Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana komersanta vieglajam transportlīdzeklim
Inese Helmane
Žurnāla jūnija numurā informējām par aktualitātēm, piemērojot uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli. Šajā rakstā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Līga Īvāne skaidro par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu uzņēmuma vieglajam transportlīdzeklim. Normatīvais regulējums Attiecībā uz UIN piemērošanu uzņēmuma vieglajam transportlīdzeklim saistošs ir Grāmatvedības likums, Ministru kabineta (MK) 2021. gada 21. decembra noteikumi Nr. 877 «Grāmatvedības kārtošanas noteikumi», Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums un MK 2017. gada 14. novembra noteikumi Nr. 677 «Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi». Vispirms ir jāievēro grāmatvedības uzskaites vispārīgās…
Žurnāla jūnija numurā informējām par aktualitātēm, piemērojot uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli. Šajā rakstā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Līga Īvāne skaidro par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu uzņēmuma vieglajam transportlīdzeklim.
Vispirms ir jāievēro grāmatvedības uzskaites vispārīgās prasības. Uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību, nodrošinot:
visu saimniecisko darījumu uzskaiti;
sniegt patiesu informāciju;
iespēju izsekot saimniecisko darījumu norisei;
arījumu iegrāmatošanu atbilstoši darījuma ekonomiskajai būtībai un saturam, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentu.
Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti Grāmatvedības likumā minētie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu.
Autotransporta dokumentācija
Noteikumi Nr. 877 «Grāmatvedības kārtošanas noteikumi» paredz, ka grāmatvedības organizācijas dokumentos nosaka kārtību:
kādā uzņēmums dokumentē un uzskaita uzņēmuma transportlīdzekļu izmantošanas izdevumus;
kādā sagatavo ārējos un iekšējos attaisnojuma dokumentus, piemēram, konkrēta dokumenta saturs vai forma, sagatavojamais eksemplāru skaits.
L. Īvāne vērsa uzmanību, ka grāmatvedības organizācijas dokumentus izstrādā, apstiprina un par to saturu atbild uzņēmuma vadītājs.
UIN piemērošana
UIN piemērošana degvielas izdevumu gadījumā ir jāņem vērā Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta 5. daļas piektajā punktā noteiktie limiti.
Likuma 8. panta 5. daļas piektajā punkts noteic: izdevumi par transportlīdzekļa degvielu (izņemot degvielas izdevumus, kas radušies, izmantojot reprezentatīvo automobili 60 mēnešu periodā no dienas, kad automobilis reģistrēts nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā) neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu katrā mēnesī saskaņā ar transportlīdzeklim noteikto degvielas patēriņa normu uz 100 kilometriem, kas nepārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla degvielas patēriņa normu vairāk kā par 20%, ja ir izpildīts viens no šādiem kritērijiem:
par transportlīdzekli tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN);
transportlīdzeklis ir atbrīvots no aplikšanas ar UVTN saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14. panta pirmās daļas 5. un 6. punktu;
nodokļa maksātājs saskaņā ar normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību atbilstības izvērtēšanu ir atbilstīga lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība vai atbilstīga mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, vai zvejnieka saimniecība.
Ar UIN apliekamo bāzi veido sadalītā peļņa un nosacīti sadalītā peļņa, tostarp ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi, kas ir noteikti Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. pantā.
Likuma 8. panta piektās daļas 5. punktā attiecībā uz degvielas izmaksām tiek noteikts limits, proti, ja degvielas izdevumi pārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla degvielas patēriņa normu vairāk nekā par 20%. Šajā gadījumā šis pārsniegums likuma izpratnē ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi.
Degvielas patēriņa norma
Degvielas iegādes izdevumus iekļauj saimnieciskās darbības izdevumos, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu katrā mēnesī saskaņā ar nodokļa maksātāja noteikto degvielas patēriņa normu uz 100 kilometriem, kas nepārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla (augstāko) degvielas patēriņa normu vairāk nekā par 20%.
Kāpēc ir ielikts vārds «augstāko», lai gan likuma normās tāda nav? L. Īvāne skaidroja, ka esošajā regulējumā nav ietverta īpaša kārtība attiecībā uz tiem automobiļiem, kur degvielas veids norādīta elektrība vai elektrība un benzīns — tātad uz hibrīdautomobiļiem, arī attiecībā uz tiem automobiļiem, kuriem ražotāju tehniskajos datos (ražotāja atbilstības sertifikātā) nav ietverts vispār termins «pilsētas cikla degviela».
Kā nosaka degvielas patēriņa normas, kas ir ļoti svarīgi, lai piemērotu Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta 5. piektās daļas 5. punktu?
L. Īvāne atgādināja: ja tehniskajos datos transportlīdzeklim ir norādīta degvielas patēriņa vērtība atbilstoši NEDC un WLTP pārbaudes procedūrām, tad UIN piemērošanai iesaka izmantot degvielas patēriņa vērtības pie maza ātruma (pilsētā) WLTP.
Elektroenerģijas patēriņa normas
Transportlīdzekļiem, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas, UIN piemērošanai jāņem vērā augstākais no ražotāja noteiktajiem elektrības patēriņa rādītājiem, vai kāds no publiski pieejamā vidējā patēriņa rādītājiem, vai, piemēram, kāds no publiski veikta testa rādītājiem.
Ja ir norādīta tikai viena patēriņa norma — kombinētā (Combined), var izmantot citu (augstāko) publiskajās datubāzēs pieejamo elektroenerģijas patēriņa rādītāju. Turklāt jāizvēlas augstāko no vasaras un ziemas testa braukšanas režīmā norādītajām vērtībām.
Piemērs
Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā (EC Certificate
of Conformity jeb CoC)
elektroauto M–e elektro-enerģijas patēriņa norma ir norādīta atbilstoši pasaulē saskaņotās vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras — WLTP (World Harmonized Light Vehicle Test Procedure) standarta režīmiem.
Elektroauto M–e elektro-enerģijas patēriņš zema ātruma (Low) režīmā, kas pēc būtības atbilst pilsētas ciklam, ir zemākais starp pieciem CoC sertifikātā uzrādītajiem patēriņiem.
Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta piektās daļas 5. punkta piemērošanai izmanto augstāko no ražotāja noteiktajiem elektrības patēriņiem, t.i., ļoti augsta (Extra high) ātruma (šosejas) režīmā norādīto vērtību — 231 vatstunda par kilometru (Wh/km).
Braukšanas režīms
Elektroenerģijas patēriņš
Zems (Low) — pie maksimālā ātruma līdz 56,5 km/h
114 Wh/km
Vidējs (Medium) — līdz 76,6 km/h
125 Wh/km
Augsts (High) — līdz 97,4 km/h
153 Wh/km
Īpaši augsts (Extra–high) — līdz 131,3 km/h
231 Wh/km
Kombinēts (Combined)
170 Wh/km
Piemērs
Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā — CoC, elektroauto K–e ir norādīta tikai viena elektroenerģijas patēriņa norma (Electric Energy Consumption) — 178 Wh/km. Vienlaikus publiskā pieejamā testu datu bāzē šim pašam transportlīdzeklim ir norādīta detalizētāka informācija par elektroenerģijas patēriņu atkarībā no braukšanas režīma un āra gaisa temperatūras. Proti, zemākais elektroenerģijas patēriņš fiksēts pilsētas braukšanas apstākļos pie mērenas āra gaisa temperatūras (City — Mild Weather) — 116 Wh/km. Savukārt augstākais patēriņš fiksēts šosejas braukšanas apstākļos pie zemas (–10°C) āra gaisa temperatūras (Highway — Cold Weather) — 241 Wh/km.
Šajā gadījumā Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta piektās daļas 5. punkta piemērošanai var izvēlēties piemērot nevis CoC norādīto — kombinēto (Combined) vērtību — 178 Wh/km, bet gan izmantot augstāko no publiski pieejamiem testa rādītājiem, t.i., elektroenerģijas patēriņa rādītāju šosejas braukšanas apstākļos pie zemas (–10°C) āra gaisa temperatūras (Highway — Cold Weather) — 241 Wh/km.
Degvielas izdevumi
Ar saimniecisko darbību saistīti ir izdevumi par degvielu neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā (ievērojot Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta piektās daļas 5. punktā noteiktos limitus), ja izpildās viens no kritērijiem:
par transportlīdzekli tiek maksāts UVTN;
transportlīdzeklis ir atbrīvots no aplikšanas ar UVTN saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14. panta pirmās daļas 5. un 6. punktu;
nodokļa maksātājs ir atbilstīga lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība vai atbilstīga mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, vai zvejnieka saimniecība.
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14. panta pirmās daļas 5. punkts nosaka: UVTN nemaksā par transportlīdzekļiem, ja konkrētā mašīna ir aprīkota ar maršruta kontroles sistēmu un ir deklarēta Ceļu satiksmes drošības direkcijā.
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14. panta pirmās daļas 6. punkts nosaka: UVTN nemaksā par transportlīdzekļiem, ja nodokļa maksātājs apstrādā īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošu lauksaimniecībā izmantojamo zemi un kārtējā gada 1. janvārī ir apstiprināts vienotā platību maksājuma saņemšanai Lauku atbalsta dienestā.
Ja maksā UVTN vai piemēro atbrīvojumu
Ja tiek maksāts UVTN vai piemēro atbrīvojumu, nav jāveic detalizēta braucienu uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām), lai pamatotu degvielas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai.
Taču grāmatvedības organizācijas dokumentos nosaka kārtību, kādā:
noformē iekšējos attaisnojuma dokumentus un reģistrus, kuros tiks uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits, patērētās degvielas daudzums un vērtība (pamatojoties uz transportlīdzekļa odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, un kuros tiks konstatēts degvielas patēriņš);
aprēķina un grāmatvedības reģistros norāda starpību starp degvielas vērtību, kas aprēķināta, ņemot vērā UIN likumā noteikto nosacījumu.
Ja nemaksā UVTN vai piemēro atbrīvojumu
Ja netiek maksāts UVTN vai atbrīvots no aplikšanas ar UVTN, ir attiecināmi uz ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem tad, ja minētie izdevumi ir tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību un nepārsniedz Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma 8. panta piektās daļas 5. punktā noteiktos limitus.
Lai pamatotu transportlīdzekļa izmantošanu saimnieciskās darbības vajadzībām un degvielas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir jāveic detalizēta uzskaite grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktajā kārtībā, piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām.
Ekspluatācijas izdevumi
Pie izdevumiem, kas tieši saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvo vieglo automobili) ekspluatācijas izdevumus (izņemot degvielas iegādes izdevumus) mēnešos, kuros par transportlīdzekli tiek maksāts UVTN, neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā.
UVTN attiecina uz saimnieciskās darbības izmaksām, t.sk., UVTN par reprezentatīvu vieglo automobili, jo nodokli neuzskata par ekspluatācijas izdevumiem.
Kas ir reprezentatīvs automobilis
Visi izdevumi, kas saistīti ar reprezentatīvajiem automobiļiem, ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Uzņēmuma ienākuma nodokļa likuma izpratnē reprezentatīvs automobilis ir automobilis, kura vērtība bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 75 000 eiro un kurš ir:
vieglais automobilis, kura sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas vietas, izņemot operatīvo transportlīdzekli vai speciālo vieglo automobili, vai jaunu vieglo automobili, ko pilnvarots automobiļu tirgotājs izmanto par demonstrācijas automobili;
kravas automobilis ar pilnu masu līdz 3000 kilogramiem, kas ir reģistrēts kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas (ieskaitot vadītāja sēdvietu), ja tas klasificēts par kravas automobili (N1 kategorija), bet pēc būtības ir vieglais automobilis (M1 kategorija).
L. Īvāne skaidroja, vai neatskaitāmā PVN daļa tiek attiecināta, nosakot reprezentatīvā automobiļa statusu. Par pamatu ir jāņem reprezentatīvā automobiļa definīcija, ka, nosakot reprezentatīvā automobiļa statusu, netiek ņemts vērā PVN.
Šī neatskaitāmā dala tiks ņemta vērā, atspoguļojot dokumentos sākotnējo iegādes vērtību.
Kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi
Ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi ir reprezentatīva automobiļa:
iegādes izdevumi;
nomas maksa;
automobiļa ekspluatācijas izdevumi, kas rodas 60 mēnešu periodā no dienas, kad automobilis reģistrēts nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā.
Izņēmums: ja ieņēmumi no vieglā pasažieru autotransporta nomas pakalpojumu sniegšanas veido ne mazāk kā 90% no apgrozījuma, tad izdevumus, kas saistīti ar reprezentatīvas automašīnas iegādi un uzturēšanu, var pieskaitīt pie izdevumiem, kas tieši ir saistīti
ar maksātāja saimniecisko darbību.
Kā jānosaka iegādes vērtība
Ko, piemērojot UIN, ņem vērā, nosakot iegādes vērtību? Tā ir:
pirkšanas cena (atskaitot saņemtās atlaides), muitas nodoklis un citi ar pirkumu saistīti neatskaitāmi nodokļi un nodevas;
izdevumi, kas tieši saistīti ar pamatlīdzekļa piegādi līdz izmantošanas vietai un sagatavošanu paredzētajiem mērķiem un kas radušies līdz brīdim, kad pamatlīdzeklis ir sagatavots paredzētajam mērķim.
Ir jāņem vērā 12 mēnešu periodā pēc automobiļa iegādes šim automobilim veikto uzlabojumu izmaksas, nosakot slieksni, kad tas tiek atzīts par reprezentatīvu automobili.
Piemēram, iegādes vērtībā iekļaujama līzinga izskatīšanas komisijas maksa, automobiļa transportēšanas un pirmreizējās reģistrācijas izdevumi Ceļu satiksmes drošības direkcijai, numura salīdzināšanas izziņas izmaksas u.tml. izmaksas.
Iegādes vērtībā nav iekļaujamas apdrošināšanas izmaksas (OCTA, KASKO), transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un UVTN, kā arī transportlīdzekļa tehniskā apskates maksājumi u.tml. izmaksas, kuras tiek atzīstamas kā automobiļa ekspluatācijas izdevumi.
Iegādes vērtībā ir iekļaujami arī 12 mēnešu periodā no automobiļa iegādes mēneša uzstādītās signalizācijas izmaksas, automašīnas papildu funkciju aktivizēšanas izmaksas u.tml. izmaksas. Tātad viss tas, kas tiek ieguldīts transportlīdzeklī un ceļ tā vērtību, uzsvēra L. Īvāne.
Ja vieglais automobilis tiek nomāts ar izpirkuma tiesībām, tad iegādes vērtība ir nomas līgumā ar izpirkuma tiesībām norādītā vērtība.
Ja vieglais automobilis tiek nomāts bez izpirkuma tiesībām, tad vieglā automobiļa vērtība, ja tā nav norādīta nomas līgumā, ir automobiļa apdrošināšanas līgumā norādītā vērtība.
Ekspluatācijas izdevumi
Ja tiek nomāts reprezentatīvais automobilis, attiecībā uz ekspluatācijas izdevumiem ir atzīstami visi izdevumi, kas saistīti ar tā uzturēšanu. Piemēram: apdrošināšanas izmaksas (OCTA, KASKO), izdevumi par automobiļa obligāto ikgadējo apkopi, riepu iegādes izmaksas u.tml.
Ja reprezentatīvais automobilis tiek izmantots uz operatīvās nomas līguma pamata, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj izdevumus, kas attiecas uz minēto līgumu nomas perioda laikā.
Raksts sagatavots pēc Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotā vebināra «Autotransports uzņēmumā — dokumentācija un nodokļi».
€59.29 – €71.39Izvēlieties
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
wpDiscuz
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes
Mēs izmantojam nepieciešamās sīkdatnes, lai analizētu apmeklējuma plūsmu un nodrošinātu savu interneta resursu pieejamību. Mēs analizējam, kā lietotāji izmanto mūsu interneta resursus un dalāmies ar datiem ar sociālo tīklu, reklāmas un datu analītikas partneriem, kas var izmantot šo informāciju, sniedzot savus pakalpojumus.Lasīt vairāk ...
Turpinot lietot mūsu tīmekļa vietni, jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes. Apstiprināt visas
Ja vēlaties mainīt savus sīkdatņu iestatījumus, klikšķiniet uz PERSONALIZĒT, lai sniegtu kontrolētu piekrišanu.
Sīkdatnes
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus
Sīkfaili ir mazi teksta faili, ko var izmantot tīmekļa vietnēs, lai lietotāja pieredzi padarītu efektīvāku.
Likums nosaka, ka mēs varam saglabāt sīkfailus jūsu ierīcē, ja tie ir pilnīgi nepieciešams šīs vietnes darbībai. Citu veidu sīkfailiem ir nepieciešama jūsu atļauja.
Šī vietne izmanto dažādu veidu sīkdatnes. Daži sīkfaili tiek izvietoti pēc trešās puses pakalpojumiem, kas parādās mūsu lapās.
Jūs varat jebkurā laikā mainīt vai atsaukt savu piekrišanu, izmantojot mūsu tīmekļa vietnes sadaļu Sīkdatņu deklarēšana.
Personas datu apstrādes politikā varat uzzināt, kas mēs esam, kā jūs varat ar mums sazināties un kā mēs apstrādājam personas datus.
Jūsu piekrišana attiecas uz šādām jomām: www.plz.lv
Nepieciešamie sīkfaili palīdz padarīt tīmekļa vietni par izmantojamu, nodrošinot pamata funkcijas, piemēram, lappuses navigāciju un piekļuvi drošām vietām tīmekļa vietnē. Tīmekļa vietne bez šiem sīkfailiem nevar pareizi funkcionēt.
Statistikas sīkfaili palīdz tīmekļa vietņu īpašniekiem izprast, kā apmeklētāji mijiedarbojas ar tīmekļa vietnēm, vācot un anonīmi pārskatot informāciju.
Mārketinga sīkfaili tiek izmantoti, lai sekotu līdzi apmeklētājiem tīmekļa vietnēs. Nolūks ir parādīt atbilstošas un atsevišķus lietotājus interesējošas reklāmas, tādējādi tās ir daudz izdevīgākas izdevējiem un trešo personu reklāmdevējiem.