0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESNODOKĻIKā nodokļu reforma skar solidaritātes nodokli?

Kā nodokļu reforma skar solidaritātes nodokli?

Solidaritātes nodokļa likuma grozījumi, kas Saeimā pieņemti 2017. gada 28. jūlijā un stāsies spēkā 2018. gadā, nemaina līdz šim pastāvējušo solidaritātes nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtību, norāda DAINA ROBEŽNIECE, Finanšu ministrijas konsultante nodokļu likumdošanas koordinācijas jautājumos. Galvenās nodokļu reformas ietvaros veiktās izmaiņas, kas skar solidaritātes nodokli, attiecas uz nodokļa likmi (tāpat kā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi), kas tiek paaugstināta par vienu procentpunktu, un nodokļa ieņēmumu, kas līdz šim pilnā apmērā tiek ieskaitīti valsts pamatbudžetā, izmantošanu, iezīmējot tos vairākiem mērķiem: veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai; personas, kura un par kuru tiek…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Daina Robežniece Foto: Aivars Siliņš

Solidaritātes nodokļa likuma grozījumi, kas Saeimā pieņemti 2017. gada 28. jūlijā un stāsies spēkā 2018. gadā, nemaina līdz šim pastāvējušo solidaritātes nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtību, norāda DAINA ROBEŽNIECE, Finanšu ministrijas konsultante nodokļu likumdošanas koordinācijas jautājumos.

Galvenās nodokļu reformas ietvaros veiktās izmaiņas, kas skar solidaritātes nodokli, attiecas uz nodokļa likmi (tāpat kā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi), kas tiek paaugstināta par vienu procentpunktu, un nodokļa ieņēmumu, kas līdz šim pilnā apmērā tiek ieskaitīti valsts pamatbudžetā, izmantošanu, iezīmējot tos vairākiem mērķiem: veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai; personas, kura un par kuru tiek maksāts solidaritātes nodoklis, pensiju uzkrājumu veidošanai pensiju 2. un 3. līmenī; iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitātes segšanai; valsts pensiju speciālajam budžetam.

Tā kā solidaritātes nodokļa likme atbilst valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmei, vispārējā gadījumā, kad persona ir pakļauta visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, 2018. gadā tā būs 35,09 procenti, no kuriem 24,09 procentus maksās darba devējs un 11 procentus – darba ņēmējs. Likme personām, kuras nav pakļautas visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, tiek noteikta Ministru kabineta noteikumos, izmaiņas kuros tiks sagatavotas un pieņemtas līdz nākamā gada sākumam. Bez personām – darba ņēmējām, kas ir pakļautas visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, solidaritātes nodokļa kontekstā likmes lielums ir būtisks arī personām – darba ņēmējām, kuras sasniegušas vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurām ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), jo tās netiek sociāli apdrošinātas bezdarba gadījumam un invaliditātes riskam, un personām, kurām ir piešķirta izdienas pensija vai kuras ir personas ar invaliditāti – valsts speciālās pensijas saņēmējām, jo tās netiek sociāli apdrošinātas bezdarba gadījumam. Šīm divām personu grupām, kuru pārstāvji kopējā solidaritātes nodokļa maksātāju skaitā, kas 2016. gadā bija 5 933 cilvēki un 2017. gada pirmajos sešos mēnešos – 904 cilvēki, bija mazāk par 5 procentiem, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme 2017. gadā attiecīgi ir 29,73 procenti un 31,57 procenti. Kā minēts iepriekš, likme 2018. gadam, ņemot vērā vispārējās likmes palielinājumu par vienu procentpunktu, tiks noteikta Ministru kabineta noteikumos.

Tādējādi neatkarīgi no tā, vai darba ņēmējam (vai pašnodarbinātajai personai) noteiktais atalgojums 2018. gadā pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (plānots, ka tas būs 55 tūkstoši eiro), katram darba devējam tāpat kā līdz šim būs jāveic maksājamo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķins un jāpārskaita norādītajā budžeta kontā. Un tāpat kā līdz šim tā būs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kura sekos valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektam un pēc tam, kad tas būs sasniedzis maksimālo apmēru, novirzīs to noteiktajiem mērķiem.

Atbilstoši grozījumiem Solidaritātes nodokļa likumā turpmāk lielākā daļa solidaritātes nodokļa maksājuma (20,5 procentpunktu apmērā) tiks izlietota pašas fiziskās personas – nodokļa maksātājas interesēs, veidojot tās pensiju uzkrājumus un novēršot fiziskās personas darbaspēka nodokļu slogu palielināšanos sakarā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitātes ieviešanu.

Vairāk par solidaritātes nodokli var lasīt žurnāla BILANCE septembra pirmajā numurā.