0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVai drīkst maksāt VSAOI vairāk par 10%?

Vai drīkst maksāt VSAOI vairāk par 10%?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Pašnodarbinātās personas peļņa (ienākums) ir mazāka par 500 eiro mēnesī. Darba attiecību nav. Vai drīkst veikt VSAOI lielākā summā par 10%? Atbilde Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" pārejas noteikumu 78. punktā minēts, ka par periodu no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim pašnodarbinātie veic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10 procentu apmērā. Ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī: Sasniedz vai pārsniedz Ministru kabineta noteikto minimālo darba algu, papildus šā likuma 14. panta otrajā daļā noteiktajam obligāto iemaksu objektam (pēc likmes 31,07%, ja ienākums sasniedz vai pārsniedz 500…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vai drīkst maksāt VSAOI vairāk par 10%?
Foto: Adam WingerUnsplash

Pašnodarbinātās personas peļņa (ienākums) ir mazāka par 500 eiro mēnesī. Darba attiecību nav. Vai drīkst veikt VSAOI lielākā summā par 10%?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" pārejas noteikumu 78. punktā minēts, ka par periodu no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim pašnodarbinātie veic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10 procentu apmērā. Ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī:

Sasniedz vai pārsniedz Ministru kabineta noteikto minimālo darba algu, papildus šā likuma 14. panta otrajā daļā noteiktajam obligāto iemaksu objektam (pēc likmes 31,07%, ja ienākums sasniedz vai pārsniedz 500 eiro) reizi ceturksnī veic obligātās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai no brīvi izraudzītā obligāto iemaksu objekta un faktisko ienākumu starpības (vismaz 10% apmērā).

Savukārt pašnodarbinātā persona drīkst veikt iemaksas pēc likmes 31,07% arī no visas ienākuma summas, kas pārsniedz 500 eiro. Šādā gadījumā nav summas, kurai jāpiemēro mazāka likme.

Ja ienākumi mēnesī nesasniedz Ministru kabineta noteikto minimālo darba algu, reizi ceturksnī jāveic obligātās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai no ienākuma (vismaz 10% apmērā).

Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10 procentu apmērā var nozīmēt, ka drīkst maksāt arī vairāk par desmit procentiem, tomēr, lai būtu pilnīga drošība šādam apgalvojumam, jāpārliecinās, ka pašnodarbinātās personas ziņojuma veidlapā ir nodrošināta atbilstoša aritmētika (ka iemaksu summa ir iemaksu objekta reizinājums ar likmi, kas ir lielāka par 10%).

Šāda apliecinājuma pārbaudi būs iespējams veikt tikai 2021. gada oktobrī, kad beigsies III ceturksnis (vai EDS pieņems šādu veidlapu).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada marta (471.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: