0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIAtbildes uz jautājumiem par nodokļu maksātāja statusa izvēli vai maiņu

Atbildes uz jautājumiem par nodokļu maksātāja statusa izvēli vai maiņu

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar nodokļu maksātāja statusa izvēli vai maiņu, sniedz Dr. oec. Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore. Jautājums: Kāda būtu vispiemērotākā uzņēmējdarbības forma 18 gadus vecam skolēnam, kurš vēlas strādāt par kurjeru, izmantojot vecāku automašīnu vai ar velosipēdu?  Atbilde: Ja nav lielu izdevumu, piemērota izvēle varētu būt mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja režīms, jo tas ir vienkāršākais un jāmaksā viena 15% nodokļa likme. Tomēr šajā kontekstā jāņem vērā arī iespējamie mīnusi - šādā gadījumā skolēns vairs nebūs apgādājamais, kas nozīmē, ka tas cilvēks, kura…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Startup Stock Photos from Pexels

Atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar nodokļu maksātāja statusa izvēli vai maiņu, sniedz Dr. oecInguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore.

Jautājums: Kāda būtu vispiemērotākā uzņēmējdarbības forma 18 gadus vecam skolēnam, kurš vēlas strādāt par kurjeru, izmantojot vecāku automašīnu vai ar velosipēdu? 

Atbilde: Ja nav lielu izdevumu, piemērota izvēle varētu būt mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja režīms, jo tas ir vienkāršākais un jāmaksā viena 15% nodokļa likme. Tomēr šajā kontekstā jāņem vērā arī iespējamie mīnusi - šādā gadījumā skolēns vairs nebūs apgādājamais, kas nozīmē, ka tas cilvēks, kura apgādībā viņš ir, zaudēs atvieglojumu par apgādājamiem (250 eiro neapliekamā summa reiz 20% IIN likme = neto alga par 50 eiro mazāka). Otra iespēja ir reģistrēt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātajam, bet tad jārēķinās ar to, ka jāveic ieņēmumu un izdevumu uzskaite žurnālā, jāiesniedz gada ieņēmumu deklarācija, jāmaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Jautājums: Vai nodokļu maksātāja statusa maiņu no saimnieciskās darbības veicēja uz sabiedrību ar ierobežotu atbildību var veikt, ja ir nodokļa parādi vai vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu par maksājuma grafiku, kas tiek ievērots?

Atbilde: Ja individuālajam komersantam vai pašnodarbinātajam ir nodokļu parādi, ir iespējams reģistrēt jaunu uzņēmumu kā sabiedrību ar ierobežotu atbildību, jo tā nav statusa maiņa. Taču nodokļu parādi fiziskajai personai, protams, saglabāsies - tie būs jāturpina nomaksāt saskaņā ar vienošanos.

Jautājums: Vai, veicot statusa maiņu, ir jāiesniedz arī labojums par aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansu, lai nākamā gada martā nebūtu jāmaksā nodoklis?

Atbilde: Pārtraucot saimniecisko darbību, IIN avanss vairs nav jāmaksā.

Lasiet arī: 

Kā pašnodarbinātajam piemērot saimnieciskās darbības izdevumus, maksājot IIN?

Kā atšķiras grāmatvedības kārtošana SIA un pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem?

Īpašnieka un viņa biznesa "attiecības": kā atšķiras prasības SIA un pašnodarbinātajiem/IK?

Ingunas Leibus semināru “Piemērotākā uzņēmējdarbības forma mazajiem uzņēmējiem nodokļu sloga mazināšanai” var iegādāties "Bilances Akadēmijas" mājaslapā.

Uzņēmumi atšķiras kā pēc to lieluma un tiesiskā statusa, tā arī pēc īpašnieku atbildības pakāpes, grāmatvedības sistēmas un nodokļu maksājumiem. Kā atrast vispiemērotāko un nekļūdīties jau pašā darbības sākumā? Ingunas Leibus grāmatā "Uzņēmējdarbības uzsākšana, grāmatvedība un nodokļi" aplūkota saimnieciskās darbības reģistrēšanas kārtība, salīdzinot dažādus uzņēmumu veidus, grāmatvedību un nodokļus.