E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIIeguldījumu konti, kapitāla pieaugums no akciju vai daļu pārdošanas — atšķirības nodokļu aspektos, aprēķināšanā un deklarēšanā
Ieguldījumu konti, kapitāla pieaugums no akciju vai daļu pārdošanas — atšķirības nodokļu aspektos, aprēķināšanā un deklarēšanā
Ieva Šterna-Tikaiže,
Licencēta grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzēja, sertificēta nodokļu konsultante
Naudas līdzekļu ieguldījumi akcijās vai daļās mūsdienās ir kļuvusi populārs privātpersonu papildu ienākumu avots. Bet, kā jau par gandrīz visiem ienākumiem, ir jāmaksā nodokļi. Šajā rakstā detalizētāk apskatīsim kopējo un atšķirīgo starp to, kā jāaprēķina un jādeklarē nodokļi, ja ienākums tiek gūts no ieguldījuma konta, vai tā ir peļņa no tirgošanās ar akcijām vai daļām. Rakstā tiks vērsta uzmanība uz situācijām, kad šo ienākumu gūst Latvijas rezidenti — fiziskās personas. Starp šiem ienākumu veidiem ir vairāk atšķirīgā nekā kopīgā. Tāpēc…
Naudas līdzekļu ieguldījumi akcijās vai daļās mūsdienās ir kļuvusi populārs privātpersonu papildu ienākumu avots. Bet, kā jau par gandrīz visiem ienākumiem, ir jāmaksā nodokļi.
Šajā rakstā detalizētāk apskatīsim kopējo un atšķirīgo starp to, kā jāaprēķina un jādeklarē nodokļi, ja ienākums tiek gūts no ieguldījuma konta, vai tā ir peļņa no tirgošanās ar akcijām vai daļām. Rakstā tiks vērsta uzmanība uz situācijām, kad šo ienākumu gūst Latvijas rezidenti — fiziskās personas.
Starp šiem ienākumu veidiem ir vairāk atšķirīgā nekā kopīgā. Tāpēc ir ļoti svarīgi jau sākotnēji identificēt, kas šis būs par ienākumu avotu un kad un kā jāveic deklarēšanas darbības.
KOPĪGAIS
Ienākumam piemēro 25,5% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi.
Ieguldījumu kontā var tirgoties arī ar akcijām vai daļām, saņemt dividendes un procentu ienākumus.
Ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja rīcībā ir informācija par IIN ieturēšanu pilnā apmērā no saņemtajiem dividenžu vai procentu pārskatījumiem, tāpat, ja dividendes nav apliekamas ar IIN, ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam nav jāaprēķina IIN.
Ja ar nodokli apliekami ienākumi netiek gūti, deklarācijas nav jāiesniedz.
Aprēķināto nodokļa summu iemaksā vienotajā nodokļu kontā LV33TREL1060000300000
ATŠĶIRĪGAIS par Ieguldījumu kontu
Jābūt noslēgtam līgumam starp ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju un fizisko personu — konta īpašnieku.
Ienākumu no ieguldījumu konta uzrāda gada ienākumu deklarācijas D11 pielikumā «Taksācijas gadā gūtie ienākumi, kuriem nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumus» un pievieno tai ieguldījumu pakalpojuma sniedzēja sagatavoto ieguldījumu konta izrakstu. Deklarācijā jānorāda informācija par ienākuma izmaksātāju.
Nodoklis tiek aprēķināts par gadu, ja izmaksa no ieguldījumu konta
ir pozitīva un pārsniedz iepriekš ieguldīto.
Fiziskajai personai — konta īpašniekam — ieguldījumu kontā saņemtās dividendes vai procentu ienākumi nav atsevišķi jādeklarē tā gada ienākumu deklarācijā, kad tās saņemtas, ieguldījumu kontā saņemtās dividendes vai procentu ienākumi ir ienākums no ieguldījumu konta, un
to fiziskā persona deklarē ienākuma no ieguldījumu konta ietvaros.
Par ienākuma gūšanas dienu uzskata dienu, kad no ieguldījumu konta izmaksātā naudas summa pārsniedz ieguldījumu kontā
iemaksāto naudas summu, vai arī izbeidzot ieguldījumu konta līgumu
un pārskaitot ieguldījumu konta līdzekļus uz norēķinu kontu,
vai arī lūdzot tos izmaksāt skaidrā naudā.
Ja finanšu instrumenti tiek pārvesti no viena ieguldījumu konta uz citu ieguldījumu kontu, ienākuma gūšanas diena tiek noteikta, kad ieguldījumu kontā, uz kuru tiek pārvesti finanšu instrumenti, izmaksātā naudas summa pārsniedz ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu.
Tādus ienākumus ieguldījumu fondu ietvaros kā dividendes un procentu maksājumus vērtspapīru kontā uzskata par ienākumu no kapitāla, tādējādi ienākums un IIN no tiem ir aprēķināms un deklarējams atsevišķi.
Ienākums no finanšu instrumentu individuālas pārvaldīšanas saskaņā
ar ieguldītāja pilnvarojumu (portfeļa pārvaldības pakalpojuma)
nav ienākums no ieguldījumu konta, taču tiek deklarēts identiski.
Ieguldījumu konta izrakstā netiek norādīta pārskaitītā komisijas maksa (maksas), jo tā netiek uzskatīta par naudas līdzekļu izmaksu no ieguldījumu konta un tādējādi netiek iekļauta ar nodokli apliekamajā ienākumā.
Gada ienākumu deklarācija iesniedzama VID nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja kopējie gada ienākumi ir lielāki par 78 100 eiro, deklarāciju iesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.
ATŠĶIRĪGAIS par kapitāla pieaugumu
Var reģistrēties kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs (MUN) un maksāt 25% nodokli, attiecīgi iesniedzot tikai MUN deklarācijas.
Ienākumu no kapitāla pieauguma uzrāda kapitāla pieauguma deklarācijās, kas var būt gan kā ceturkšņa (ja ienākumi ceturksnī pārsniedz 1000 eiro), gan kā gada deklarācijas līdz nākamā gada 15. janvārim.
Ja veidojas neapliekami ienākumi, tad tie ir jāuzrāda personas gada ienākuma deklarācijā sadaļā D1.
Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā. Tiek ņemtas vērā iegādes izmaksas un ienākuma nodoklis tiek rēķināts no starpības (izņemot MUN gadījumā).
Nosakot kapitāla pieaugumu par taksācijas periodu, proti, ceturksni, ņem vērā visus tā ceturkšņa kapitāla aktīvu (akciju) pārdošanas darījumus. Attiecīgi kapitāla pieauguma aprēķinā ņem vērā, ka ceturkšņa ietvaros var būt gan peļņas, gan zaudējumu darījumi.
Atskaitē darījumi tiek norādīti atsevišķi par katru ienākumu pēc datumiem.
Ja tomēr gada kopējais rezultāts ir zaudējumi, līdz nākamā gada 1. februārim ir iespēja sniegt koriģējošo gada kapitāla pieauguma deklarāciju. Tādā veidā atgūstot pārmaksāto nodokli. Zaudējumus nevar pārnest uz nākamajiem gadiem.
Ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos, ir kapitāla aktīvi. Ienākumu no ieguldījumu fondu apliecību atsavināšanas (t. sk. pārdošanas) uzskata par ienākumu no kapitāla pieauguma.
Darījumi ar kriptovalūtām pielīdzināmi kapitāla pieauguma darījumiem.
BIEŽĀK PAMANĪTĀS KĻŪDAS VAI NESKAIDRĪBAS
Par ienākumiem, kas ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, tiek mēģināts ievietot šos ienākumus personas gada ienākumu deklarācijā pēc 1. marta. Jāatceras, ka gada kapitāla pieauguma deklarācijas termiņš ir 15. janvāris.
Ienākumus no ieguldījumu konta deklarē kā kapitāla pieaugumu.
Fiziskā persona nav informēta par gadījumiem, kad pašai ir jāreģistrē ieguldījumu konta līgums Valsts ieņēmumu dienestā.
Piemēri
n Par ienākumiem no ieguldījumu konta
2023. gadā fiziskā persona ir noslēgusi Ieguldījuma konta līgumu ar https://www.fktk.lv reģistrētu tirgus dalībnieku. Ir iemaksājusī 10 000 eiro. Gada laikā iegādātas akcijas 9000 eiro vērtībā.
Par 2023. gadu ienākums neveidojas. Deklarācija nav jāiesniedz.
2024. gadā tiek pārdotas akcijas ar peļņu par 11 000 eiro. Līdz gada beigām fiziskajai personai izmaksāts viss kontā esošais atlikums 12 000 eiro. Apliekamais ienākums veidojas 2000 eiro.
No 2025. gada 1. marta līdz 1. jūnijam persona sagatavo un iesniedz savu gada ienākumu deklarāciju.
n Par ienākumiem no akciju pirkšanas/pārdošanas (kapitāla pieauguma)
Fiziskā persona ir atvērusi vērtspapīru kontu, lai pirktu un pārdotu dažādu uzņēmumu biržā kotētās akcijas vai daļas.
1. ceturksnī (01.01–31.03.) iegādātas XX un YY uzņēmumu akcijas. Deklarācija nav jāiesniedz.
2. ceturksnī (01.04–30.06) pārdotas XX uzņēmuma akcijas un ienākums ir lielāks par 1000 eiro. Jāiesniedz DK veidlapa līdz 15. jūlijam. Jāsamaksā nodoklis līdz 23. jūlijam.
3. ceturksnī (01.07.–30.09) darījumi nenotiek. Deklarācija nav jāiesniedz.
4. ceturksnī (01.10–31.12) pārdotas YY akcijas par zemāku vērtību nekā iegādāts. Līdz nākamā gada 1. februārim tiek iesniegta gada kapitāla pieauguma ienākuma precizēšanas deklarācija.
Detalizētāk par Ieguldījumu kontu regulējumu
Informāciju par atvērto ieguldījumu kontu Valsts ieņēmumu dienestam (VID) sniedz:
ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs(pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu) Kontu reģistra likumā noteiktajā kārtībā, ja tas ir Kontu reģistra likuma subjekts;
Latvijā reģistrētsieguldījumu pakalpojumu sniedzējs vaiārvalstīsreģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiāle Latvijā (pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu) ne vēlāk kā līdz gada beigām VID noteiktā kārtībā, ja attiecīgā iestāde nav Kontu reģistra likuma subjekts;
nodokļu maksātājs patsne vēlāk kā līdz gada beigām informē VID EDS par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs (pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu) nav Latvijā reģistrēts ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs vai ārvalstīs reģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiāle Latvijā, norādot:
ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja juridisko nosaukumu, reģistrācijas numuru, reģistrācijas valsti;
atvērtā ieguldījumu konta numuru (numurus, ja ieguldījumu kontu nav iespējams nepārprotami identificēt, pamatojoties tikai uz vienu konta numuru).
Iesniegumu par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam, konta īpašnieks VID nosūta elektroniski, izmantojot EDS, izvēloties nestrukturēto dokumentu «Informācija Valsts ieņēmumu dienestam» vai «Sarakste ar VID», pievienojot brīvā formā uzrakstītu iesniegumu, kurā norāda ieguldījumu konta numuru, iestādes, kurā konts ir atvērts, nosaukumu, ieguldījumu konta valūtu un atvēršanas datumu.
Lai ienākums tiktu kvalificēts kā ienākums no ieguldījumu konta, ieguldījumu kontam jāatbilst likuma prasībām.
Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam vienlaikus jāatbilst abiem šādiem nosacījumiem:
tā ir kredītiestāde, tās filiāle vai ārvalsts kredītiestādes filiāle vai komersants, kas atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumam vai tam pielīdzināmam pakalpojumu sniedzēja rezidences valsts regulējumam ir saņēmis licenci ieguldījumu pakalpojumu sniegšanai;
tas ir Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalsts rezidents vai tādas valsts rezidents, ar kuru Latvija ir noslēgusi konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu.
Lai veiktu vērtspapīru darījumus ar ieguldījumu kontā esošajiem līdzekļiem, klientam ir jāatver gan ieguldījumu konts, gan arī tam piesaistīts finanšu instrumenta konts.
Ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros atļauts piešķirt konta īpašniekam finansējumu finanšu instrumentu darījumu veikšanai, ja ieguldījumu konta ietvaros turētie finanšu instrumenti kalpo kā izsniegtā kredīta vai aizdevuma nodrošinājums un ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs, kas izsniedz kredītu vai aizdevumu, ir iesaistīts finanšu instrumentu darījumā. Šādā gadījumā piešķirtais finansējums netiek uzskatīts par ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu ienākuma no ieguldījumu konta noteikšanai.
Naudas līdzekļi, kas iegūti ieguldījumu konta darījumu izpildes rezultātā, kā arī dividendes, procentu ienākumi un citi naudas līdzekļi, kas tiek saņemti par ieguldījumu kontā un tam piesaistītajos kontos esošajiem finanšu instrumentiem un naudas līdzekļiem, tiek ieskaitīti ieguldījumu kontā vai tam piesaistītajos kontos.
Ja finanšu instrumenti no ieguldījumu konta tiek pārvesti uz citu ieguldījumu kontu, pārvesto finanšu instrumentu iegādes vērtība tiek uzskatīta par iemaksu šajā ieguldījumu kontā. Notiekot izmaksai no šāda ieguldījumu konta, tiek piemērota metode «Pirmais iekšā — pirmais ārā» (FIFO princips) un finanšu instrumenti tiek novērtēti pēc to iegādes vērtības. Ja šādi pārvesto finanšu instrumentu kopējā iegādes vērtība pārsniedz ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu kopsummu, pārsnieguma daļa ir pielīdzināma naudas līdzekļu izmaksai no ieguldījumu konta.
Konta īpašnieks sniedz ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam informāciju par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam un tam piesaistītajiem kontiem. Šajā daļā minētā prasība ir attiecināma tikai uz gadījumu, kad ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs ir Latvijā reģistrēts ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs vai ārvalstīs reģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiāle Latvijā.
Ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs, pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu, ir Kontu reģistra likuma subjekts, tas sniedz informāciju par atvērto ieguldījumu kontu Kontu reģistra likumā noteiktajā kārtībā.
Ja Latvijā reģistrēts ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs vai ārvalstīs reģistrēta ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja filiāle Latvijā, pie kura nodokļu maksātājs ir atvēris ieguldījumu kontu, nav Kontu reģistra likuma subjekts, šī iestāde ne vēlāk kā līdz taksācijas gada beigām sniedz informāciju par atvērto ieguldījumu kontu VID Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
Ja VID nav laikus informēts par kādu nodokļu maksātāja ieguldījumu kontu ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja vainas dēļ, to nevar uzskatīt par pamatu konta neatzīšanai par ieguldījumu kontu. Šī daļa neatbrīvo nodokļu maksātāju no pienākuma laikus deklarēt ienākumus no ieguldījumu konta.
VID nodrošina nodokļu maksātājam iespēju pēc pieprasījuma gūt informāciju par visiem nodokļu maksātāja ieguldījumu kontiem, par kuriem VID ir informēts.
€59.29 – €71.39Izvēlieties
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
wpDiscuz
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes
Mēs izmantojam nepieciešamās sīkdatnes, lai analizētu apmeklējuma plūsmu un nodrošinātu savu interneta resursu pieejamību. Mēs analizējam, kā lietotāji izmanto mūsu interneta resursus un dalāmies ar datiem ar sociālo tīklu, reklāmas un datu analītikas partneriem, kas var izmantot šo informāciju, sniedzot savus pakalpojumus.Lasīt vairāk ...
Turpinot lietot mūsu tīmekļa vietni, jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes. Apstiprināt visas
Ja vēlaties mainīt savus sīkdatņu iestatījumus, klikšķiniet uz PERSONALIZĒT, lai sniegtu kontrolētu piekrišanu.
Sīkdatnes
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus
Sīkfaili ir mazi teksta faili, ko var izmantot tīmekļa vietnēs, lai lietotāja pieredzi padarītu efektīvāku.
Likums nosaka, ka mēs varam saglabāt sīkfailus jūsu ierīcē, ja tie ir pilnīgi nepieciešams šīs vietnes darbībai. Citu veidu sīkfailiem ir nepieciešama jūsu atļauja.
Šī vietne izmanto dažādu veidu sīkdatnes. Daži sīkfaili tiek izvietoti pēc trešās puses pakalpojumiem, kas parādās mūsu lapās.
Jūs varat jebkurā laikā mainīt vai atsaukt savu piekrišanu, izmantojot mūsu tīmekļa vietnes sadaļu Sīkdatņu deklarēšana.
Personas datu apstrādes politikā varat uzzināt, kas mēs esam, kā jūs varat ar mums sazināties un kā mēs apstrādājam personas datus.
Jūsu piekrišana attiecas uz šādām jomām: www.plz.lv
Nepieciešamie sīkfaili palīdz padarīt tīmekļa vietni par izmantojamu, nodrošinot pamata funkcijas, piemēram, lappuses navigāciju un piekļuvi drošām vietām tīmekļa vietnē. Tīmekļa vietne bez šiem sīkfailiem nevar pareizi funkcionēt.
Statistikas sīkfaili palīdz tīmekļa vietņu īpašniekiem izprast, kā apmeklētāji mijiedarbojas ar tīmekļa vietnēm, vācot un anonīmi pārskatot informāciju.
Mārketinga sīkfaili tiek izmantoti, lai sekotu līdzi apmeklētājiem tīmekļa vietnēs. Nolūks ir parādīt atbilstošas un atsevišķus lietotājus interesējošas reklāmas, tādējādi tās ir daudz izdevīgākas izdevējiem un trešo personu reklāmdevējiem.