0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASAISTĪBAS un AKTĪVIGada pārskatu biežākās kļūdas, uzrādot saistības

Gada pārskatu biežākās kļūdas, uzrādot saistības

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Gada pārskatu iesniegšanas gala termiņa pārcelšana līdz 31. jūlijam nozīmē, ka būs vairāk laika sagatavoties kvalitatīva gada pārskata iesniegšanai. Lai palīdzētu to izdarīt, piedāvājam iepazīties ar ekspertu padomiem, kā izvairīties no kļūdām pārskatu aizpildīšanā. Zvērināta revidente, sertificēta nodokļu konsultante Nelda Janoviča informē par kļūmēm, kas mēdz gadīties, uzrādot saistības. Viena veida saistības ir uzkrājumi, otra veida - parastās saistības (norēķini ar pircējiem) un trešā veida - uzkrātās saistības. Svarīgi visus šos saistību veidus profesionāli atšķirt, saka N. Janoviča. Uzkrājumi ir radušies no iepriekšējo…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash
Nelda Janoviča, zvērināta revidente, sertificēta nodokļu konsultante

Gada pārskatu iesniegšanas gala termiņa pārcelšana līdz 31. jūlijam nozīmē, ka būs vairāk laika sagatavoties kvalitatīva gada pārskata iesniegšanai. Lai palīdzētu to izdarīt, piedāvājam iepazīties ar ekspertu padomiem, kā izvairīties no kļūdām pārskatu aizpildīšanā. Zvērināta revidente, sertificēta nodokļu konsultante Nelda Janoviča informē par kļūmēm, kas mēdz gadīties, uzrādot saistības.

Viena veida saistības ir uzkrājumi, otra veida - parastās saistības (norēķini ar pircējiem) un trešā veida - uzkrātās saistības. Svarīgi visus šos saistību veidus profesionāli atšķirt, saka N. Janoviča.

Uzkrājumi ir radušies no iepriekšējo gadu notikumiem - tie ir izdevumi, kas var rasties nākotnē. Te pieskaitāmi, piemēram, ražotāja garantijas remonti, kam būtu jāveido uzkrājums (tā lielums būtu atkarīgs no iepriekšējo gadu pieredzes). Tāpat šajā sadaļā var būt tiesvedību izdevumi, auditu uzrēķini. Savukārt, piemēram, pamatlīdzekļu nolietojums, bilances aktīva postenis "Krājumi" un šaubīgie debitori neesot ieliekami uzkrājumu sadaļā, jo pēc ekonomiskās būtības tie visi ir aktīvu vērtības samazinājumi. "Tas ir ļoti skaidri jāsaprot!" uzsver N. Janoviča.

Uzkrātās saistības ir rēķini, kas kļuvuši zināmi vēlāk, kā arī šajā sadaļā ieskaitāmi neizmantotie atvaļinājumi, kā to kopš 2016. gada definē Ministru kabineta noteikumi Nr. 775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi", nosakot, ka aprēķins par neizmantotajiem atvaļinājumiem ir uzrādāms uzkrāto saistību sastāvā (164. punkts: "Aplēstās saistību summas pret darbiniekiem par pārskata gadā uzkrātajām neizmantotām atvaļinājumu dienām sabiedrības grāmatvedībā uzskaita bilances postenī "Uzkrātās saistības".) Mikrosabiedrībām (kurām nevajag zvērināta revidenta pārbaudi) šīs saistības par neizmantotajiem atvaļinājumiem ir atļauts neuzskaitīt (165. punkts).

"Svarīgi arī atcerēties, ka atvaļinājumus jāaprēķina uz 31. decembri. Reizēm gadās kļūdas, ka tiek ņemts vērā novembris, nevis decembris," piebilst N. Janoviča.

Neldas Janovičas semināra "Aktuālais un svarīgais – 2019. gada uzņēmumu ienākuma nodoklis un 2019. gada pārskats" videoierakstu iespējams iegādāties šeit.

Par gada pārskatu iesniegšanu lasiet arī:

Kā gada pārskatos labot kļūdas par iepriekšējiem pārskata periodiem?

Kā izvērtēt gada pārskatā sniedzamās nepieciešamās informācijas apjomu?

Gada pārskatu kļūdas: #1 Gada pārskats nav “saimnieciskās darbības pārskats”

Gada pārskatu kļūdas: #2 Nepareizi atzīmētas opcijas, kas pieprasa zvērināta revidenta ziņojumu