0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSBILANCES novembra numurā lasiet

BILANCES novembra numurā lasiet

Bilance Nr. 11 (491), 2022IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Gatavojamies gada noslēgumam.
Pēdējos gados gada pārskata iesniegšanas termiņš tika pagarināts par vairākiem mēnešiem, bet grāmatveži vēl joprojām ir pārslogoti, un tāpat ne visi laikus iesniedz pārskatus. Šajā žurnāla numurā gribam noskaidrot, kāds tam ir iemesls un vai tiešām gada pārskati būtu jāiesniedz četrus vai septiņus mēnešus pēc pārskata perioda beigām, kā ir noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.

NUMURA INTERVIJA

Ikars Kubliņš sarunājas ar Latvijas Būvnieku asociācijas prezidentu Normundu Grinbergu: Valsts pārāk lēni reaģē uz izmaiņām ekonomikā. 
Būvniecība allaž bijusi viena no kopējo ekonomikas situāciju gan visvairāk atspoguļojošām, gan ietekmējošām nozarēm — kā zināms, 2008. gada dižķibele sākās tieši pēc nekustamo īpašumu celtniecības «burbuļa» pārsprāgšanas, savukārt šogad būvniecība jau pagūta nodēvēt par vienu no lielākajiem inflācijas «perēkļiem». Par būvniecības nozares tendencēm un izaicinājumiem pašreizējos makroekonomikas satricinājumos žurnāla Bilance pētniecisko interviju ciklā saruna ar Latvijas Būvnieku asociācijas prezidentu Normundu Grinbergu.

NODOKĻI

Maija Grebenko: Virsstundu un nakts stundu noteikšana, ja nav nostrādāts pilns mēnesis. 
Lasītāja jautā par darbinieka darba laika aprēķināšanu summētā darba laika ietvaros, kam noteikta minimālā stundas tarifa likme, ja darbinieks netika nodarbināts pilnu mēnesi, piemēram, mēneša daļa ir darbinieka atvaļinājums vai darbnespēja. Kā šādos gadījumos tiek aprēķinātas virsstundas? 

GRĀMATVEDĪBA

Lilita Beķere: Par gada pārskatu iesniegšanas termiņiem. 
Gada pārskatu sagatavošana ir aktuāla katram uzņēmumam. Pēdējos gados gada pārskata iesniegšanas termiņš tika pagarināts par vairākiem mēnešiem, bet grāmatveži ir pārslogoti, un tāpat ne visi laikus iesniedz pārskatus. Šajā rakstā mēģināsim saprast, kāds tam ir iemesls un vai tiešām gada pārskati būtu jāiesniedz četrus vai septiņus mēnešus pēc pārskata perioda beigām, kā ir noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.

Ildze Alksnīte: Aktuālākais gada pārskata sagatavošanas procesā — saimniecisko darījumu korektas periodizācijas piemērošana. 
Lai sagatavotu gada pārskatu, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir pareizas periodizācijas piemērošana ieņēmumiem un izdevumiem. Kāpēc tas ir svarīgi?

FINANSES

Linards Anisimovs: Aktualitātes un problēmas NILLTPFN un Sankciju likuma izpildē ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem. 
Kopš 2018. gada Valsts ieņēmumu dienests kā uzraudzības un kontroles institūcija ir aktīvi uzsākusi regulāras pārbaudes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju risku pārvaldīšanas prasību ievērošanas jomā, pārliecinoties par to, vai Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kā arī Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā noteiktie subjekti, kurus tā uzrauga, ievēro šajos normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Inga Jefrēmova: Projekta ieviešanas process. 
Iepriekšējos Bilances numuros autore jau apskatīja divas tēmas, kas saistītas ar projekta vadību jeb, precīzāk, projekta pieteikuma un finanšu plāna sagatavošanu. Šajā rakstā autore dalās pieredzē, kā projektu veiksmīgi ieviest.

ATTĪSTĪBA

Inga Pumpure: Koučings uzņēmumā — izcils palīgs vadītājam un darbiniekiem. 
Kāpēc es, ilgus gadus darbojoties par grāmatvedi un lektori, esmu ieguvusi profesionāla kouča sertifikātu? Tāpēc, ka koučings ir loģisks manu iemaņu, prasmju, spēju un pieredzes apvienojums. Man ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem, patīk gandarījuma sajūta, kad esmu palīdzējusi atrisināt kādu iestrēgušu jautājumu, devusi cilvēkam cerību, ka viss būs labi, vajag tikai izdarīt to un to. Jā, grāmatveža, finanšu konsultanta un lektora darbs ir vairāk saistīts ar padomu došanu, praktisku palīdzību, atbildības uzņemšanos par to, ko iesaka, par sniegtajiem praktiskajiem padomiem. Koučingā palīdzu citādi — iedvesmojot, atverot cilvēkā labo un spēcīgo, ceļot pašapziņu, nesmejoties par viņa domām un jautājumiem, neaudzinot un nesalīdzinot! Un fantastisks ir rezultāts un lēmumi, ko cilvēks pieņem pats ar savām domām, pārdomām, saviem iekšējiem resursiem! Gandarījums ir gan koučam, gan cilvēkam, kas atnāca pie kouča pēc palīdzības.

Inese Helmane: Lai vārti uz uzņēmuma datiem būtu slēgti. 
Digitālajā vidē grāmatvedības uzņēmums var būt ieejas vektors, lai tiktu pie daudzu citu uzņēmumu datiem. Viens neuzmanīgs grāmatvedis var kļūt par draudu virknei dažādu mērogu un nozaru uzņēmumu. Līdz ar to ir jāapzinās kiberdrošības riski un jāveic preventīvas darbības to novēršanai. Žurnāliste sarunājas par grāmatvežu kiberhigiēnu ar Valsts akciju sabiedrības Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs Korporatīvās komunikācijas vadītāju Vinetu Sprugaini, Kiberdrošības biznesa virziena vadītāju Arturu Filatovu un Biznesa attīstības daļas vadītāju Kārli Siliņu.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Maija Grebenko: Vidējās izpeļņas noteikšana, ja nav nostrādāti seši mēneši.

Linda Miezīte: PVN par reklāmas pakalpojumiem. Darbības platformā letsdeel.com.

Linda Puriņa: Zemnieku saimniecības reorganizācija.

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Nadežda Korobčenko: Reorganizācija nodalīšanas ceļā, ja veido jaunu SIA. 
SIA reorganizācija, veidojot jaunu SIA, ir risinājums uzņēmējdarbības riska samazināšanai, piemēram, atdalot biznesu no īpašuma. Reorganizācijas process, labākajā gadījumā, var aizņemt sešus mēnešus ar nosacījumu, ka visi dokumenti atbilst Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām un no Uzņēmuma reģistra puses nebūs pieņemto lēmumu par reorganizācijas ieraksta veikšanas atlikšanu.

PTAC informācija: Kas jāņem vērā pakalpojumu cenu paaugstinājuma gadījumos? 
Energoresursu un dažādu citu izmaksu straujā palielinājuma dēļ Latvijas uzņēmumi steidz pārskatīt pakalpojumu cenas, lai saglabātu veiksmīgu uzņēmumu darbību. Vairāki pakalpojumu sniedzēji jau mainījuši pakalpojumu cenas, bet daļa to plāno darīt tuvākajā laikā. Lai patērētāji būtu arvien zinošāki par savām tiesībām un pienākumiem, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs vērš uzmanību uz vairākām būtiskām niansēm, kas ir jāņem vērā cenas paaugstinājuma gadījumā.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

Semināri, e-semināri un kursi oktobrī.

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES E-žurnāli un ARHĪVS

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Bilance Nr. 11 (491), 2022IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Gatavojamies gada noslēgumam. Pēdējos gados gada pārskata iesniegšanas termiņš tika pagarināts par vairākiem mēnešiem, bet grāmatveži vēl joprojām ir pārslogoti, un tāpat ne visi laikus iesniedz pārskatus. Šajā žurnāla numurā gribam noskaidrot, kāds tam ir iemesls un vai tiešām gada pārskati būtu jāiesniedz četrus vai septiņus mēnešus pēc pārskata perioda beigām, kā ir noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.

NUMURA INTERVIJA

Ikars Kubliņš sarunājas ar Latvijas Būvnieku asociācijas prezidentu Normundu Grinbergu: Valsts pārāk lēni reaģē uz izmaiņām ekonomikā.  Būvniecība allaž bijusi viena no kopējo ekonomikas situāciju gan visvairāk atspoguļojošām, gan ietekmējošām nozarēm — kā zināms, 2008. gada dižķibele sākās tieši pēc nekustamo īpašumu celtniecības «burbuļa» pārsprāgšanas, savukārt šogad būvniecība jau pagūta nodēvēt par vienu no lielākajiem inflācijas «perēkļiem». Par būvniecības nozares tendencēm un izaicinājumiem pašreizējos makroekonomikas satricinājumos žurnāla Bilance pētniecisko interviju ciklā saruna ar Latvijas Būvnieku asociācijas prezidentu Normundu Grinbergu.

NODOKĻI

Maija Grebenko: Virsstundu un nakts stundu noteikšana, ja nav nostrādāts pilns mēnesis.  Lasītāja jautā par darbinieka darba laika aprēķināšanu summētā darba laika ietvaros, kam noteikta minimālā stundas tarifa likme, ja darbinieks netika nodarbināts pilnu mēnesi, piemēram, mēneša daļa ir darbinieka atvaļinājums vai darbnespēja. Kā šādos gadījumos tiek aprēķinātas virsstundas? 

GRĀMATVEDĪBA

Lilita Beķere: Par gada pārskatu iesniegšanas termiņiem.  Gada pārskatu sagatavošana ir aktuāla katram uzņēmumam. Pēdējos gados gada pārskata iesniegšanas termiņš tika pagarināts par vairākiem mēnešiem, bet grāmatveži ir pārslogoti, un tāpat ne visi laikus iesniedz pārskatus. Šajā rakstā mēģināsim saprast, kāds tam ir iemesls un vai tiešām gada pārskati būtu jāiesniedz četrus vai septiņus mēnešus pēc pārskata perioda beigām, kā ir noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā. Ildze Alksnīte: Aktuālākais gada pārskata sagatavošanas procesā — saimniecisko darījumu korektas periodizācijas piemērošana.  Lai sagatavotu gada pārskatu, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir pareizas periodizācijas piemērošana ieņēmumiem un izdevumiem. Kāpēc tas ir svarīgi?

FINANSES

Linards Anisimovs: Aktualitātes un problēmas NILLTPFN un Sankciju likuma izpildē ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.  Kopš 2018. gada Valsts ieņēmumu dienests kā uzraudzības un kontroles institūcija ir aktīvi uzsākusi regulāras pārbaudes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju risku pārvaldīšanas prasību ievērošanas jomā, pārliecinoties par to, vai Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kā arī Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā noteiktie subjekti, kurus tā uzrauga, ievēro šajos normatīvajos aktos noteiktās prasības. Inga Jefrēmova: Projekta ieviešanas process.  Iepriekšējos Bilances numuros autore jau apskatīja divas tēmas, kas saistītas ar projekta vadību jeb, precīzāk, projekta pieteikuma un finanšu plāna sagatavošanu. Šajā rakstā autore dalās pieredzē, kā projektu veiksmīgi ieviest.

ATTĪSTĪBA

Inga Pumpure: Koučings uzņēmumā — izcils palīgs vadītājam un darbiniekiem.  Kāpēc es, ilgus gadus darbojoties par grāmatvedi un lektori, esmu ieguvusi profesionāla kouča sertifikātu? Tāpēc, ka koučings ir loģisks manu iemaņu, prasmju, spēju un pieredzes apvienojums. Man ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem, patīk gandarījuma sajūta, kad esmu palīdzējusi atrisināt kādu iestrēgušu jautājumu, devusi cilvēkam cerību, ka viss būs labi, vajag tikai izdarīt to un to. Jā, grāmatveža, finanšu konsultanta un lektora darbs ir vairāk saistīts ar padomu došanu, praktisku palīdzību, atbildības uzņemšanos par to, ko iesaka, par sniegtajiem praktiskajiem padomiem. Koučingā palīdzu citādi — iedvesmojot, atverot cilvēkā labo un spēcīgo, ceļot pašapziņu, nesmejoties par viņa domām un jautājumiem, neaudzinot un nesalīdzinot! Un fantastisks ir rezultāts un lēmumi, ko cilvēks pieņem pats ar savām domām, pārdomām, saviem iekšējiem resursiem! Gandarījums ir gan koučam, gan cilvēkam, kas atnāca pie kouča pēc palīdzības. Inese Helmane: Lai vārti uz uzņēmuma datiem būtu slēgti.  Digitālajā vidē grāmatvedības uzņēmums var būt ieejas vektors, lai tiktu pie daudzu citu uzņēmumu datiem. Viens neuzmanīgs grāmatvedis var kļūt par draudu virknei dažādu mērogu un nozaru uzņēmumu. Līdz ar to ir jāapzinās kiberdrošības riski un jāveic preventīvas darbības to novēršanai. Žurnāliste sarunājas par grāmatvežu kiberhigiēnu ar Valsts akciju sabiedrības Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs Korporatīvās komunikācijas vadītāju Vinetu Sprugaini, Kiberdrošības biznesa virziena vadītāju Arturu Filatovu un Biznesa attīstības daļas vadītāju Kārli Siliņu.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Maija Grebenko: Vidējās izpeļņas noteikšana, ja nav nostrādāti seši mēneši. Linda Miezīte: PVN par reklāmas pakalpojumiem. Darbības platformā letsdeel.com. Linda Puriņa: Zemnieku saimniecības reorganizācija.

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Nadežda Korobčenko: Reorganizācija nodalīšanas ceļā, ja veido jaunu SIA.  SIA reorganizācija, veidojot jaunu SIA, ir risinājums uzņēmējdarbības riska samazināšanai, piemēram, atdalot biznesu no īpašuma. Reorganizācijas process, labākajā gadījumā, var aizņemt sešus mēnešus ar nosacījumu, ka visi dokumenti atbilst Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām un no Uzņēmuma reģistra puses nebūs pieņemto lēmumu par reorganizācijas ieraksta veikšanas atlikšanu. PTAC informācija: Kas jāņem vērā pakalpojumu cenu paaugstinājuma gadījumos?  Energoresursu un dažādu citu izmaksu straujā palielinājuma dēļ Latvijas uzņēmumi steidz pārskatīt pakalpojumu cenas, lai saglabātu veiksmīgu uzņēmumu darbību. Vairāki pakalpojumu sniedzēji jau mainījuši pakalpojumu cenas, bet daļa to plāno darīt tuvākajā laikā. Lai patērētāji būtu arvien zinošāki par savām tiesībām un pienākumiem, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs vērš uzmanību uz vairākām būtiskām niansēm, kas ir jāņem vērā cenas paaugstinājuma gadījumā.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

Semināri, e-semināri un kursi oktobrī.

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES E-žurnāli un ARHĪVS