0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVienkāršo grāmatvedības prasības saimnieciskās darbības veicējiem- fiziskām personām, kas norēķiniem izmanto tikai bankas kontu

Vienkāršo grāmatvedības prasības saimnieciskās darbības veicējiem- fiziskām personām, kas norēķiniem izmanto tikai bankas kontu

Valdība 11. jūlijā izskatīja noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā"" , kas paredz vienkāršot grāmatvedības kārtošanas prasības fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, izmantojot norēķiniem saimniecisko darījumu nodrošināšanai tikai kredītiestādes (bankas) kontu. Minētie noteikumi stājas spēkā 14. jūlijā. Noteikumi Nr.188 papildināti un noteikta iespēja 4.1punktā fiziskām personām saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus nereģistrēt žurnālā. Šādos gadījumos, lai noteiktu nodokļu aprēķināšanai nepieciešamos datus un sagatavotu attiecīgi nodokļu deklarāciju, tiks izmantoti saimnieciskās darbības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valdība 11. jūlijā izskatīja noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā"" , kas paredz vienkāršot grāmatvedības kārtošanas prasības fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, izmantojot norēķiniem saimniecisko darījumu nodrošināšanai tikai kredītiestādes (bankas) kontu. Minētie noteikumi stājas spēkā 14. jūlijā.

Noteikumi Nr.188 papildināti un noteikta iespēja 4.1punktā fiziskām personām saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus nereģistrēt žurnālā. Šādos gadījumos, lai noteiktu nodokļu aprēķināšanai nepieciešamos datus un sagatavotu attiecīgi nodokļu deklarāciju, tiks izmantoti saimnieciskās darbības kredītiestādes (bankas) konta dati.

Tāpat noteikts, uz kādiem dokumentu veidiem var veikt ierakstus žurnālā (attaisnojuma dokumentiem un naudas izdevumus apliecinošiem dokumentiem). Atbilstoši grāmatvedības regulējošo normatīvajiem aktiem, piemēram, kases čeks, biļete ir naudas izdevumus apliecinoši dokumenti.

Noteikumu grozījumos ietverts nosacījums par viendabīgu attaisnojuma dokumentu kopsavilkumu datu vai naudas izdevumus apliecinošu dokumentu kopsavilkumu datu apvienošanu vienā iekšējā attaisnojuma dokumentā (piemēram, tiks sagatavots par vairākiem attaisnojumu dokumentiem vai kases čekiem viens kases izdevumu orderis), uz kuru pamatojoties tiks izdarīts ieraksts žurnālā. Gadījumā, ja par attaisnojuma dokumentu tiks izmantots kredītiestādes (bankas) konta izraksts, var aprēķināt šajā kontā notikušo viendabīgu (līdzīgu) saimniecisko darījumu kopsummas un tās ierakstīt žurnālā ar vienu ierakstu.

Papildināta žurnāla 3.ailes aizpildīšanas kārtība ar nosacījumu, ka veicot ierakstus žurnālā no naudas izdevumus apliecinošajiem dokumentiem norāda konkrētā dokumenta nosaukumu, numuru un datumu. Veicot ierakstus žurnālā no kredītiestādes (bankas) izsniegtā konta izraksta par laika posmu, kas ir ilgāks par vienu dienu, ja ir aprēķinātas un žurnālā tiek ierakstītas notikušās viendabīgu (līdzīgu) saimniecisko darījumu kopsummas, attaisnojuma dokumenta datuma vietā norāda attiecīgo laika posmu.

Kā norādīts noteikumu anotācijā, veiktie grozījumi noteikumos samazinās grāmatvedības kārtošanai patērēto laiku, jo, gadījumos, kad ir gan skaidras naudas darījumi, gan bezskaidras naudas darījumi, un līdz ar to persona tomēr nav atbrīvota no visu kredītiestāžu (bankas) konta izraksta ierakstu veikšanas žurnālā, tad, veicot ierakstus žurnālā no kredītiestāžu konta izraksta viendabīgus (līdzīgus) saimnieciskus darījumus varēs apvienot vienā ierakstā attiecīgajā žurnāla ailē. Pēc ekonomiskās būtības par viendabīgiem, tātad līdzīgiem saimnieciskiem darījumiem var uzskatīt, piemēram, naudas maksājumus par materiālu iegādi no darījumu partneriem, vai arī naudas ieņēmumus par preču pārdošanu vai pakalpojumu sniegšanu no klientiem.

Piemēram, persona saimnieciskās darbības vajadzībām būs iegādājusies materiālus no dažādiem darījuma partneriem un konta izrakstā skaidri norādīti šie darījuma partneri, tad veicot ierakstus žurnālā, attiecīgajā ailē, drīkstēs norādīt uzreiz visu šo kopējo saimniecisko darījumu kopsummu – tādējādi žurnālā neatšifrējot ne darījumu partnerus, ne darījumu partneru atsevišķās darījumu summas, bet jāieraksta tik atsauce uz bankas konta izraksta konkrētajiem datumiem un žurnāla attiecīgajā ailē jāuzrāda šo saimniecisko darījumu kopsumma. Lai varētu nodrošināt šo apvienoto darījumu un par tiem veikto ierakstu žurnālā izsekojamību uzņēmumu vadītājam būs iespēja pašam noteikt kredītiestādes (bankas) konta izrakstā piezīmju veidā ierakstiem apvienoto darījumu apzīmējumus, saīsinājumus utt.

Savukārt tām personām, kuras izmantos norēķiniem saimniecisko darījumu nodrošināšanai tikai kredītiestādes (bankas) kontu, būs tiesības atkāpties no ierakstu veikšanas žurnālā.