0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASTIESASSaeimā skatīs, vai Latvija starptautiskus strīdus varēs risināt ANO Starptautiskajā tiesā

Saeimā skatīs, vai Latvija starptautiskus strīdus varēs risināt ANO Starptautiskajā tiesā

Saeimas Ārlietu komisija 20.septembrī konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz atzīt Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ietvaros izveidotās Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju. Līdz ar Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšanu Latvija varēs vērsties un būt viena no pusēm Starptautiskajā tiesā, lai risinātu starptautiskus strīdus. Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšana apliecinātu Latvijas tiesisko briedumu un vēlmi stiprināt starptautisko tiesību lomu starptautisko attiecību veidošanā, kā arī gatavību strīdīgos jautājumos rast risinājumu visautoritatīvākajā starptautiskajā tiesu institūcijā, skaidro Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš. Starptautiskās tiesas jurisdikciju ir atzinušas 72 valstis, tostarp 23 Eiropas Savienības dalībvalstis, ieskaitot Lietuvu un Igauniju. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica akcentēja, ka Latvija…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Saeimas Ārlietu komisija 20.septembrī konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz atzīt Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ietvaros izveidotās Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju. Līdz ar Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšanu Latvija varēs vērsties un būt viena no pusēm Starptautiskajā tiesā, lai risinātu starptautiskus strīdus.

Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšana apliecinātu Latvijas tiesisko briedumu un vēlmi stiprināt starptautisko tiesību lomu starptautisko attiecību veidošanā, kā arī gatavību strīdīgos jautājumos rast risinājumu visautoritatīvākajā starptautiskajā tiesu institūcijā, skaidro Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš.

Starptautiskās tiesas jurisdikciju ir atzinušas 72 valstis, tostarp 23 Eiropas Savienības dalībvalstis, ieskaitot Lietuvu un Igauniju.

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica akcentēja, ka Latvija bija atzinusi Starptautiskās tiesas priekšteces - Pastāvīgās starptautiskās tiesas - jurisdikciju pirms Latvijas okupācijas 1940.gadā.

Likumprojektā paredzēti galvenie nosacījumi, uz kādiem Latvija atzīst Starptautiskās tiesas jurisdikciju, tostarp ietverta atsauce uz Latvijas Republikas valstisko nepārtrauktību un nacionālās drošības interešu aizsardzību saistībā ar bruņoto spēku uzņemšanu un nosūtīšanu uz ārvalstīm. Likumprojektā noteikts, ka detalizēta deklarācija ar nosacījumiem Starptautiskās tiesas jurisdikcijas ierobežošanai un īstenošanai būs jāizstrādā Ministru kabinetam, tostarp jānosaka termiņš, kādā citai valstij jāinformē Latvija par nodomu vērsties pret mūsu valsti Starptautiskajā tiesā.

Sēdē Z.Kalniņa-Lukaševica sacīja, ka Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšana neradīs ietekmi uz valsts budžetu un nesamērīgus riskus pārredzamā nākotnē.

Līdz ar Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšanu Latvija izpildītu saistības, kuras uzņēmusies, ratificējot ANO Statūtus.

Starptautiskā tiesa izveidota 1945.gadā, un ir galvenā ANO juridiskā institūcija. Tā ir galvenais mehānisms miermīlīgai juridisko strīdu starp valstīm noregulēšanai, un tās lēmumi ir saistoši konkrētajos tiesas procesos iesaistītajām valstīm. Starptautiskā tiesa atrodas Hāgā, Nīderlandē.