0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIKādiem apdrošināšanas veidiem sadalās pašnodarbināto obligātās sociālās iemaksas?

Kādiem apdrošināšanas veidiem sadalās pašnodarbināto obligātās sociālās iemaksas?

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Pašnodarbināto kā obligāto iemaksu veicēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu. Svarīgi zināt, ka pašnodarbinātie tiek apdrošināti atšķirīgi no darba ņēmējiem. Kā Bilances Akadēmijas rīkotajā e-seminārā "Nodokļu aktualitātes pašnodarbinātajiem – IIN maksātājiem" brīdināja Dr.oec. INGUNA LEIBUS,  LLU ESAF Finanšu un grāmatvedības institūta profesore, pašnodarbinātajam sociālā apdrošināšana skaitīsies tikai par tiem mēnešiem, par kuriem būs veiktas sociālās iemaksas. Apdrošināšanas periods ir svarīgs, lai aprēķinātu, piemēram, vecuma pensiju, dažādus pabalstus u.tml. Ja, piemēram, lauksaimniekam, kurš nodarbojas ar graudu audzēšanu, ienākumi ir tikai tajā mēnesī, kad tiek pārdota…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: mammal on VisualHunt.com / CC BY-NC-SA

Pašnodarbināto kā obligāto iemaksu veicēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu. Svarīgi zināt, ka pašnodarbinātie tiek apdrošināti atšķirīgi no darba ņēmējiem. Kā Bilances Akadēmijas rīkotajā e-seminārā "Nodokļu aktualitātes pašnodarbinātajiem – IIN maksātājiem" brīdināja Dr.oec. INGUNA LEIBUS,  LLU ESAF Finanšu un grāmatvedības institūta profesore, pašnodarbinātajam sociālā apdrošināšana skaitīsies tikai par tiem mēnešiem, par kuriem būs veiktas sociālās iemaksas. Apdrošināšanas periods ir svarīgs, lai aprēķinātu, piemēram, vecuma pensiju, dažādus pabalstus u.tml. Ja, piemēram, lauksaimniekam, kurš nodarbojas ar graudu audzēšanu, ienākumi ir tikai tajā mēnesī, kad tiek pārdota raža, tad apdrošināšanas stāžs skaitīsies tikai par mēnesi, kad būs veiktas sociālās iemaksas, neatkarīgi no tā, cik tās būs bijušas apjomīgas.

Mēnešos, kuros ir bijuši vienīgi izdevumi, bet nav uzrādīti ienākumi, stāžs nekrāsies. Tāpēc svarīgi būtu parūpēties, lai reāli kaut nelieli ienākumi būtu arī pārējos gada mēnešos.

Ja prognozējams, ka pašnodarbinātajam ceturksnī ienākumi būs mazāki par 1500 eiro un tas būs paziņots VID, iespējams, ka, atsūtot aprēķinu par piemaksājamo summu, tas pat būs izdevīgi, jo attiecīgi par mēnešiem, kuros veidojies "iztrūkums", veicot piemaksu minimālajai apdfrošināšanai, ieskaitīsies arī apdrošināšanas stāžs.

Lektore arī uzsvēra, ka nevajadzētu uzrādīt minimālos ienākumus, ja tādu nav bijis, - jāmaksā no faktiskajiem ienākumiem. Citādi var rasties konfliktsituācija ar VID un arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanā var rasties papildu pienākums.

Obligāto iemaksu likmes sadalījums pa apdrošināšanas veidiem (likme %)

Apdrošināšanas veidi Pašnodarbinātajam Pašnodarbinātajam, kurš sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju (tai skaitā pensiju, kas piešķirta ar atvieglotiem noteikumiem vai priekšlaicīgi) Nekustamā īpašuma apsaimniekotājam1 – saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātājam
Pensiju apdrošināšana 23,91 23,91 23,91
Apdrošināšana pret bezdarbu NAV NAV NAV
Darba negadījumu apdrošināšana NAV NAV NAV
Invaliditātes apdrošināšana 1,68 NAV 1,68
Maternitātes un slimības apdrošināšana 3,32 3,29 NAV
Vecāku apdrošināšana 1,16 1,16 NAV
Veselības apdrošināšana 1,00 1,00 1,00
Likme kopā 31,07 29,36 26,59

1 Jāņem vērā, ka fiziskai personai, kura apsaimnieko savu nekustamo īpašumu un ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, obligāto iemaksu aprēķināšanai piemēro nekustamā īpašuma apsaimniekotājam noteikto obligāto iemaksu likmi.

Ja persona vienlaikus saņem vairākus dažādu veidu ienākumus un atbilst pašnodarbinātā un darba ņēmēja statusam, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) tā veic no abos statusos gūtajiem ienākumiem atbilstoši katram statusam noteiktajai likmei un kārtībai.

Piemērs.

Pēteris augustā saņem autoratlīdzību 1250 eiro. Tā kā Pēterim nav izdevumus apliecinošu dokumentu, Pēteris piemēro izdevumu normu 25 % no ieņēmumiem, t.i., 312,50 eiro. Pētera ienākumi ir 937,50 eiro (1250 eiro – 312,50 eiro). Pēterim ir jāizvēlas obligāto iemaksu objekts, kas nevar būt mazāks par 500 eiro.

Nosakot mēneša obligāto iemaksu objektu, saimnieciskās darbības izdevumos nevar iekļaut obligātas iemaksas, kuras persona maksājusi par sevi kā pašnodarbināto personu.

Obligātas iemaksas, kas veiktas par sevi kā pašnodarbināto personu, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) attaisnotais izdevums, kas pilnā apmērā tiek atskaitīts no gada ar IIN apliekamā ienākuma apjoma gada ienākumu deklarācijā tikai IIN aprēķināšanas nolūkiem.

Nosakot pašnodarbinātā obligāto iemaksu objektu, nesummē tos ienākumus, kurus saņemot persona nav pašnodarbinātā.

Ja ienākumi mēnesī ir lielāki par 500 eiro, pašnodarbinātais obligātās iemaksas 10 % apmērā veic valsts pensiju apdrošināšanai no ienākumu daļas, ko aprēķina, no faktiski saņemtajiem mēneša ienākumiem atņemot brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objektu, kas ir vismaz 500 eiro apmērā. Iemaksas var veikt arī lielākā apmērā.

Vairāk par obligātajām iemaksām lasiet VID sagatavotajā materiālā "Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (Piemērojams no 01.07.2021.)"

Iesakām noskatīties arī Mg.sci.oec. MAIJAS GREBENKO, žurnāla Bilance galvenās redaktores vadītā E-semināra video ierakstu "VSAOI minimālās iemaksas – jaunā kārtība". Lasiet arī: