0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAAtvaļinājuma naudas izmaksas datums

Atvaļinājuma naudas izmaksas datums

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

SIA darba algu izmaksā divas reizes mēnesī (līdz katra mēneša 8. datumam — alga par iepriekšējo mēnesi, bet līdz 18. datumam — avanss par kārtējo mēnesi). Darbiniekam piešķirts atvaļinājums no 7. līdz 20. septembrim, vienojoties par atvaļinājuma naudas saņemšanu kopā ar algu. SIA grāmatveži 8. septembrī izmaksāja algu par augustu. Par darbu septembrī pirms atvaļinājuma un atvaļinājuma nauda izmaksāta 18. septembrī. SIA personāla speciālisti uzskata, ka atalgojums par 01.09.–06.09. un atvaļinājuma nauda būtu jāizmaksā 8. septembrī. Organizācijās, kurās interesējāmies, uzskata, ka atalgojumu par 01.09.–06.09. un atvaļinājuma naudu drīkst izmaksāt 8. oktobrī. Atbilde Maija Grebenko, žurnāla Bilance…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Atvaļinājuma naudas izmaksas datums
Foto: ready made – pexels.com

SIA darba algu izmaksā divas reizes mēnesī (līdz katra mēneša 8. datumam — alga par iepriekšējo mēnesi, bet līdz 18. datumam — avanss par kārtējo mēnesi). Darbiniekam piešķirts atvaļinājums no 7. līdz 20. septembrim, vienojoties par atvaļinājuma naudas saņemšanu kopā ar algu. SIA grāmatveži 8. septembrī izmaksāja algu par augustu. Par darbu septembrī pirms atvaļinājuma un atvaļinājuma nauda izmaksāta 18. septembrī. SIA personāla speciālisti uzskata, ka atalgojums par 01.09.–06.09. un atvaļinājuma nauda būtu jāizmaksā 8. septembrī. Organizācijās, kurās interesējāmies, uzskata, ka atalgojumu par 01.09.–06.09. un atvaļinājuma naudu drīkst izmaksāt 8. oktobrī.

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 69. panta ceturtajā daļā teikts: samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par līdz atvaļinājumam nostrādāto laiku izmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma. Pēc darbinieka rakstveida pieprasījuma samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par laiku, kas nostrādāts līdz atvaļinājumam, var izmaksāt citā laikā, bet ne vēlāk kā nākamajā darba samaksas izmaksas dienā.

Darbinieks nav pieprasījis izmaksāt darba samaksu (par septembra pirmo nedēļu un atvaļinājuma naudu) 4. septembrī (vienu dienu pirms atvaļinājuma), un likums viņam ļauj izvēlēties citu datumu (var izmaksāt "citā laikā"). Formāli personāldaļai varētu veidoties viedoklis, ka kopsumma būtu izmaksājama 8. septembrī, jo šis datums tik tiešām ir tuvākais (pēc 7. septembra) darba samaksas izmaksas datums. Turklāt, kā izriet no minētā panta pirmās daļas, likums nešķiro tādus jēdzienus kā "alga" un "algas avanss". Abi saukti par "darba samaksu", kaut gan parasti darbinieki pirmo izmaksu uzskata par algas galējo aprēķinu par iepriekšējo mēnesi, bet otro — par avansu par esošo mēnesi. Vecos darba organizācijas normatīvajos aktos pat bija ieteikts, kādā apjomā noteikt avansa summu, atkarībā no regulāri saņemtās algas par mēnesi (ne vairāk par 40%).

Skatoties uz situāciju darbinieka acīm, tomēr nosliecos, ka viņš vēlējās saņemt darba samaksu gan par nostrādāto laiku pirms atvaļinājuma, gan par atvaļinājumu, gan par darbu pēc atvaļinājuma (arī taču septembris!) tieši savā algas izmaksas dienā, proti, 8. oktobrī (par visu septembri). Šādu taktiku parasti piekopj mazo algu saņēmēji, jo nauda vajadzīga arī pēc atvaļinājuma. 

Uzskatu, ka primārais šajā strīdā ir darbinieka izvēle, kad un ko viņš uzskata par sev vairāk piemērotu. Tomēr, lai līdzīgās situācijās nerastos domstarpības, gan darbiniekam skaidri jāizsaka sava griba, minot iesniegumā par atvaļinājumu ne vien sākuma datumu un termiņu, bet arī datumu, kad vēlas saņemt sev pienākošās summas. 

Savukārt grāmatvežiem, paredzot kolēģu atšķirīgos viedokļus un dažādas situācijas, ieteicams izstrādāt grāmatvedības politiku, kuru būtu iespējams papildināt, precizēt un uzlabot. 

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada novembra (467.) numurā