0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESDarba kolēģa aizvietošana atvaļinājumā

Darba kolēģa aizvietošana atvaļinājumā

Jautājums: vai darba devējs ir tiesīgs uzlikt darbiniekam par pienākumu aizvietot kolēģi atvaļinājuma laikā. Vai par to ir jāpiemaksā? Atbild Gita Oškāja, zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu birojs A. Kazačkovs un partneri   Ar kolēģa aizvietošanu autors saprot situāciju, kad darbinieks veic savus amata pienākumus un vienlaikus sava darba laika ietvaros izpilda arī kolēģa amata pienākumus. Praksē daudzi darba devēji jau amata aprakstā ieraksta darbinieka pienākumu aizvietot kolēģi tā prombūtnes laikā. Tādējādi pirmšķietami rodas iespaids, ka šādā gadījumā darbiniekam nav tiesības prasīt piemaksu par kolēģa aizvietošanu. Tomēr autors vērš uzmanību uz Darba likuma 6. panta pirmo daļu, kas noteic, ka nav…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums: vai darba devējs ir tiesīgs uzlikt darbiniekam par pienākumu aizvietot kolēģi atvaļinājuma laikā. Vai par to ir jāpiemaksā?

Atbild Gita Oškāja, zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu birojs A. Kazačkovs un partneri  

Ar kolēģa aizvietošanu autors saprot situāciju, kad darbinieks veic savus amata pienākumus un vienlaikus sava darba laika ietvaros izpilda arī kolēģa amata pienākumus.

Praksē daudzi darba devēji jau amata aprakstā ieraksta darbinieka pienākumu aizvietot kolēģi tā prombūtnes laikā. Tādējādi pirmšķietami rodas iespaids, ka šādā gadījumā darbiniekam nav tiesības prasīt piemaksu par kolēģa aizvietošanu. Tomēr autors vērš uzmanību uz Darba likuma 6. panta pirmo daļu, kas noteic, ka nav spēkā [..] darba līguma [..] noteikumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli.

Tiesu prakses attiecīgajā jautājumā nav, līdz ar to advokātu vidū ir dažādi viedokļi.

Autors uzskata, ka par kolēģa aizvietošanu ir jāpiemaksā, jo kolēģa aizvietošana ir uzskatāma par papildu darbu. Pretējā gadījumā rodas jautājums, kādēļ ir vajadzīgi divi vienādi/līdzīgi/dažādi amati, ja viens darbinieks spēj paveikt visu darba apjomu? Ja darba devējs jau sākotnēji ir paredzējis štatu sarakstā (vairākus) attiecīgos amatus ar konkrētiem pienākumiem un darba samaksu, darba devējs apzinās, ka katrs no tiem ir nepieciešams.

Aizvietošanas rezultātā ir lielāks darba apjoms, palielinās spriedze, satraukums, mazāk laika (vai vispār tāda neatliek) pārtraukumiem u. tml., jo darbiniekam ir jāpaspēj izdarīt darbu, ko iepriekš paveica divi (vai vairāk) darbinieki. Aizvietojot kolēģi, nevajadzētu būt šaubām, ka papildu pamatpienākumiem nāk klāt papildu pienākumi, kas var izpausties arī kā tāds pats darbs, bet lielāks darba apjoms, un par tiem tad darba devējam vajadzētu izmaksāt atbilstošu piemaksu.

Bez tam šaubu novēršanai jānorāda, ka piemaksa par papildu darbu, t.i., kolēģa aizvietošanu, neatbrīvo darba devēju no pienākuma maksāt piemaksu par virsstundu darbu, ja darbinieks ir piekritis to veikt un normālā darba laika ietvaros nepaspēj paveikt gan savus, gan aizvietojamā kolēģa pienākumus un darbu.

Turklāt būtiski ir vērst uzmanību uz to, ka darba devējs nevar uzlikt par pienākumu kolēģi obligāti aizvietot. Pusēm būtu jāvienojas par papildu darbu, kā arī par piemaksas par papildu darbu apmēru.

Ņemot vērā minēto, teorētiski jurists un grāmatvedis var aizvietot sekretāri, tajā pašā laikā kolēģa aizvietošana ,visticamāk, negatīvi ietekmē paša darbinieka pienākumu kvalitatīvu izpildi. Tādēļ tas jau ir katra darba devēja kompetencē saprātīgi izvērtēt, kam lūgt aizvietot kolēģi un – pats svarīgākais – izrunāt to ar katru konkrēto darbinieku. Iespējams lūgt kolēģi aizvietot nevis vienam konkrētam darbiniekam, bet vairākiem darbiniekiem maiņās, kā tas praksē bieži arī notiek; tādā gadījumā darbinieki varbūt piekristu aizvietot viens otru arī bez piemaksas saņemšanas, lai gan Darba likums tiem tādas tiesības paredz.

Jautājums un atbilde publicēti žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI augusta numurā rubrikā "ATBILD JURISTS".
Ja arī Jums ir jautājumi darba tiesisko attiecību sakarā, rakstiet: [email protected] un pāradresēsim tos kompetentiem ekspertiem