viņai nekas netiks papildus aprēķināts. 

Ja autors no 2021. gada 1. jūlija nav reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, nodokļi piemērojami citādā kārtībā. Izmaksājot autoratlīdzību, izmaksātāja (šeit — darba devējs) pienākums ieturēt nodokli 25% apmērā no nolīgtās summas un nosūtīt VID citu pārskatu — paziņojumu par fiziskajai personai izmaksāto summu. Tātad attiecīgajām institūcijām ir iesniegta pilna informācija, ka personas ienākumi pārsniedz/nepārsniedz likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" minimālo objektu (500 eiro mēnesī vai 1500 — ceturksnī). Tātad, saņemot algu vismaz 500 eiro, autoratlīdzības summas apmērs neietekmē papildus sociālo iemaksu veikšanu (nekas autoram nebūs papildus jāmaksā).

Ja pie darba devēja alga kopā ar autoratlīdzību neveidos minimālo iemaksu objektu, tad gan no VID nosūtītās un VSAA nodotās informācijas VSAA papildus aprēķinās nesamaksātās sociālās iemaksas, bet liks tās samaksāt darba devējam.

Atgādinu, ka šāda kārtība būs spēkā vienīgi līdz 2021. gada 31. decembrim.

Sākot ar 2022. gadu, slēdzot autora līgumu, izmaksātājs atlīdzībai piemēros parastos darbaspēka nodokļus, ja autors tajā brīdī nebūs reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs. Nodokļu piemērošanas ziņā šāds līgums tiks pielīdzināts uzņēmuma līgumam vai darba līgumam. Turklāt darba līgums uzliek honorāra izmaksātājam pienākumu ievērot Darba likuma prasības, piemēram, pienākumu apmaksāt darbnespēju vai atvaļinājumu. Tomēr šādā situācijā autoram, iesniedzot nodokļa grāmatiņu, ir tiesības atlīdzībai piemērot neapliekamo minimumu, IIN atvieglojumus un attaisnotos izdevumus. Ne vienmēr tas ir parocīgi, bet iespējams.

Personai, kas saņem autoratlīdzību, pastāv arī cits variants: reģistrēties par saimnieciskās darbības veicēju un kārtot uzskaiti vispārējā režīmā. Tomēr jārēķinās ar to, ka tad pašam būs jāveic grāmatvedības uzskaite (parocīgāk to veikt vienkāršā ieraksta sistēmā) un jāmaksā nodokļi.

Ja saimnieciskā darbība reģistrēta tikai saistībā ar autoratlīdzības saņemšanu, tad ieņēmumu un izdevumu uzskaite ir izdevīgāka, rezultāts ir labvēlīgāks, bet nodokļu aprēķināšana nemaz nav tik sarežģīta!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada septembra (477.) numurā.