0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPievienotās vērtības nodokļa īpašs piemērošanas režīms — «nodokļa apgrieztā maksāšana»

Pievienotās vērtības nodokļa īpašs piemērošanas režīms — «nodokļa apgrieztā maksāšana»

Pievienotās vērtības nodokļa likums (turpmāk — PVN likums) nosaka preču vai pakalpojumu kategorijas, kurām nodokļa piemērošana atšķiras no vispārējās kārtības, nosaucot to par īpašu nodokļa piemērošanas režīmu, t.i., apgrieztā PVN maksāšanas kārtība vai, kā sarunvalodā mēdz teikt, reversa darījumi.  Būtība šai īpašajai kārtībai ir tajā, ka nodokli par sniegtajiem pakalpojumiem vai preču piegādēm valsts budžetā maksā (aprēķina) pakalpojumu vai preču saņēmējs (PVN likuma 84. panta 4. daļa). Savukārt priekšnodoklis reversa darījumos ir aprēķinātā nodokļa summa par iegādātajām precēm vai saņemtajiem pakalpojumiem, par kuriem nodokli valsts budžetā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

Pievienotās vērtības nodokļa likums (turpmāk — PVN likums) nosaka preču vai pakalpojumu kategorijas, kurām nodokļa piemērošana atšķiras no vispārējās kārtības, nosaucot to par īpašu nodokļa piemērošanas režīmu, t.i., apgrieztā PVN maksāšanas kārtība vai, kā sarunvalodā mēdz teikt, reversa darījumi. 

Būtība šai īpašajai kārtībai ir tajā, ka nodokli par sniegtajiem pakalpojumiem vai preču piegādēm valsts budžetā maksā (aprēķina) pakalpojumu vai preču saņēmējs (PVN likuma 84. panta 4. daļa). Savukārt priekšnodoklis reversa darījumos ir aprēķinātā nodokļa summa par iegādātajām precēm vai saņemtajiem pakalpojumiem, par kuriem nodokli valsts budžetā maksā saņēmējs, ja preces iegādātas vai pakalpojumi saņemti ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai (PVN likuma 92. panta 1. daļas 6. un 7. punkts).

Šajā rakstā apskatīšu praksē biežāk sastopamo (1. tabula) reversa darījumu kopīgo un atšķirīgo likuma normu piemērošanā, kā arī atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē un uzrādīšanu PVN deklarācijā.

1. tabula

Darījums PVN likuma pants Darījuma veids
Kokmateriālu piegādes 141. pants nocirsti un atzaroti, sagarumoti vai nesagarumoti, mizoti vai nemizoti, garenvirzienā sašķelti vai nesašķelti apaļkoki, kuri sastāv no viena elementa bez mākslīgiem savienojumiem un kuru garums ir lielāks par 1 m, bet tievgaļa diametrs nav mazāks par 3 cm; jebkurā garumā sazāģēti, ēvelēti vai neēvelēti zāģmateriāli, kuri sastāv no viena elementa bez mākslīgiem savienojumiem un ir biezāki par 6 mm; malka apaļkoku, pagaļu, zaru, zaru saišķu vai tamlīdzīgā veidā; koksnes šķeldas un skaidas, zāģskaidas un koksnes atlikumi; zāģskaidu un koksnes atlikumi aglomerētu vai neaglomerētu brikešu, granulu vai tamlīdzīgā veidā, ko paredzēts izmantot kā koksnes kurināmo.
Ar kokmateriāliem saistīti pakalpojumi 141. pants ar kokmateriālu sagatavošanu saistītie pakalpojumi, t.sk. ciršanas tiesību piešķiršana, platību stigošana meža zemē, cirsmu parauglaukuma ierīkošana, augoša koka un apaļkoka uzmērīšana, vērtēšana, nozāģēšana, atzarošana, krautņu veidošana; kokmateriālu apstrādes un pārstrādes pakalpojumi, t.sk. zāģēšana, garināšana, mizošana, frēzēšana, ēvelēšana, virpošana, slīpēšana, žāvēšana, līmēšana, lakošana, šķeldošana; kokmateriālu marķēšana, brāķēšana, šķirošana, pakošana; kokmateriālu ķīmiskās apstrādes pakalpojumi, t.sk. antiseptēšana; kokmateriālu transportēšana, iekraušana, izkraušana, pārkraušana un glabāšana; ar kokmateriālu piegādi saistītie tirgus izpētes (mārketinga) un starpniecības pakalpojumi.
Būvniecības pakalpojumi 142. pants jebkura būvdarbu veikšana, visu veidu projektēšana, kas ietverta būvniecības pakalpojumu līgumā.
Metāllūžņu piegādes 143. pants melno un krāsaino metālu un to sakausējumu atgriezumi un lūžņi, kas radušies saimnieciskās darbības rezultātā rūpniecībā, celtniecībā, lauksaimniecībā vai citās jomās, kā arī sadzīvē; metāla izstrādājumi vai to daļas, kas nav izmantojamas paredzētajam mērķim lūzumu, griezumu, nodiluma vai citu iemeslu dēļ; dažādu veidu nolietoti un atkārtoti neizmantojami transportlīdzekļi vai to daļas, tai skaitā automašīnu vraki; elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi; baterijas un akumulatori.
Ar metāllūžņiem saistīti pakalpojumi 143. pants melno un krāsaino metālu un to sakausējumu atkritumu atšķirošana no rūpniecisko un sadzīves atkritumu plūsmām; melno un krāsaino metālu un to sakausējumu atgriezumu un lūžņu šķirošana, sadalīšana, griešana, saspiešana, presēšana, liešana lietņos; nolietotu melno vai krāsaino metālu un to sakausējumu izstrādājumu un citu atkārtoti neizmantojamu materiālu salaušana, sadalīšana, griešana, saspiešana, presēšana; atkārtoti neizmantojamu ēku, inženierbūvju vai citu infrastruktūras objektu vai to daļu metāla konstrukciju salaušana, sadalīšana un šķirošana.
Mobilo telefonu, planšetdatoru, klēpjdatoru, integrālās shēmas ierīču un spēļu konsoļu piegādes 143.¹ pants mobilajiem telefoniem; planšetdatoriem un klēpjdatoriem; integrālās shēmas ierīcēm (tai skaitā mikroprocesoriem un centrālo procesoru blokiem); spēļu konsolēm.
Graudaugu un tehnisko kultūru piegādes 143.² pants  Kvieši, rudzi, mieži, auzas, kukurūza, griķi, tritikāle, sojas pupas (arī šķeltas), linsēklas (arī šķeltas), rapšu vai ripšu sēklas (arī šķeltas).

Kopīgās likuma normas, kas jāņem vērā, veicot 1. tabulā uzskaitītos reversa darījumus

1. Nodokli valsts budžetā maksā preču vai pakalpojumu saņēmējs, ja preču piegāde veikta vai pakalpojums sniegts iekšzemē un abas darījuma puses ir reģistrēti PVN maksātāji.

2. Preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs izraksta preču vai pakalpojumu saņēmējam nodokļa rēķinu, kurā pārdotās preces vai sniegtā pakalpojuma vērtību norāda bez nodokļa.

3. Preču vai pakalpojumu saņēmējs samaksā piegādātājam nodokļa rēķinā norādīto preču vai pakalpojumu vērtību.

4. Preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs rēķinā norāda atsauci «nodokļa apgrieztā maksāšana».

5. Preču vai pakalpojumu saņēmējs par saņemto preci vai pakalpojumu maksā, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus. Maksājumi ar kredītiestāžu maksājumu kartēm ir uzskatāmi par bezskaidras naudas norēķiniem. Norēķini ar dāvanu kartēm netiek uzskatīti par bezskaidras naudas norēķiniem.

6. PVN deklarācijas pielikumā PVN 1 pārskata I daļā un PVN 1 pārskata III daļā atsevišķi norāda katru nodokļa rēķinu, arī tad, ja preču vai pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa nepārsniedz 150 eiro.

Atšķirīgais, veicot reversa darījumus

1. Būvniecības pakalpojumiem:

1. Apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība jāpiemēro visu veidu būvniecības pakalpojumiem. Būvniecības pakalpojumi ir jebkuru būvdarbu veikšana, kā arī būvniecības pakalpojumu līgumā ietvertā visu veidu projektēšana. Būvniecības likuma 1. panta 2. punkts nosaka, ka būvdarbi ir būvniecības procesa sastāvdaļa, darbi, kurus veic būvlaukumā vai būvē, lai radītu būvi, novietotu iepriekš izgatavotu būvi vai tās daļu, pārbūvētu, atjaunotu, restaurētu, iekonservētu, nojauktu būvi vai ierīkotu inženiertīklu.

1.  piemērs

Uzņēmums A, reģistrēts PVN maksātājs, veic ražošanas ēkas būvniecības pakalpojumu reģistrētam PVN maksātājam uzņēmumam B un izraksta rēķinu par kopējo būvniecības pakalpojuma vērtību saskaņā ar līgumu 50 000 eiro apmērā.
Darījuma puses Summa (EUR) Debets Kredīts Atspoguļojums PVN deklarācijā
Uzņēmums A (pakalpojuma sniedzējs) 50 000 2310 Norēķini ar pasūtītājiem 6111 Ieņēmumi no reversa darījumiem 41.¹ rinda PVN 1 III
Uzņēmums B (pakalpojuma saņēmējs) 50 000 1210 Ēkas 5310 Norēķini ar piegādātājiem PVN 1 I ar kodu R3
10 500 (50000 x 21%) 57211 PVN reverss būvniecības pakalpojumiem 57211 PVN reverss būvniecības pakalpojumiem 52. rinda  62. rinda PVN 1 I 5. aile
 

2. Reverso maksāšanas kārtību piemēro arī tādiem būvniecības pakalpojumiem, kuri sniegti kā atsevišķi būvniecības pakalpojumi (piemēram, atsevišķi sniegti remonta darbi), nesasaistot tos tikai ar nekustamo īpašumu atjaunošanas vai pārbūves procesiem.

2.  piemērs

Uzņēmums A, reģistrēts PVN maksātājs, veic biroja ēkas iekšējās apdares darbus — grīdas flīžu ieklāšanu, tapešu līmēšanu un sienu krāsošanu reģistrētam PVN maksātājam, uzņēmumam B un izraksta rēķinu par kopējo būvniecības pakalpojuma vērtību saskaņā ar līgumu 3000 eiro apmērā.
Darījuma puses Summa (EUR) Debets Kredīts Atspoguļojums PVN deklarācijā
Uzņēmums A (pakalpojuma sniedzējs) 3000 2310 Norēķini ar pasūtītājiem 6111 Ieņēmumi no reversa darījumiem 41.¹ rinda PVN 1 III 
Uzņēmums B (pakalpojuma saņēmējs) 3000 7551 Telpu tekošā remonta izmaksas 5310 Norēķini ar piegādātājiem PVN 1 I ar kodu R3
630  (3000 x 21%) 57211 PVN reverss būvniecības pakalpojumiem 57211 PVN reverss būvniecības pakalpojumiem 52. rinda  62. rinda PVN 1 I 5. aile
  No piemērā dotās situācijas varam secināt, ka būvniecības pakalpojuma saņēmējam neveidojas budžetā maksājamais PVN, jo tam ir tiesības aprēķināto PVN atskaitīt kā priekšnodokli.

3. Sniegtā būvniecības pakalpojuma vērtībā iekļauj izmaksas, kas ir tieši saistītas ar konkrētā pakalpojuma sniegšanu, t.sk. 

  • būvizstrādājumu, konstrukciju vai iekārtu, kas ir būves neatņemama sastāvdaļa iegādes vērtību; 
  • citu normatīvajos aktos būvniecības jomā paredzēto iekārtu iegādes un uzstādīšanas vērtību;
  • būvniecības instrumentu, mehānismu vai tehnoloģisko iekārtu nomas vērtību.

3.  piemērs

Darījums Summa (EUR) Debets Kredīts Atspoguļojums PVN deklarācijā
Nopirkto būvizstrādājumu vērtība 1000 7110 Materiālu iepirkšanas izdevumi 5310 Norēķini ar piegādātājiem PVN 1 I ar kodu A
PVN (priekšnodoklis) 210 5721 Norēķini par PVN 5310 Norēķini ar piegādātājiem 62. rinda PVN 1 I 
  3. piemērā aprakstītajā situācijā uzņēmumam A veidosies PVN pārmaksa, kuru būs tiesības saņemt no budžeta atpakaļ. Praksē ir situācijas, kad uzņēmēji neizprot būvniecības pakalpojuma vērtības noteikšanas kārtību, līdz ar to dažkārt tāmē kļūdaini iekļauj materiālus kopā ar PVN. Tāpēc grāmatvežu pienākums ir izskaidrot uzņēmējam «reversa» darījumu būtību. 

Ja būvniecības pakalpojumu sniedz mazais uzņēmējs, kurš nav reģistrēts PVN maksātājs, tad šī īpašā kārtība tam nav saistoša un tāmē materiālu vērtība jāliek kopā ar PVN. Praksē ir nācies izskaidrot uzņēmējiem šo atšķirību gadījumos, kad nereģistrētam PVN maksātājam jākļūst par reģistrētu nodokļa maksātāju.

2. Metāllūžņu piegādēm un ar metāllūžņiem saistītiem pakalpojumiem:

Metāllūžņu saņēmējam ir jābūt licencei metālu atgriezumu un metāllūžņu iepirkšanai Latvijas Republikā vai, ja šādas licences nav, ir atļauja A vai B kategorijas piesārņojošas darbības veikšanai vai atkritumu savākšanas, pārkraušanas, šķirošanas un uzglabāšanas atļauja.

3. Mobilo telefonu, planšetdatoru, klēpjdatoru, integrālās shēmas ierīču un spēļu konsoļu piegādes:

1. Mobilo telefonu rezerves daļām (piemēram, displejs, stikls), kuru piegāde notiek atsevišķi no mobilā telefona piegādes, nav piemērojams likuma 143.1 pantā minētais īpašais PVN piemērošanas režīms. Līdz ar to šādu preču piegādei piemērojama vispārīgā PVN maksāšanas kārtība.

2. Ja preču pircējs, reģistrēts PVN maksātājs, iegādāsies 143.1 pantā minētās preces mazumtirdzniecībā (gala patēriņam vai izmantošanai) ar kredītiestādes maksājumu karti, bet preču pārdevējam, reģistrētam PVN maksātājam, pierādāmu iemeslu dēļ nav iespējams pārliecināties, ka pircējs ir reģistrēts PVN maksātājs, tad preču pārdevējs minēto preču piegādēm piemēro vispārīgo PVN maksāšanas kārtību vai arī izraksta pircējam, reģistrētam PVN maksātājam, avansa rēķinu, piemērojot likuma 143.1 pantā minēto īpašo PVN piemērošanas režīmu, un preču pircējam samaksa jāveic ar kredītiestādes pārskaitījumu (VID metodiskais materiāls «Īpašā pievienotās vērtības nodokļa piemērošana elektronikas precēm»).

4. Graudaugu un tehnisko kultūru piegādes:

Jebkādiem pakalpojumiem, kas saistīti ar PVN likuma 143.pantā minēto preču apstrādi (piemēram, kaltēšanu, tīrīšanu, nokodināšanu u.c.), PVN apgrieztā maksāšanas kārtība nav piemērojama.

Kopsavilkums

1. Ja reģistrēts PVN maksātājs saņem preces vai pakalpojumus, kuriem tiek piemērota nodokļa apgrieztās maksāšanas kārtība, bet šīs preces vai pakalpojumus neizmantos apliekamo darījumu nodrošināšanai, tad tam nav tiesības atskaitīt priekšnodokli, līdz ar to budžetā būs jāsamaksā aprēķinātais PVN. 

2. Izrakstot preču vai pakalpojumu saņēmējam nodokļa rēķinu, pārdoto preču vai sniegto pakalpojumu vērtība jānorāda bez PVN. Tātad nav jānorāda nodokļa likme. Praksē dažkārt nākas redzēt, ka uzņēmēji norāda vai nu 0% likmi, vai norādi, kas tas ir neapliekams darījums. Šāda rīcība ir nepareiza.

3. Visos 1. tabulā uzskaitītajos gadījumos reversa darījumu atspoguļošana grāmatvedības uzskaitē un PVN deklarācijā būs līdzīga.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūlija (487.) numurā.

Lasiet arī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: