0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPašnodarbināto VSAOI objekts

Pašnodarbināto VSAOI objekts

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore ņemot vērā VSAA konsultāciju

Kā pašnodarbinātajam tiek aprēķināts VSAOI objekts un iemaksas no tā? Atbilde Pašnodarbināto personu uzskaitījums norādīts likuma "Par Valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 3. punktā, tomēr šeit dažādu iemeslu dēļ vairāk uzmanības tiks pievērsta saimnieciskās darbības veicējiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem un personām, kas saņem autoratlīdzību.  Par autoriem 2021. gada pirmajā pusgadā atlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem veica VSAOI 5% apmērā (tikai pensijas apdrošināšanai), pārējie maksāja — 5% (bet mazliet citādā kārtībā). Otrajā pusgadā kārtība mainīsies, un 5% vietā tiks piemērota 10%…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pašnodarbināto VSAOI objekts
Foto: Andrea Piacquadio – Pexels

Kā pašnodarbinātajam tiek aprēķināts VSAOI objekts un iemaksas no tā?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Pašnodarbināto personu uzskaitījums norādīts likuma “Par Valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 3. punktā, tomēr šeit dažādu iemeslu dēļ vairāk uzmanības tiks pievērsta saimnieciskās darbības veicējiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem un personām, kas saņem autoratlīdzību. 

Par autoriem 2021. gada pirmajā pusgadā atlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem veica VSAOI 5% apmērā (tikai pensijas apdrošināšanai), pārējie maksāja — 5% (bet mazliet citādā kārtībā).

Otrajā pusgadā kārtība mainīsies, un 5% vietā tiks piemērota 10% likme (arī — pensijas apdrošināšanai).

Papildu maksājums 10% apmērā tieši pensijas apdrošināšanai nozīmē, ka aprēķinā vispirms jāizmanto nevis tās VSAOI likmes, ko grāmatvedis piemēro, rēķinot iemaksu darba devēja un darba ņēmēja daļu, bet piemērotās likmes sadalījumu apakšlikmēs, proti, to apakšlikmi, kas paredzēta pensijas apdrošināšanai. 

Tātad, ja pašnodarbinātais veiks 10% VSAOI pensiju apdrošināšanai, viņš izmantos pensiju apdrošināšanai 23,91% (sk. atšifrējumu 34,09%).

Neskatoties uz to, ka pašnodarbinātie parasti atskaitās par ceturksni, uzskatāmībai veiksim aprēķinu vienam mēnesim.

Piemēram, pašnodarbinātais ir veicis VSAOI 10% apmērā no 400 eiro mēnesī, t.i., 40 eiro. VSAOI objekts pensiju apdrošināšanai ir 167,29 eiro (40,00 : 23,91 x 100). 

Ņemot vērā MK noteikumu Nr. 786 18. punktu (ja persona nav fondēto pensiju shēmas dalībnieks saskaņā ar Valsts fondēto pensiju likumu), pensijas kapitāls 20% no 167,29 eiro ir 33,46 eiro.

Savukārt, ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī ir 600 eiro (vairāk par minimālo mēnešalgu), vispirms tiek aprēķināta pašnodarinātā VSAOI likme 31,07% vismaz no 500 eiro (visiem apdrošināšanas veidiem), t.i., 155,35 eiro un 10% pensiju apdrošināšanai no starpības 100 eiro (600 – 500), t.i., 10 eiro, tātad papildus pensiju apdrošināšanai tiks reģistrēts VSAOI objekts 41,82 eiro (10,00 : 23,91 x 100), no kura 20% veidos pensijas kapitālu. Šādā gadījumā arī papildus veiktās VSAOI  10% apmērā pensiju apdrošināšanai sadalās gan I, gan II pensiju līmenī, ja persona ir fondēto pensiju shēmas dalībnieks:

MK noteikumu Nr. 786 18.2. punkts

Iemaksas 14% apmērā no iemaksu objekta veido valsts pensijas kapitālu saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”, un iemaksu likme fondēto pensiju shēmā ir 6% apmērā no iemaksu objekta (..).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: