0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVai par kafijas automātu, kas iegādāts darbinieku lietošanai, var atskaitīt priekšnodokli?

Vai par kafijas automātu, kas iegādāts darbinieku lietošanai, var atskaitīt priekšnodokli?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par šādu uzziņas pieprasījuma iesniedzēja (turpmāk - iesniedzējs) faktu aprakstu. Iesniedzēja pamatdarbība ir sava nekustamā īpašuma apsaimniekošana un iznomāšana. Iesniedzējs ir reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā un veic tikai ar PVN apliekamus darījumus. Iesniedzējs nodarbina trīs darbiniekus, kuri tieši saistīti ar tā pamatdarbības nodrošināšanu. Iesniedzējs iegādājās kafijas aparātu no SIA “K” (iegādes vērtība 1199,00 EUR, t.sk. PVN 208,09 EUR). Kafijas aparāts ir iegādāts, jo Darba aizsardzības likums nosaka, ka katrā darba vietā jābūt atpūtas telpai vai vismaz atpūtas vietai kādā telpā, kur darbiniekiem…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Chevanon Photography, Pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par šādu uzziņas pieprasījuma iesniedzēja (turpmāk - iesniedzējs) faktu aprakstu.

Iesniedzēja pamatdarbība ir sava nekustamā īpašuma apsaimniekošana un iznomāšana. Iesniedzējs ir reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā un veic tikai ar PVN apliekamus darījumus. Iesniedzējs nodarbina trīs darbiniekus, kuri tieši saistīti ar tā pamatdarbības nodrošināšanu.

Iesniedzējs iegādājās kafijas aparātu no SIA “K” (iegādes vērtība 1199,00 EUR, t.sk. PVN 208,09 EUR). Kafijas aparāts ir iegādāts, jo Darba aizsardzības likums nosaka, ka katrā darba vietā jābūt atpūtas telpai vai vismaz atpūtas vietai kādā telpā, kur darbiniekiem pārtraukumos atpūsties. Iesniedzējs iesniegumā uzdod jautājumu, vai tas var atskaitīt PVN kā priekšnodokli 100% apmērā no iegādātā kafijas aparāta vērtības, jo iesniedzējs uzskata, ka šie izdevumi ir saistīti ar tā administratīvās darbības nodrošināšanu, proti, kafijas automāta esamība atbilst mūsdienu izpratnei par darbinieku darba apstākļu nodrošināšanu.

VID, izvērtējot iesniedzēja iesniegumā un papildu ziņas sniegto faktu aprakstu, paskaidro, ka Pievienotās vērtības nodokļa likuma 92. panta pirmās daļas 1. punkts nosaka, ja preces iegādātas un pakalpojumi saņemti ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, priekšnodoklis ir no citiem reģistrētiem nodokļa maksātājiem saņemtajos nodokļa rēķinos norādītās nodokļa summas par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem.

Ministru kabineta (MK) 2013. gada 3. janvāra noteikumu Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” 157. punkts nosaka, ka reģistrēts nodokļa maksātājs kā priekšnodokli var atskaitīt arī nodokli, kas norādīts nodokļa rēķinā par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem savas administratīvās darbības nodrošināšanai (piemēram, par darbavietas aprīkojumu, dzeramā ūdens iegādi) un reklāmas pasākumu veikšanai.

Tādējādi, veiktajiem darījumiem ar precēm un pakalpojumiem, par kuriem samaksāts PVN, ir jābūt vērstiem uz nodokļa maksātāja tālāko ar nodokli apliekamo darījumu nodrošināšanu.

Arī Augstākās tiesas Senāta judikatūrā atzīts, lai nodokļu maksātājam tiktu atzītas tiesības uz priekšnodokļa atskaitījumu un tiktu noteikts šo tiesību apjoms, ir pietiekami, ja tiek konstatēts personas nodoms izmantot preces un pakalpojumus saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Turklāt jāpastāv tiešai un tūlītējai saiknei starp priekšnodokli un ar PVN apliekamajiem darījumiem.

Nepieciešams, lai PVN tiktu samaksāts par precēm un pakalpojumiem, kas patiešām vajadzīgi saimnieciskās darbības un ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai (Augstākās tiesas Senāta 2007. gada 8. februāra sprieduma SKA-23/2007 15. punkts).

Ņemot vērā, ka konkrētajā tiesiskajā situācijā iesniedzēja saimnieciskā darbība ir tiešā veidā atkarīga no tā darbinieku darba rezultātiem, secināms, ka izdevumi saistībā ar kafijas automāta iegādi ir vērsti uz iesniedzēja ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanu. Turklāt ir saskatāma tieša un tūlītēja saikne starp atbilstošu darba apstākļu nodrošināšanu iesniedzēja darbiniekiem un tālāk veiktajiem darījumiem – sniegtajiem apsaimniekošanas un nekustamā īpašuma nomas pakalpojumiem.

Līdz ar to iesniedzējam 2022. gada 2. februārī saņemtajā no SIA “K” pavadzīmē Nr. KLV…norādīto PVN summu 208,09 EUR apmērā par kafijas automāta iegādi ir tiesības atskaitīt kā priekšnodokli pilnā apmērā.

Lasiet arī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: