0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTINodokļi no saņemtā mantojuma

Nodokļi no saņemtā mantojuma

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Persona no mirušās mātes saņem mantojumā nekustamo īpašumu un naudu. Vai no šīm vērtībām būtu jāmaksā nodoklis? Atbilde Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma 9. panta 1. daļas 9. punktā noteikto: mantojuma rezultātā gūtais ienākums, izņemot autoratlīdzību (honorāru), kuru izmaksā autortiesību mantiniekiem, ir atbrīvots no nodokļa. Ja mirusī persona nav atstājusi testamentu, potenciālajiem mantiniekiem ir jāgriežas pie notāra, kas pārbauda visus dokumentus, noskaidro mirušās personas kreditorus (kuri arī var pieteikt savas pretenzijas ierobežotā laika periodā), izpilda noteiktas darbības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Nodokļi no saņemtā mantojuma
Foto: Simon RaeUnsplash

Persona no mirušās mātes saņem mantojumā nekustamo īpašumu un naudu. Vai no šīm vērtībām būtu jāmaksā nodoklis?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma 9. panta 1. daļas 9. punktā noteikto:

mantojuma rezultātā gūtais ienākums, izņemot autoratlīdzību (honorāru), kuru izmaksā autortiesību mantiniekiem,

ir atbrīvots no nodokļa. Ja mirusī persona nav atstājusi testamentu, potenciālajiem mantiniekiem ir jāgriežas pie notāra, kas pārbauda visus dokumentus, noskaidro mirušās personas kreditorus (kuri arī var pieteikt savas pretenzijas ierobežotā laika periodā), izpilda noteiktas darbības un izsniedz mantojuma apliecību.

Neskaitot notāra pakalpojumu apmaksu, mantiniekam būs jāapmaksā nekustamā īpašuma reģistrācija Zemesgrāmatā uz sava vārda.

Ja māte glabājusi naudas līdzekļus kredītiestādē, tos saskaņā ar iesniegumu kredītiestāde pārskaitīs mantinieka norādītajā kontā.

No saņemtās naudas ne tikai nav jāmaksā nodoklis, bet tā arī nav jādeklarē (ja kopsumma nepārsniedz 10 000 eiro), jo nauda saņemta no radinieka līdz trešajai1 pakāpei.

Atgādinu, ka pastāv ierobežojums skaidras naudas darījumiem — tos drīkst veikt tikai līdz 7200 eiro neatkarīgi no tā, kādā laika periodā darījums notika, kā arī neatkarīgi no tā, vai darījums notika vienā vai vairākās operācijās. Par minētās summas pārsniegumu piemērojams naudas sods 15% apmērā no darījuma summas.

1 Civillikuma izpratnē tie ir vecāki, bērni, mazbērni, vecvecāki, brāļi, māsas, mazmazbērni, vecāku brāļi un māsas, brāļu un māsu bērni.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada novembra (467.) numurā

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: