0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIJa darbiniekam ir I grupas invaliditāte

Ja darbiniekam ir I grupas invaliditāte

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Kādi nodokļi piemērojami darba samaksai darbiniekam, kuram ir I grupas invaliditāte un nav atzīmēta algas nodokļa grāmatiņa? Atbilde Ja darbinieks nav atzīmējis ANG pie konkrēta darba devēja, grāmatvedis nedrīkst piemērot ienākuma nodokļa papildu atvieglojumu par invaliditāti, kā arī piemērot IIN likmi 20% apmērā arī mazai darba samaksai (līdz 1667 eiro). Iespējams, darba grāmatiņa ir iesniegta citam darba devējam, pensijas izmaksātājam vai arī nav iesniegta nekur (ar mērķi atgūt samaksāto IIN, deklarējot ieņēmumus par visu gadu). Ja personai ir piešķirta invaliditātes pensija,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja darbiniekam ir I grupas invaliditāte
Foto: © Marcus Aurelius – Pexels: https://www.pexels.com/photo/woman-sitting-on-wheelchair-while-using-laptop-4064418/

Kādi nodokļi piemērojami darba samaksai darbiniekam, kuram ir I grupas invaliditāte un nav atzīmēta algas nodokļa grāmatiņa?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Ja darbinieks nav atzīmējis ANG pie konkrēta darba devēja, grāmatvedis nedrīkst piemērot ienākuma nodokļa papildu atvieglojumu par invaliditāti, kā arī piemērot IIN likmi 20% apmērā arī mazai darba samaksai (līdz 1667 eiro). Iespējams, darba grāmatiņa ir iesniegta citam darba devējam, pensijas izmaksātājam vai arī nav iesniegta nekur (ar mērķi atgūt samaksāto IIN, deklarējot ieņēmumus par visu gadu).

Ja personai ir piešķirta invaliditātes pensija, tai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piemēros neapliekamo minimumu (500 eiro), līdz ar to darbavietā netiks piemērots vispārējais neapliekamais minimums (patlaban tie ir vienādi). Ja invaliditātes pensijas apmērs ļauj, VSAA var piemērot pensijai arī IIN papildu atvieglojumu (I grupai — 154 eiro mēnesī), bet tad ANG jābūt iesniegtai (atzīmētai) aģentūrā. 

Iesniegt grāmatiņu VSAA ir lietderīgi, ja invaliditātes pensija ir lielāka par neapliekamā minimuma un papildu atvieglojuma kopsummu, jo personai ar invaliditāti algotais darbs var būt periodisks, savukārt pensija izmaksājama regulāri.

Ja minētais darbinieks nav sasniedzis pensijas vecumu, darba samaksai piemēro standarta VSAOI likmi — 34,09% (no kuras 10,5% tiks ieturēti no darbinieka darba samaksas). Ja ir sasniegts pensijas vecums, likme būs 30,02% (darbinieka daļa — 9,25%), bet tad invaliditātes pensijas vietā visticamāk1 jau būs vecuma pensija.

Darbinieka (ja viņam piešķirta invaliditāte, bet nav sasniegts pensijas vecums) nodokļu no darba samaksas aprēķina piemērs, ja alga par mēnesi ir 400 eiro, VSAOI — 10,5%, algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta, invaliditātes pensiju izmaksā un minimumu piemēro VSAA (IIN atvieglojumu VSAA piemēro tikai tad, ja ir iesniegta ANG):

  1. 400 x 23% = 92 eiro;
  2. 400 x 10,5% = 42 eiro — darba ņēmēja daļa;
  3. 400 x 23,59% = 94,36 eiro — darba devēja daļa, kopā — 136,36 eiro;
  4. 42 x 20% = 8,40 eiro;
  5. IIN — 83,60 eiro (92 – 8,40); 
  6. 400 – 42 – 83,60 = 274,40 eiro — saņemt.

Ja ANG būtu iesniegta, IIN būtu krietni mazāks un izmaksājamā summa — lielāka.

1 Likuma «Par valsts pensijām» 17. pants

Invaliditātes pensijas izmaksas pārtraukšana

Invalīdiem, kas sasnieguši šā likuma 11. panta pirmajā daļā noteikto vecumu [2025. gadā — 65 gadi un apdrošināšanas stāžs ne mazāk par 20 gadiem], invaliditātes pensijas vietā piešķirama vecuma pensija [2023. gadā — 64 gadi un 6 mēneši, apdrošināšanas stāžs — 15 gadu]. Ja personai nebūs tiesību saņemt valsts vecuma pensiju, jo apdrošināšanas stāžs ir mazāks nekā vecuma pensijai nepieciešamie gadi, šī persona, sasniedzot attiecīgo vecumu vecuma pensijas piešķiršanai, var pretendēt uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada marta (495.) numurā.