0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā korekti paziņot VID informāciju par personai izmaksātu atlīdzību

Kā korekti paziņot VID informāciju par personai izmaksātu atlīdzību

Inese Helmane

Ikvienam uzņēmumam, organizācijai, biedrībai un nodibinājumam, kā arī pašnodarbinātajam, kas izmaksā ienākumu cilvēkam, par attiecīgo mēnesi vai gadu ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) paziņojums par fiziskajām personām izmaksātājām summām. Izmaksātais ienākums var būt, piemēram, darba alga, atlīdzība par auto vai telpu nomu, nekustamā īpašuma pirkuma cena, stipendija, autoratlīdzība, kompensācija, ienākums no parādsaistību dzēšanas, apdrošināšanas atlīdzība, atbalsta maksājums, dividendes, saimnieciskās darbības ienākums. «Informāciju par fiziskajai personai izmaksāto atlīdzību ir svarīgi norādīt korekti, jo VID to ņem vērā, sagatavojot personai gada ienākumu deklarāciju, aprēķinot neapliekamos ieņēmumus u.tml. Konkrēta un savlaicīga paziņojuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā korekti paziņot VID informāciju par personai izmaksātu atlīdzību
Foto: © Africa Studio – stock.adobe.com

Ikvienam uzņēmumam, organizācijai, biedrībai un nodibinājumam, kā arī pašnodarbinātajam, kas izmaksā ienākumu cilvēkam, par attiecīgo mēnesi vai gadu ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) paziņojums par fiziskajām personām izmaksātājām summām.

Izmaksātais ienākums var būt, piemēram, darba alga, atlīdzība par auto vai telpu nomu, nekustamā īpašuma pirkuma cena, stipendija, autoratlīdzība, kompensācija, ienākums no parādsaistību dzēšanas, apdrošināšanas atlīdzība, atbalsta maksājums, dividendes, saimnieciskās darbības ienākums.

«Informāciju par fiziskajai personai izmaksāto atlīdzību ir svarīgi norādīt korekti, jo VID to ņem vērā, sagatavojot personai gada ienākumu deklarāciju, aprēķinot neapliekamos ieņēmumus u.tml. Konkrēta un savlaicīga paziņojuma iesniegšana ir ļoti būtiska,» VID vebinārā «Kā paziņot VID par cilvēkam izmaksāto ienākumu» uzsvēra Nodokļu pārvaldes speciāliste Digna Tarvida. 

Divi paziņojuma iesniegšanas termiņi

Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumos Nr. 610 «Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju» noteic paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju, kas sniedzama par Latvijas rezidentam izmaksātajiem ienākumiem.

Paziņojuma iesniegšanas termiņi ir divi — gada un mēneša paziņojums par personai izmaksāto atlīdzību. Informācijas iesniegšanai par algota darba ienākumiem, kuriem iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) deklarē darba devēja ziņojumā (kodi 1001, 1018, 1043, 1064, 1066), ir divi varianti. Ja darba attiecības izbeigtas gada ietvaros vai cilvēks nodarbināts īslaicīgos darbos, paziņojumu ir jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15. datumam. Ja darba attiecības pastāvējušas līdz gada beigām, informācija ir jāiesniedz līdz nākamā gada 1. februārim.

Citiem apliekamiem ienākumiem, par kuriem IIN ietur izmaksas brīdī (sākas ar kodu 10XX), paziņojums ir jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15. datumam, un tas vienmēr ir paziņojums par mēnesi.

Par citiem apliekamiem ienākumiem, par kuriem IIN neietur izmaksas brīdī, un par neapliekamiem ienākumiem (kodi sākas ar 20XX, 30XX, 40XX) paziņojums jāiesniedz līdz nākamā gada 1. februārim. Tas ir gada paziņojums.

Ienākuma veida kodu 1008 (ienākumu izmaksā fiziskajai personai, kas nav saimnieciskās darbības veicēja, bet ar kuru noslēgts uzņēmuma līgums) visos gadījumos deklarē līdz nākamā mēneša 15. datumam.

Ar noteiktiem ienākumu veidu un papildu atvieglojumu veidu kodiem var iepazīties VID tīmekļvietnē (www.vid.gov.lv/lv/ienakumu-veidu-un-papildu-atvieglojumu-veidu-kodi).

Kādi ir izņēmumi

Vai vienmēr ir jāiesniedz paziņojums par personai izmaksāto atlīdzību? Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» 117.–118. punktā norādīts, ka paziņojumu, piemēram, nesniedz par:

  • neapliekamiem ienākumiem līdz 300 eiro, izņemot darbinieka ēdināšanas un ārstniecības izdevumus līdz 480 eiro gadā;
  • atlīdzību normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā par kaitējumu darbspēju zaudējuma gadījumā;
  • kompensācijām likumos noteiktajā apmērā, izņemot darbinieka attālinātā darba izdevumus;
  • izložu un azartspēļu laimestiem līdz 3000 eiro.

Paziņojuma iesniegšanas veidi

Ir iespējami vairāki paziņojuma iesniegšanas veidi. Tas var būt pirmreizējs dokuments, kad pirmo reizi aizpilda paziņojumu par konkrēto taksācijas periodu vai papildina jau iesniegto paziņojumu par taksācijas periodu ar jauniem ierakstiem un tiek pievienotas rindas iepriekš iesniegtam dokumentam. 

Paziņojumu var iesniegt arī kā dokumenta precizējumu. Precizējums var pilnībā aizstāt iepriekš iesniegto dokumentu, kā arī tas var saturēt tikai tās rindas, kurās jāveic summu labojumi.

Pirmajā gadījumā precizē informāciju, kura attiecas uz izmaksu identificējošu informāciju — tas varētu būt vārds, uzvārds, personas kods, ienākumu veids u.c. Šo dokumentu arī iesniedz, lai izdzēstu kļūdaini iesniegto informāciju par ienākuma izmaksu.

Pirmreizējā dokumentā arī atkārtoti iekļauj informāciju par visiem ienākuma saņēmējiem, tai skaitā par personām, par kurām netiek precizēti dati.

Ar otro precizējuma veidu precizē tikai deklarētās summas — precizētais paziņojums var saturēt tikai precizējamās rindas.

Paziņojuma aizpildīšanas vispārīgie nosacījumi

Atsevišķā paziņojuma rindā norāda informāciju par katra cilvēka:

  • atšķirīgo ienākuma veida kodu;
  • ienākumiem, no kuriem ietur IIN un kuriem ir viens ienākuma veida kods, bet atšķirīgi ienākuma gūšanas periodi.

Piemēram, ja tiek izmaksāts ienākums par kustamā īpašuma iznomāšanu vai tiek izmaksāta autoratlīdzība, tad to norāda vienā paziņojumā atbilstoši ienākuma veidam atsevišķās rindās.

Savukārt vienā paziņojuma rindā norāda informāciju par katra cilvēka ienākumiem, no kuriem neietur IIN un kuriem ir viens ienākuma veida kods, bet atšķirīgi ienākuma gūšanas periodi.

Svarīgi: kā saņēmēju norāda to personu, kurai likumiski pienākas ienākums, nevis, piemēram, pilnvaroto personu, tiesu izpildītāju, maksātnespējas administratoru.

Paziņojuma aizpildīšana algota darba ienākumiem

Vebinārā konkrētāk tika skaidrots, kā aizpildīt paziņojumu par algota darba ienākumiem. Izmaksājot algota darba ienākumu darbiniekam, kas viena mēneša ietvaros ir atbrīvots un no jauna pieņemts darbā, šo informāciju neiekļauj paziņojumā, kur ir iekļauti attiecīgajā mēnesī atbrīvotie darbinieki.

1. piemērs Paziņojuma iesniegšana par darba algu

SIA «A» 2023. gadā izmaksāja darbiniekam algota darba ienākumus un komandējuma izdevumu kompensāciju. Darbinieks ir strādājis līdz gada beigām un nav pārtraucis darba attiecības.

Iesniedzot paziņojumu līdz 2024. gada 1. februārim, SIA «A» norāda tikai algota darba ienākumus, savukārt nedeklarē izmaksāto komandējuma kompensāciju. Komandējuma naudu nenorāda ne paziņojumā, ne darba devēja ziņojumā, ja tās apmērs ir saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» (118.5. punkts) noteiktajām normām. Savukārt, ja ir pārsnieguma daļa — ir izmaksāts vairāk, nekā paredz normas —, šo ienākuma daļu deklarē vai paziņo kopā ar darba algu. Darba algas kods ir 1001.

2. piemērs Paziņojuma iesniegšana par izmaksu saimnieciskās darbības veicējiem

SIA «B» 2023. gadā vairākas reizes izmaksāja atlīdzību par pakalpojumiem Elīnai, kas reģistrējusi saimniecisko darbību.

Iesniedz paziņojumu par 2023. gadu līdz 2024. gada 1. februārim un deklarē ienākumu kopsummu. 

Paziņojuma precizēšana

Jebkuru paziņojumu var precizēt trīs gadu laikā pēc nodokļa maksāšanas termiņa. «Izņēmums ir tikai tad, ja ir sākts audits vai kas tamlīdzīgs. Vajadzētu saprast, kāda veida precizējums ir nepieciešams,» teica D. Tarvida.

Ja plānots iesniegt precizējumu, ar kuru pievienotas rindas iepriekš iesniegtam dokumentam, vienkāršākais variants būtu nokopēt jau iesniegto dokumentu. Atverot šo dokumentu, pēc vajadzības var tam pievienot klāt vēl kādu jaunu rindiņu. 

Savukārt cits dokumentu precizēšanas veids ir, ja plānots iesniegt precizējumu, kas pilnībā aizstāj iepriekš iesniegto dokumentu vai satur tikai tās rindas, kurās jāveic labojumi.

«Vieglākais variants būtu no nulles sagatavot jaunu veidlapu par paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām. Atverot jaunu veidlapu, sistēma uzreiz prasīs norādīt taksācijas periodu. Var izvēlēties konkrēto periodu. Dokumentu atverot, sistēma prasīs, vai dokuments ir pirmreizējs vai precizējams,» skaidroja VID pārstāve.

Piemērs Paziņojuma precizēšana par nepareizi iesniegtu paziņojuma kodu

Kļūdaini ienākums paziņots (ar 30XX kodu) kā neapliekams, bet patiesībā ir apliekams (paziņojams ar 10XX kodu). Precizēšana sastāv no divām darbībām:

  • jāprecizē iesniegtais paziņojums (ar 30XX kodu), norādot «0»;
  • jāiesniedz (jāprecizē) cits paziņojums par pareizo periodu ar pareizo kodu.

Biežāk pieļautās kļūdas paziņojumā

Bieži vien neapliekamo minimumu un atvieglojumus uzrāda aprēķinātos, nevis faktiski piemērotos. Par to var spriest pēc tā, ka atvieglojuma kopsumma pārsniedz bruto ienākumus. Protams, var būt situācijas, ka persona strādā nepilnu mēnesi, ienākumi ir mazi un atvieglojumi pārsniedz ienākumus, tāpēc IIN netiek aprēķināts, skaidroja VID pārstāve. 

Bet ir būtiski, ka paziņojuma ailītē par atvieglojumiem ir jānorāda faktiski piemērotais, kas konkrētajā gadījumā varētu nozīmēt bruto ieņēmumu apmērā, nevis aprēķinātos, kas personai pienāktos vairāk. Pārējā daļa, kas personai pienāksies, tiks pārrēķināta gada ienākumu deklarācijā.

Nepieskaita pie bruto ienākumiem

Vēl viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir tā, ka neapliekamos ienākumus nepieskaita pie bruto ienākumiem. Paziņojumā ir atsevišķa aile «Ieņēmumi» un atsevišķa aile «Neapliekamie ienākumi». Tas ir domāts šādi: šo ieņēmumu skaitā ir tik un tik neapliekamie ienākumi. Respektīvi, nav paredzēts iesniegt tā, ka ieņēmumi ir 2000 eiro, no kuriem neapliekamie ienākumi ir 3000 eiro. Šajā gadījumā būtu jābūt, ka ieņēmumi ir 5000 eiro, no kuriem neapliekamie ienākumi ir 2000 eiro.

Piemērs

Aizpildot paziņojumu, netiek palielināti ieņēmumi par veikto maksājumu, piemēram, par darba devēja atmaksāto dzīvības, veselības vai nelaimes gadījuma apdrošināšanu vai paziņojumos veselības apdrošināšanas polises prēmiju summa, ko sedz darba devējs, ir uzrādīta ailē «Neapliekamie ienākumi» vai ailē «Dzīvības apdrošināšana». Šīs summas netiek pieskaitītas pie ieņēmumiem.

Cita tipiskākā kļūda ir tā, ka neapliekamos ienākumus deklarē mēneša paziņojumā ar kodu 10XX.

Piemērs

Persona uzrāda kļūdainu ienākumu kodu 1013. Tas ir par personīgās mantas pārdošanu apliekams ienākums. Bet konkrētajā gadījumā tas nav apliekams, ja persona ir apliecinājusi, ka tas nenotiek saimnieciskās darbības ietvaros un tā ir viņas personīgā manta. Šādā gadījumā ienākums ir jādeklarē ar kodu 3005, kas ir neapliekams. Tas uzreiz ir gada, nevis mēneša paziņojums.

Ieturētais IIN

Vēl kļūdas paziņojumā rodas tad, kad ienākumu reģistrētam saimnieciskās darbības veicējam paziņo ar ienākuma veida kodu 1007 bez ieturētā IIN. Kļūdaini ir tad, kad šādu kodu izmanto un tomēr nenorāda ieturēto nodokli. «Iespējams, izmaksātājs ir domājis kodu 2007. Tādā gadījumā persona ir reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja un nodokli var neieturēt, ja pati to samaksās,» piebilda D. Tarvida.

Kļūdas rodas tad, kad ienākumu personām, kurām ir paziņota nereģistrējamā saimnieciskā darbība, paziņo bez ieturētā IIN. Saskaņā ar likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» 11. panta 12. daļu ienākuma izmaksātājam ir obligāts pienākums ieturēt konkrētajā gadījumā 10%. Bieži vien ir pamanīta prakse, ka savstarpēji vienojas, piemēram, ar nekustamā īpašuma izīrētāju, ka viņš pats samaksās nodokļus, bet tā tas nav paredzēts. Pats var samaksāt tikai tad, ja ir reģistrēta saimnieciskā darbība. Bet reģistrētai saimnieciskai darbībai nav atvieglotā forma ar 10% nodokli.

Ienākuma veida kods

Citas biežāk pieļautās kļūdas paziņojumā skar ienākuma veida koda norādīšanu. Ienākumu no saimnieciskās darbības paziņo ar kodu 2021, kas ir citi apliekami ienākumi, no kura nodokli neietur izmaksas brīdī. Bet, ņemot vērā, ka ienākumam no saimnieciskās darbības ir paredzēts konkrēts kods 2007, tad ir nekorekti to norādīt pie citiem neapliekamiem ienākumiem, ja tam ir jābūt pie koda 2007.

Nereti ienākumu paziņo ar kodiem 1006 un 1009, kas ir kustama un nekustama īpašuma izīrēšana, par personu, kas nav paziņojusi VID par īpašuma izīrēšanu un otrādi. 

Gadās, ka ar IIN neapliekamas dividendes paziņo ar kodu 1011 un izmaksāto summu uzrāda kā ar nodokli neapliekamu ienākumu. Apliekamām dividendēm kods ir 1011, bet neapliekamām — 3011. Apliekamās dividendes paziņo par mēnesi, bet neapliekamās — par gadu.

Kad IIN no darba algas tiek maksāts citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, to paziņo ar kodu 1001. Šajā gadījumā nodokļi tiek maksāti citā ES dalībvalstī, un ienākums jāpaziņo ar kodu 3050.

Autoratlīdzības saņēmēji

VID atgādina, ka autoratlīdzību saņēmējiem ir trīs dažādi kodi, un ir jāseko pēc nosaukuma, kam tieši paredzēts kods.

Ienākumu autoratlīdzības saņēmējiem, kuri nav autoratlīdzības autora mantinieki, paziņo ar kodu 1012. Ir svarīgi izvēlēties pareizo kodu, jo, piemēram, kods 1012 paredz piemērot 23% IIN un par to nav jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kā arī netiek ņemtas vērā minimālās VSAOI. 

Savukārt kods 1003, kas ir autoratlīdzība no kolektīvo pārvaldījumu organizācijām, paredz piemērot 20% IIN. 

Trešais, visizplatītākais, kods autoratlīdzībām ir 1061, kurām ir jāpiemēro 25 % IIN. 

Ar kādu kodu jāsniedz ziņojums par autoratlīdzību, ja saņēmējam ir reģistrēta saimnieciskā darbība un kurš nodokļus aprēķina un maksā pats? Vai 2007 vai 2021?

Atbilde

Nav pamata sniegt kodu 2021, ja ir izmaksāts saimnieciskās darbības ienākums, jo tam ir speciāls kods 2007, ko lietot šādā gadījumā. Savukārt, ja saimnieciskā darbība ir reģistrēta par citu darbības veidu un ar ienākumu saņēmēju ir vienošanās, ka nodoklis tiks ieturēts no autoratlīdzības, tad kods ir 1061.

Ienākuma gūšanas/taksācijas periods

Paziņojumā kļūdas gadās arī norādot ienākuma gūšanas un taksācijas periodu. Piemēram, ienākuma gūšanas perioda beigu datums nesakrīt ar ziņās par darba ņēmējiem norādīto datumu par darba ņēmēja atbrīvošanu.

Gadās, ka darba ņēmēji pie darba devēja ārvalstnieka neiesniedz paziņojumu reizi ceturksnī.

Ja darba attiecības nav pastāvējušas līdz gada beigām, ienākuma saņēmēju iekļauj paziņojumā gan par to mēnesi, kurā darba attiecības ir pārtrauktas, gan paziņojumā par gadu.

Nerezidenta ienākums

Biežāk pieļautās kļūdas paziņojumā attiecībā uz nerezidenta ienākumiem ir tādas, ka ienākumus deklarē gan paziņojumā, gan IIN pārskatā par fiziskās personas — nerezidenta — gūtajiem ienākumiem un Latvijā samaksāto nodokli. Paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām ir paziņojums, kurā deklarē tikai Latvijas nodokļu rezidenta ienākumus. Izņēmums ir Ukrainas civiliedzīvotāji, par kuriem vienlaikus sniedz gan paziņojumu, gan nerezidenta pārskatu. 

Ja ir nerezidents, tad ienākumus deklarē nerezidenta pārskatā, ja rezidents — tad rezidenta paziņojumā. Ienākumi nebūtu jāuzrāda vienlaikus abos dokumentos.

Kļūda ir arī tā, ka paziņojumā uzrāda kopējās ieturētās VSAOI, t.i., darba devēja daļu un darba ņēmēja daļu — kopā 34,09%. Šajā paziņojumā ir jānorāda tikai ieturētā, t. i., darba ņēmēja daļa.

Vai jāziņo VID par izmaksāto naudu Ukrainas iedzīvotājam, kurš pilda darbu attālināti un pats maksā IIN Ukrainā?

Atbilde

Ja darbs tiek veikts Ukrainā Latvijas darba devēja labā, nodokļi tiek maksāti Ukrainā (Latvijas nerezidents) un Latvijā nav nodokļu atvieglojumu, ko piemērot, tad par šādu ienākumu sniedz darba devēja ziņojumu un IIN pārskatu par fiziskās personas — nerezidenta — gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijā.

Ukrainis strādā no 01.01.2023. Viņam 26.10.2023. rodas atvieglojumi par apgādājamo personu. Kā jāaizpilda paziņojums — vai to aizpilda tikai no 26.10.2023. līdz 31.12.2023.? Jo noteikts, ka paziņojums par ukraiņiem iesniedzams tikai tad, ja viņam ir piemēroti neapliekamais minimums vai atvieglojumi. 26.10.2023. rodas atvieglojumi par apgādājamo personu. Ukrainis turpina strādāt visu gadu.

Atbilde

Jā, paziņojumu par Ukrainas civiliedzīvotāja — Latvijas nerezidenta — algota darba ienākumu norāda tikai par periodu, kad tika piemēroti nodokļu atvieglojumi.

Vai jāziņo par fiziskajai personai — nerezidentam — izmaksātām summām, ja šai personai reģistrēta saimnieciskā darbība?

Atbilde

Ja nerezidentam — fiziskajai personai — ārvalstīs reģistrēta saimnieciskā darbība, tad par ienākumu no profesionālās darbības ir jāsniedz IIN pārskats par fiziskās personas — nerezidenta — gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijā.

Vai VID EDS sistēmā plānots iestrādāt opciju, kā darba devējs var pārbaudīt, vai darbinieks ir vai nav rezidents? Piemēram, pārskatā «Ziņas par darba ņēmējiem, darbinieku darba periodi».

Atbilde

Nē, nav plānots, jo tikai cilvēks pats var zināt un mainīt savu rezidenci, un to ietekmē cilvēka saites ar konkrēto valsti (ģimene, dzīvesvietas plāni, īpašumi, sociālā apdrošināšana un citi personīgie plāni un nodomi, kas VID nav zināmi). Iespēja pārbaudīt EDS rezidences periodus ir nodrošināta pašam darbiniekam elektroniskās deklarēšanas sistēmas izvēlnē «Darba virsma», sadaļā «Pārskati/Rezidences periodi Latvijā». Darba devējs par rezidenci var jautāt savam darbiniekam vai biznesa partnerim, kuram izmaksā ienākumu un ar kuru slēdz līgumu.

Inese Helmane

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada decembra (504.) numurā.

Jums arī varētu interesēt...

  • Normālais darba laiks, summētais darba laiks, virsstundas, 26.10.2023. – e-semināra videoieraksts

    71.39
    Izvēlieties
  • Grāmatvedības organizācijas dokumenti – e-semināra videoieraksts

    71.39
    Izvēlieties
  • Iekšējā kontrole, 30.08.2023. – e-semināra videoieraksts

    71.39
    Izvēlieties