0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVai ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par dāvanām darbiniekiem?

Vai ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par dāvanām darbiniekiem?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

JAUTĀJUMS: Pirms Ziemassvētkiem firmas darbiniekiem tika izsniegtas dāvanas, kuru summa nepārsniedz likuma ierobežojumu. Tomēr preču iegādes dokumentā ir uzrādīta PVN summa (21%). Vai mums ir tiesības atskaitīt priekšnodokli? ATBILDI sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore PVN likuma 1. pantā ir definēts dāvanas jēdziens šī likuma izpratnē: 10) mazas vērtības dāvana — prece vai pakalpojums, kuru nodod bez atlīdzības un kura vērtība bez nodokļa vienam cilvēkam kalendāra gada laikā nepārsniedz 15,00 eiro, izņemot preci vai pakalpojumu, kas ir attiecināms uz reklāmas vai reprezentācijas izdevumiem. No definīcijas izriet, ka maksimālā dāvanas summa, par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

JAUTĀJUMS: Pirms Ziemassvētkiem firmas darbiniekiem tika izsniegtas dāvanas, kuru summa nepārsniedz likuma ierobežojumu. Tomēr preču iegādes dokumentā ir uzrādīta PVN summa (21%). Vai mums ir tiesības atskaitīt priekšnodokli?

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

ATBILDI sagatavoja Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

PVN likuma 1. pantā ir definēts dāvanas jēdziens šī likuma izpratnē:

10) mazas vērtības dāvana — prece vai pakalpojums, kuru nodod bez atlīdzības un kura vērtība bez nodokļa vienam cilvēkam kalendāra gada laikā nepārsniedz 15,00 eiro, izņemot preci vai pakalpojumu, kas ir attiecināms uz reklāmas vai reprezentācijas izdevumiem.

No definīcijas izriet, ka maksimālā dāvanas summa, par kādu drīkst iegādāties dāvanu, ir 18,15 eiro (kopā ar PVN), bet uzskaitē dāvanas vērtība jāiegrāmato kā 15 eiro. Kur grāmatosim PVN — 3,15 eiro?

Droši vien jūsu firmas saimnieciskā darbība (ar mērķi gūt peļņu) nav saistīta ar fizisko personu apdāvināšanu. Tādēļ likumsakarīgs ir jautājums par tiesībām uz priekšnodokļa atskaitīšanu.

Atbilde uz šo jautājumu lasāma PVN likuma 92. pantā «Vispārīgie noteikumi priekšnodokļa atskaitīšanai»:

(1) Ja preces iegādātas un pakalpojumi saņemti ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, priekšnodoklis ir: (..)

8) aprēķinātā vai samaksātā nodokļa summas par iegādātajām precēm, kas izsniegtas kā mazas vērtības dāvanas vai preču paraugi.

Tātad, iegādājoties dāvanu (vienai personai) par 18,15 eiro, PVN, kas norādīts rēķinā, droši uzrādāms kā atskaitāmais priekšnodoklis.

Arī izsniedzot dāvanu, kas krājumu sastāvā atrodas jūsu noliktavā (un iegādes brīdī par to bija atskaitīts priekšnodoklis), drīkst neaprēķināt un neatgriezt budžetā kādreiz atskaitīto PVN.

Savukārt, dāvinot pašražotās preces vai pašu sniegto pakalpojumu, nav jāaprēķina PVN no to pašizmaksas arī tad, ja izejvielu iegādes brīdī tika atskaitīts priekšnodoklis. Tātad tiks uzskatīts, ka priekšnodoklis tika atskaitīts pamatoti.

Otrs secinājums — iepriekš aprakstīto dāvanu drīkst dāvināt ne vien sava uzņēmuma darbiniekiem, bet arī jebkurai citai fiziskajai personai (likumā nav noteikts, ka mazas vērtības dāvana izsniegta tieši darbiniekam).

Atbilde publicēta žurnāla "Bilance" 2019. gada februāra (446.) numurā.