0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKo ietver grāmatvedības politika?

Ko ietver grāmatvedības politika?

Grāmatvedības politika ir tā, kas dod pamatu grāmatvedības uzskaites kārtībai uznēmumā, un tā būtu konsekventi jāievēro. Grāmatvedības politika nevar būt pretrunā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē grāmatvedību, gada pārskatus, saimniecisko darījumu, faktu, notikumu vai finanšu pārskata posteņu atspoguļošanu, uzskaiti un novērtēšanu, atgādina Ita Bekerta, Mg.oec., LNKA sertificēta nodokļu konsultante (sertifikāts Nr. 163), SIA “Balance forte” valdes locekle, SIA “EK Sistēmas” galvenā grāmatvede. Grāmatvedības politika ietver: dažādu reģistru veidošanas principus (piemēram, pamatlīdzekļu reģistri, kases grāmata, krājumu reģistrs) pamatlīdzekļu un ieguldījuma īpašumu novērtēšanas vai nolietojuma aprēķināšanas metodes debitoru parādu novērtēšanas metodes (ja debitoru…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kas jāņem vērā, mainot grāmatvedību no vienkāršā ieraksta uz divkāršā ieraksta sistēmu?
Foto: © contrastwerkstatt – stock.adobe.com

Grāmatvedības politika ir tā, kas dod pamatu grāmatvedības uzskaites kārtībai uznēmumā, un tā būtu konsekventi jāievēro. Grāmatvedības politika nevar būt pretrunā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē grāmatvedību, gada pārskatus, saimniecisko darījumu, faktu, notikumu vai finanšu pārskata posteņu atspoguļošanu, uzskaiti un novērtēšanu, atgādina Ita Bekerta, Mg.oec., LNKA sertificēta nodokļu konsultante (sertifikāts Nr. 163), SIA “Balance forte” valdes locekle, SIA “EK Sistēmas” galvenā grāmatvede.

Grāmatvedības politika ietver:

  • dažādu reģistru veidošanas principus (piemēram, pamatlīdzekļu reģistri, kases grāmata, krājumu reģistrs)
  • pamatlīdzekļu un ieguldījuma īpašumu novērtēšanas vai nolietojuma aprēķināšanas metodes
  • debitoru parādu novērtēšanas metodes (ja debitoru uzņēmumam nav (piemēram, mazumtirdzniecībā), šāds apraksts nav nepieciešams)
  • krājumu atlikumu novērtēšanas metodes (attiecas uz tiem, kam ir krājumi)
  • aizņēmuma procentu uzskaites un norādīšanas principus
  • soda naudas uzskaites un norādīšanas principus (vai nav soda naudu, kas ir pārāk lielas, pārkāpjot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma regulējumu; pretējā gadījumā tās ir vienkārši izmaksas)
  • uzkrājumu veidošanas noteikumi (parasti tiek veidoti divu veidu uzkrājumi - uzkrājumi nelikvīdiem jeb lēnas aprites krājumiem, kā arī uzkrājumi šaubīgiem debitoriem, taču "patiesībā ne vieni, ne otri neatbilst starptautiskai uzkrājumu definīcijai. Starptautiskā izpratnē uzkrājumus grāmatojam bilances pasīvu pusē, un ir jāapraksta, pēc kādiem principiem vadāmies, tos veidojot," atgādina I. Bekerta
  • metode, kas tiek izmantota peļņas vai zaudējumu aprēķinam - pēc izdevumu veidiem vai pēc izdevumu funkcijām
  • metode, kas tiek izmantota naudas plūsmas aprēķinam (ja tādu finanšu pārskatā ievieto - obligāti tas ir vidējām un lielām komercsabiedrībām)

Grāmatvedības politika laika gaitā var mainīties, taču par to finanšu pārskata pielikumā jāsniedz detalizētu informāciju (atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" prasībām).

I. Bekertas semināra "Grāmatvedības organizācijas dokumentu nepieciešamība" videoierakstu iespējams iegādāties: https://www.plz.lv/preces/gramatvedibas-organizacijas-dokumenti-19-10-2023-e-seminara-videoieraksts/

  Lasiet arī: